+

 • Seženete na ni všechno
 • Má příjemnou ergonomii
 • Diesely TDI CR patří k nejlepším na trhu
 • Na výběr je spousta verzí a motorizací
 • Dobře si drží hodnotu

 • Láká zloděje a podvodníky
 • Stočený tachometr je spíše pravidlem
 • Kvalitní kus musíte chvíli hledat
 • Konkurenční modely bývají levnější
 • Ne vždy je to automaticky nejlepší volba

S ojetými škodovkami to na našem trhu máte těžké. Jsou to nejprodávanější auta napříč kategoriemi na poli ojetin i nových vozů. To je logicky udržuje v popředí zájmu. Řada lidí prostě hledá škodovku, aniž by aspoň zapřemýšleli o alternativě. Z tohoto pohledu je právě Octavia druhé generace, nejprodávanější ojeté auto u nás, skutečně trochu jiná liga.

Koupili jste někdy Octavii z druhé ruky?

Z toho vyplývají pro zájemce určitá specifika. Hojný výskyt těchto aut a vysoká poptávka vytvářejí prostor některým ne úplně poctivým obchodníkům, šejdířům a zlodějíčkům, kteří se snaží stáhnout z kůže nezkušeného kupujícího.

Skoda Octavia Combi II (8)
Octavii II se nedá nic moc vytknout. Dělá přesně to, co se od ní očekává, a při správném servisu slibuje dlouholetou spolehlivost
Skoda Octavia Combi II (18)
Dobře vybavený kombík se střešními ližinami, na litých kolech a v metalíze… K dokonalosti mu už chybí jen logo TDI na pátých dveřích

Nyní to ale zjednodušíme na modernizovanou verzi druhé generace Octavie, vyráběnou v letech 2008 až 2013. Modelu před faceliftem se budeme věnovat třeba někdy jindy, protože má poměrně rozdílnou skladbu motorů. Jako příklad ojeté Octavie druhé generace nám poslouží oblíbený kombík, který jsme si na test půjčili v Auto ESA.

Doporučujeme: Ojetiny? Velký přehled všech vozů

Pod kapotou je motor 1.4 TSI o výkonu 90 kW, který svou sílu přenáší na přední kola přes sedmistupňový dvouspojkový automat DSG. Auto je z roku 2009, v době testu mělo na tachometru přes 102 000 km a prodejce si ho cenil na 219 900 korun.

Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda

To, že chcete Octavii, vám vymlouvat nebudeme. Škoda Octavia druhé generace bylo dobré auto jako nové a dobrá je i teď. Lidi by si jich tolik nekupovali, kdyby Octavia jezdila špatně, byla nekvalitní, nepraktická a nepohodlná.

Musíme upozornit, že na trhu jsou i jiná auta a věřte nebo ne, s nimi často uděláte lépe. Některé konkurenční modely se dají pořídit s lepší výbavou za výhodnější cenu a často i s menším kilometrovým nájezdem. Nicméně pro Octavii hovoří fakt, že je u nás široká síť nejen oficiálních servisů, ale i neoficiálních odborníků (a samozvaných garážových kutilů), kteří si se servisem Octavie vědí rady. S dostupností dílů, ať už originálních nebo druhovýrobních, není problém nikdy. A samozřejmě nesmíme zapomínat na vysokou zůstatkovou hodnotu Octavií.

Jak kupovat ojetou Octavii?
Faceliftovaná Octavia druhé generace pod kapotou mnoho strašáků neskrývá, pokud víte, který motor chcete a na co si u něj dát pozor. S technikou Octavií si servisy umějí poradit a i známé problémy motorů TSI se dají relativně snadno a s rozumnými náklady řešit (pokud už není pozdě). Největší riziko se ukrývá v autech pochybného původu, u kterých nelze doložit servisní historii ani počet ujetých kilometrů. Hledejte hlavně na českém trhu vozy s dohledatelnou minulostí a ideálně kompletní dokumentací z provedených servisních prohlídek a oprav. Taková Octavia si udrží hodnotu i v budoucnu.


TIP: Řešením může být výběr z vozů v programu ŠKODA Plus. Všechny takto označené vozy mají prověřený technický stav i původ, a tak nehrozí, že byste se spálili. Hodit se může také to, že ŠKODA nabízí pro tyto vozy svoje technické zázemí. V rámci programu si můžete vybírat ze tří typů vozů – ročních vozů, prověřených vozů a ojetých vozů. Rozdíl mezi nimi je především ve stáří vozu. První dvě skupiny, roční vozy a prověřené vozy, mají také garanci najetých kilometrů, servisní historie a technického stavu. (Komerční sdělení)

Představovat dopodrobna Octavii snad nemusíme. Jistě, pokud vám byl již v útlém věku přidělen osobní komorník a každé ráno vás vozil do školy řidič Rolls-Roycem, je možné, že jste Octavií nikdy nejeli. Ale jinak se dá předpokládat, že téměř každý jel Octavií aspoň jednou.

Takže všichni víte, že Octavia má kvalitní a ergonomicky přívětivý interiér, ale že sedáky jsou možná až moc krátké a pořádně nepodepírají stehna. Také víte, že můžete čekat příjemnou pozici za volantem a že se tu pohodlně usadí každý. A určitě víte i to, že Octavia nabízí obrovský kufr.

Skoda Octavia Combi II (26)
Kvalitní interiér maskuje své stáří. I po 300 000 km může udržovaná Octavia uvnitř vypadat stále velmi pěkně a neošoupaně
Skoda Octavia Combi II (48)
Ani motory TSI nejsou takový strašák, jak by se mohlo zdát. V porovnání s diesely TDI také slibují nižší nájezd. Pozor ale na servisní historii

Jízdní vlastnosti ojetin se odvíjejí kus od kusu. Především podle stavu podvozku. Hučení od zadních kol se druhá generace Octavie nikdy úplně nezbaví. Dá se to ale vydržet a kultivovanost je na poměry téhle třídy pořád dobrá.

V rámci faceliftu, který Škoda Octavua II prodělala v září 2008, došlo k zásadním změnám pod kapotou. Turbodiesely se vstřikováním PD začaly uvolňovat místo modernějším jednotkám se vstřikováním common-rail a z benzinových motorů se dopředu nastěhovala nová generace downsizovaných jednotek TSI. Změnilo se i složení automatických převodovek.

Co dělat, co nedělat a kterou vybrat

Martin Vaculík, technický poradce časopisu Svět motorů, na adresu Octavií kdysi prohlásil, že „jsou takové, jak se o ně staráme.“ Přesně to vystihuje úskalí ojetých aut, nejen Octavií. Totiž že auto dobře slouží jen tomu, kdo mu dává pozornou a odpovídající péči. A je logické, že s narůstajícím počtem najetých kilometrů bude muset ta péče být stále důkladnější.

Kdy do servisu?
Motorový olej měňte nejpozději po 15 000 km. Čím je auto starší, tím mu brzká výměna udělá samozřejmě lépe. Pozor na specifikaci oleje, zejména u vozu s filtrem DPF. Vstřikovače dieselů mají rády kvalitní aditivovanou naftu, hlavně u 1.6 TDI. Nezapomeňte také na servis převodovky DSG (šestistupňová chce nový olej nejpozději po 60 000 km) a systému Haldex (výměna oleje po 40 až 60 000 km). Hlídejte si rozvody, u motorů TDI interval výměny zkraťte na 120 000 km. U jednotek TSI strašně záleží na používání. Někdo musí řetěz měnit po 40 000 km, někomu nezačne chrastit ani po 100 000 km.

Nejprve se rozmyslete, co chcete a potřebujete. Chápeme, že třeba takový Scout v dieselu a čtyřkolce by byl skvělý, ale opravdu potřebujete čtyřkolku? Opravdu nutně potřebujete diesel? Sice je jasné, že si „oktávka v tédéíčku v čtyřkolce“ udrží cenu lépe než chudě vybavený benzinový model, ale myslete především na to, co uživíte a kolik toho najedete.

Ojetou Octavii hledejte pouze u prověřených prodejců. Buď se obraťte na zavedeného obchodníka s ojetinami, který auta prověřuje a zaručí se, že nekupujete kradený bouraný vrak v exekuci. Nebo se obraťte na oficiální program ojetých vozů od automobilky, ale za taková auta si připlatíte. Vyhněte se pochybným kšeftařům a přes soukromý inzerát postupujte s nebývalou opatrností. Právě v soukromých inzerátech končívají auta, která v solidnějších bazarech odmítají vykoupit ať už kvůli podezření na stočený tachometr nebo kvůli jiným vadám.

Čtyřkolky a Scout
Dobře se rozmyslete, jestli potřebujete nutně Octavii s pohonem všech kol. Čtyřkolky mají vyšší spotřebu plynoucí z větších jízdních odporů a krátkého odstupňování převodovky. Trpí také na vibrace kloubového hřídele, Haldex je komplikovaný na servis a jsou hlučnější. Hlavně na dálnici. Například Scout také používá jiné rozměry a profilové číslo pneumatik. Čtyřkolky jsou agresivnější na spojku, dvouhmotový setrvačník a převodovku. Jestli bydlíte na horách a půl roku jezdíte ve sněhu, berte čtyřkolku. Jestli ale na hory jedete jen jednou za rok, bude vám stačit předokolka na kvalitních zimních pneumatikách. Po uježděné polní cestě k chatě dojedete vždycky i s obyčejnou verzí.

Pozor také na dovozy. V případě Octavií je lepší hledat česká auta s jasnou servisní historií, kterou si můžete dohledat v oficiální síti servisů. Právě pochybné importy jsou nejsnadnější cestou, jak auto stočit. V Nizozemsku koupíte diesel s 400 000 km, wapkou vystříkáte motorový prostor, vypucujete interiér, vyměníte ohmataný volant a řadící páku, stočíte to na 120 000 km a pak s tím jedete na první českou STK, kde se kilometry poprvé zapisují.

A takové auto, případně to ještě může být svařený vrak z několika kusů, jenom čeká na natěšeného a neopatrného kupujícího. Internetové diskuse jsou plné těchto „šťastlivců“, kteří si koupili podobnou Octavii. Místo toho, aby se zamysleli nad sebou, pak v diskusích hlásí, jaká jsou ta koncernová auta šunky, že nic nevydrží, že je to pořád rozbité…

Skoda Octavia Combi II (46)
Minulost lze odhadnout z detailů. Třeba polámané žebrování výdechů ventilace a ošoupaný ovladač zrcátek naznačí, že se v autě střídali řidiči
Skoda Octavia Combi II (42)
Stav čalounění kufru, opěradel zadních sedaček nebo opotřebení plastů kolem zadní rolety kufru ukáže, jestli bylo auto používáno jako náklaďák

Při nákupu ojeté Octavie mějte především soudnost. Jestli hledáte onen „Svatý Grál“, tedy deset let starou naftovou Octavii s nájedem 68 000 km z Německa po doktorovi, rovnou přestaňte hledat. Taková auta reálně neexistují.

Asi vás nejvíce zajímají motory, tak se na ně pojďme podívat. Pod kapotou Octavie se jich objevovala spousta. Zatímco před faceliftem měla Octavia na motory docela smůlu (hlavně v případě 1.6 FSI, 2.0 FSI a 2.0 TDI-PD 16V 125 kW), po faceliftu byl počet problematických jednotek eliminován.

Jistě, o rozvodech moderních motorů TSI se toho namluvilo mnoho. Ale zas taková katastrofa to s nimi není a nebude. Všechno si teď rozebereme. A začneme u dieselů.

Motor 2.0 TDI

Pohonná jednotka s označením 2.0 TDI může znamenat víc věcí. Předně docházalo k přechodu ze vstřikování Pumpe-Düse na Common-rail postupně, nebyla to skoková změna. Jako první dostalo nový motor naftové „eReSo“ (zejména kvůli vážným technickým problémům motoru 2.0 TDI-PD 16V 125 kW) už v květnu 2008, tedy ještě před faceliftem. Jednotka 2.0 TDI PD pokračovala vlastně až do října 2010. Octavia ale začala už v květnu 2010 přecházet na nové motory TDI CR.

Nejprve se podíváme na starší motory TDI-PD.

Katastrofické scénáře o šestnáctiventilové verzi se šíří především kvůli závadám ve vozech Audi a Volkswagen Passat. V Octavii, která neměla vyvažovací hřídele, dostala spolehlivější vstřikování a s výjimkou modelu RS také neměla filtr pevných částic, se jedná o poměrně trvanlivý motor, pokud majitel pravidelně měnil olej. Pozor na chiptuning, ten nedělá dobrotu. Zhruba po 250 000 km se ozvalo i turbo a série s praskající hlavou motoru už má většinou také opravu za sebou. Většina těchto motorů má najeto přes 300 000 km a při pečlivém servisu ještě nějaký čas vydrží.

10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout

Osmiventilová verze 2.0 TDI PD se sice vyznačuje měkčím a plynulejším nástupem výkonu, ale s filtrem pevných částic a poměrně vysokou citlivostí na kvalitu oleje a jeho časté výměny představuje po letech poměrně velké riziko. Základní mechanika je v zásadě dobrá. Lepší než dvoulitr s filtrem bude však klasická 1.9 TDI bez něj. Pozor na západoevropské importy, ty filtr často mají.

Jednotka 2.0 TDI se vstřikováním common-rail vychází konstrukčně z motoru TDI-PD 16V. Jednoznačně nejlepší je motor o výkonu 103 kW (najdete ho pod označením CFHC), který představuje v současnosti jednu z nejlepších možností ve své kategorii. Má spolehlivé vstřikování, už nemá zlobivé vířivé klapky v sání (slabina verzí Euro 4 v jiných koncernových vozech) a při pečlivém servisu slibuje mnohasettisícové nájezdy.

Majitelé bohužel oddalují servisní intervaly (pro nový olej jeďte nejpozději po 15 000 km), ne vždy se k motoru chovají slušně a často ho nechají neprofesionálně načipovat. Výhodou proti starším jednotkám TDI-PD je i to, že motory TDI-CR díky měkčímu chodu více šetří spojku a hlavně dvouhmotový setrvačník.

Silnější verze o výkonu 125 kW také není špatná, ale má horší nástup výkonu a překvapivě častěji u ní praskne hlava válce a odejde EGR ventil. Právě EGR je u těchto motorů asi jedinou častěji zlobící věcí, které způsobuje neustálé padání auta do nouzového režimu. Motory TDI-CR jsou také citlivé na kvalitu nafty. V tomto případě nebývají příčinou ani tak vstřikovače jako spíše palivové čerpadlo.

Motor 1.6 TDI

Naftová šestnáctistovka se vstřikováním common-rail a filtrem pevných částic nahradila klasickou devatenáctistovku bez filtru. Motor pocitově moc nejede, ale to je dáno především měkčí reakcí vstřikování a dlouhým zpřevodováním.

Mechanicky je šestnáctistovka povedená, potřebuje však velmi kvalitní naftu. Vstřikovače jsou zpravidla to první, co se po větším nájezdu ozve. I u ní se časem zalepí EGR ventil, ale největším strašákem je filtr pevných částic. Škoda používá bezúdržbový systém, přesto se u 1.6 TDI, které je provozováno hlavně po městě, filtr zacpává a přihlásí se o výměnu. A ta stojí kolem 40 000 korun, což není pro kupujícího ojetiny zrovna malý výdaj.

Tady pozor na auta s vytlučeným filtrem, s těmi budete mít problém na STK. Jinak díky pevnému setrvačníku odpadá jeden palčivý problém turbodieselů. Pokud jezdíte v klidu dlouhé trasy, představuje motor 1.6 TDI překvapivě dobrou volbu. U aut s nájezdem blízko 200 000 km se ale začíná projevovat opotřebení pětistupňové převodovky.

Motor 1.2 TSI

Při uvedení na trh motor 1.2 TSI překvapoval klidným chodem, silou a slušnou spotřebou. Ale pak mu začaly ve velkém kolabovat rozvody. Koncern VW použil kvůli snížení třecích ztrát příliš slabý řetěz, který se vytahal. Často mu ke smrti pomohli i řidiči podtáčením motoru. Řetěz byl ale postupně modifikován. Definitivní řešení přišlo v červenci 2011, ale to dlouhou dobu nebylo aplikovatelné na starší provedení, takže majitelé byli odkázáni na doživotní výměny rozvodového řetězu. Podle stylu jízdy zhruba po 60 až 80 000 km.

Nyní již existuje servisní řešení, které i na starší motor aplikuje krom silnějšího řetězu také silnější rozety. Ovšem takovou úpravu svěřte jen profesionálům s praxí a vybavením. Potom by mohl být v motoru 1.2 TSI slušný potenciál. Pokud nemáte rádi naftu a vyhovuje vám klidná jízda, pohodlně se vejdete do šesti a půl litru na 100 km.

Motor 1.4 TSI

Čtrnáctistovka upaluje pěkně, ale rozvody zlobí i u ní. Životnost je delší než u dvanáctistovky, ovšem tady se prozatím žádné konečné servisní řešení neobjevilo, takže vás kolem 100 000 km stejně čeká výměna. Pokud ale narazíte na auto s jasnou servisní historií, kterému někdo dělal rozvody nedávno, nemusí to být špatná koupě.

Spotřeba motoru se dá udržet kolem sedmi litrů a dynamicky 1.4 TSI na Octavii bohatě stačí. Hodně aut má sedmistupňový automat DSG, ale těm se raději vyhněte, pokud vám nevadí práce se spojkou a pákou. Za chvíli si napíšeme, proč. Berte manuál, tankujte kvalitní benzín a až vám motor najednou spadne do nouzového režimu, budete vědět, že je třeba vyměnit řetěz. Tady naštěstí nepřeskočí a nepřetrhne se. Taková událost je velmi vzácná.

Motory 1.8 TSI a 2.0 TSI RS

Vrcholnou motorizací “neeresa” byla osmnáctistovka, verze RS pak dostala převrtaný motor o objemu 2,0 l. Technicky je to ale shodná jednotka se stejnými přednostmi i problémy. Pokud jde o poměr dynamiky a spotřeby, nelze mít námitek. Táhne ochotně, tiše a díky dvojici vyvažovacích hřídelí svým projevem připomíná spíše šestiválec.

Průšvih přišel s přechodem na normu Euro 5, která přinesla olejové čerpadlo s variabilním výkonem. To může způsobit, že se při nízkém tlaku oleje (start a zhasínání) nestačí pořádně natáhnout napínací lišta rozvodového řetězu a ten přeskočí. Spousta lidí na to přišla až při pokusu o opětovný start, píst se opřel o ventily.

Model RS znamená zvýšené riziko
Ojetá Octavia RS vyžaduje dost specifický přístup. Nejčastěji právě u RS projde motor čiptuningem, což pro diesel i benzin není nic dobrého. Už tak pracují na hranici svých možností. Zde je servisní historie naprosto klíčová. Určitě nechte auto prověřit odborníka. Na podvozku, brzdách a převodovce bude znát agresivnější způsob jízdy. Pokud chcete skutečné sportovní svezení, hledejte ale raději úplně jiné auto. Octavia RS je přeci jen pořád především praktická.

Upravené napínací lišty a napínáky řeší problém jen částečně. Většinou je potřeba udělat asi po 100 000 km velký preventivní servis. Investice je to za asi 10 000 korun. Výhodou motorů 1.8 TSI a 2.0 TSI bývá v porovnání s diesely menší nájezd, nevýhodou to, že nikdy pořádně nevíte, co všechno mají za sebou. U motorů TSI s přímým vstřikem také počítejte s tím, že po velkém nájezdu se začne projevovat hromadění karbonových úsad na ventilech a stranách pístu. Kvalitní aditivované palivo tento problém spíše jen oddálí, je to konstrukční neduh přímovstřikových motorů.

Vzácně narazíte na atmosférické motory 1,4 a 1,6 l, byla i originální verze na LPG. Jakkoli je mechanický základ solidní, jen těžko lze odhadovat pečlivost údržby předchozích (zpravidla velmi šetřivých) majitelů. Častým projevem je vyšší spotřeba oleje a nadměrné opotřebení plynoucí z totálně zanedbávaného servisu. Navíc Octavie s těmito motory mívají chudou výbavu a dalšího majitele hledají jen velmi špatně.

Když nechcete řadit

Klasická automatická převodovka s měničem uvolnila místo dvouspojkám DSG. Šestistupňové DSG s tzv. mokrými spojkami se dodávalo k motorům s točivým momentem nad 250 Nm. Typicky jste ho tak mohli mít u dieselu 2.0 TDI a u benzinového RS. Jednotky s točivým momentem do 250 Nm měly sedmistupňové DSG se suchými spojkami. Výjimkou je motor 1.8 TSI, který byl na některých trzích chvíli s převodovkou 6DSG, pak přešel na 7DSG. Trochu stranou také stojí motor 1.6 MPI, který měl stále klasický automat. To je mimořádně vzácná verze, špatná ale rozhodně není.

Skoda Octavia Combi II (65)
Automat se k charakteru Octavie vyloženě hodí. Navíc po velkých nájezdech bývají manuální převodovky dost unavené
Skoda Octavia Combi II (37)
Sedmistupňové DSG se paradoxně moc nehodí do města a kolon. Nemá rádo popojíždění a spojky odcházejí. Lepší je šestistupňová verze

Z pohledu svezení a spolehlivosti představuje lepší volbu šestistupňové DSG. Mokré spojky v oleji se lépe chladí, mají příjemnější plynulý chod a lépe snášejí jízdu v koloně. Při popojíždění autem necukají a pokud v převodovce každých 60 000 km vyměníte olej, slibuje tohle DSG životnost přes 250 000 km bez problémů.

Sedm skvělých ojetin s automatickou převodovkou

Sedmistupňové DSG naráží v těžší Octavii na hranice svých možností a pravidelné courání se po městě ho brzy odrovná. Mohou za to řidiči, kteří jsou na automat zvyklí a v koloně jen pouští brzdu a nechají auto popojet bez přidání plynu. To se ale suchým spojkám nelíbí. Po nějakých 100 000 km jsou zralé na výměnu. Kompletní generálka převodovky 7DSG vyjde klidně i na 50 000 korun, výměna spojek za zhruba polovinu stačit nemusí. Většinou je totiž nutné vyměnit i mechatroniku.

Stav DSG nejlépe poznáte při opravdu velmi důkladné testovací jízdě. Najděte si táhlé stoupání, přepněte převodovku do manuálního režimu a přidejte trochu plynu v nízkých otáčkách. Jakmile začnou otáčky kolísat a převodovka cuká, je zle. Často také spojky prokluzují při změně rychlosti. Nic takového se dít nesmí, DSG musí zařadit bez mrknutí oka a otáčky motoru musí hned padnout do nižší polohy bez klouzání.

Vybírejte s rozumem a smiřte se s velkým nájezdem

Škoda Octavia je kvalitní a bytelná. Jak jsme ale napsali v úvodu, jejím největším problémem bývá nejasný původ mnoha ojetin, oblíbenost mezi zloději a podvodníky a především nerealistická očekávání od potenciálních kupců, kteří stále věří, že existuje desetiletý dieselový kombík po doktorovi z Německa s nájezdem 68 000 km.

Skoda Octavia Combi II (9)
Dieselový kombík může mít po osmi letech najeto klidně 300 000 km. Pokud se s tím smíříte a dáte autu servis, ještě jednou tolik vydrží
Skoda Octavia Combi II (23)
Škoda Octavia II bude ještě dlouhou dobu nejvyhledávanější ojetina. To bude držet ceny nahoře a poskytovat prostor nepoctivcům

Mějte soudnost, hledejte pouze mezi naprosto prověřenými auty a nebojte se českých kusů, které mívají jasnou servisní historii a dohledatelný původ. Čtyřletá Octavia s nájezdem 160 000 km není nic neobvyklého, je to spíše norma.

Proveďte dlouhou testovací jízdu, sledujte chování podvozku, řízení, brzd a hlavně motoru a převodovky. Vyzkoušejte drobnosti, jestli funguje klimatizace, posuny sedaček, elektrická zrcátka a podobně. Všechno se dá samozřejmě řešit, ale Octavií je na trhu spousta a proč zrovna vy byste si měli kupovat tu, která zlobí.

Doporučujeme:

Recenze Škoda Octavia 3

Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.11%) 87 hlas/ů

46 KOMENTÁŘE

 1. Jen se vyhnout pochybným importům bez dokumentů, a inzerátům na internetu! Ať pak není mrzení…

   • A jak jinak by jsi chtěl dobrou ojetinu koupit? Přes bazar? Tak to mi napiš který. Neznám jedinej, kterejby byl poctivej. Bazary, a to všechny, se snaží okrást jak kupce tak prodejce. Zažil jsem metody AAA na vlastni kůži. Nikdy vice.

   • A proč? Zvláště když člověk přesně ví co kupuje a prodávající umožní celkovou prohlídku vozu. Navíc rozumný člověk vždy nakupuje s někým kdo autům rozumí ideálně s člověkem který mu bude pak auto servisovat.

  • To budou asi všechna podobná vozidla na trhu. Škodovka je na trhu lowend, tak snad každá konkurence bude lepší a většinou i levnější.

   • OK, ale rad bych cetl, ktera auta – Renault, Peugeot, Opel, Ford zrejme nikoliv. Zajimala by me myslenka autora, ktera auta mel na mysli? Kdyz bych bral v potaz “kvalitu” Octavie, velky zavazadlovy prostor, spolehlivost a financni naklady – jak na porizeni vozu, údrzbu(moznost ND z druhovyroby), tak me moc aut nenapada… 🙁 Autor odpovi? Diky za odpoved.

    • Nechápu jak někdo může dát, zhruba za 10let staré auto dát o cca 40000 kč více,než za jinou lidovou značku .Je to ranec který si můžu necháti ve skříni na opravy..Někteří lidi si myslí že je to auto vyvinuté snad v N.A.S.A nebo co .Je to obyčejná pixla jak všechny ostatní.

     • Vsak nikdo nerika, ze neni, ale take bych rad vedel ty konkurenty, o kterych se v clanku mluvi. Klidne koupim neco jineho a za lepsi penize, kdyz bude ta moznost, ale ja ji nevidim a v clanku take neni ani jeden tip, natoz pak uvedeni v cem a proc je lepsi

    • Co třeba Accord? Výrazně lepší po třech stránkách, jejich diesel snad to nejlepší co můžeš v dieselu a dané kubatuře koupit, benzín ani nemluvím a přežije tu škodovku 3x ,nekrade se!!

    • Na octávii nedám dopustit. Najezdili jsme s octávií II 1.9 TDi 780000km bez sebemenších problémů, při běžné pravidelné údržbě a nyní jezdí dál jako Taxi… Já si pro sebe koupil octávii II 2.0 TDI CR 2013 a nic jiného bych nechtěl. A ta spotřeba, nevím zatím o lepším autě…!

 2. Hezky a celkem objektivně popsáno. Má zkušenost s 1,2TSI 77kW je taková, že krom výměny řetězu na 25.000km a preventivně na 85.000km se jedná o skutečně velmi spolehlivé auto. Celkem najeto 212.000km. Prováděna pravidelná výměna oleje vždy po 25.000km. Olej není třeba vůbec dolévat. Spotřeba za celou dobu 5,8L/100km. Podvozek (čepy, řízení, zavěšení, silentbloky, ložiska a pod.) je kompletně !! původní, auto čerstvě po STK. Provedena pouze výměna předních tlumičů a kotoučů s deskama. V autě nic nedrnčí, nebouchá, plasty jsou neopotřebované. Nebýt té krávy, co do mě zezadu drcla, tak by ani ten pravý zdaní blatník po dvojité opravě (v nejmenovaném značkovém servisu na Jarově) nehnil…. Jinak podvozek je bez známek koroze, výfuk původní. Ale ano – jedno je naprosto strašné… Od počátku… To příšerné příplatkové rádio… Fakt děs ! Takže za mne : velmi dobrý a nadmíru spolehlivý vůz.

 3. Konkurence sice nabídne levnější vozidlo v rámci kategorie, s lepší výbavou si nejsem jistý, ale hlavně konkurenční vůz časem prodáte za míň, většinou je tam i větší finanční ztráta a to nepočítám nákladné opravy. V ČR prostě levnější servis a ND než na Škodu neseženete, ať si každý říká co chce. A když už nehrajete na díly, tak na servis. Protože Škodovek je tolik, že každý servis a servisák s tím má bohaté zkušenosti, tak všechno udělá rychle, levně a spolehlivě. Úspěch Škody je prostě jasný.

  • Kecy, škodovka má podobné ceny druhovýroby i originálu káčo kdejaká jiná automobilka. Už se konečně okleštěte od těch pohádek o levné Škodovce! Nehledě na to, že kvalitním japoncem nebudete potřebovat ten servis ani z poloviny. Vím co říkám!

  • S lepší výbavou? Vždyť ještě u předchozího modelu Octávie se připlácelo šílený peníz snad i za volant. Současná je na tom trochu líp. V roce 2010 jsem kupoval nového civica. Za 409 tis. 103 kW Atmosféra, vyhřívané sedačky, loketní opěrka, USB, multifunkční volant, aut. klimatizace, alarm, dešťový senzor, parkovací senzory. 17″ lítá kola. A kufr větší než Oct Liftback. Co bych za ty peníze dostal ve škodovce je snad zřejmé.
   Teď mám půl roku novou Astru kombi v dobré výbavě za 375 tis. Octávka by ve stejném vyšla tak na +- 470, levněji by už vyšel i Golf kombi highline nebo Civic Tourer.

 4. Zdravím,
  Osobně jsem měl 3 Octavie všechny 2 generace, vždy ve vyšší výbavě a s TDI motory, roky 2005, 2007, 2009, pokaždé bylo z dovozu a 2 byli ojeté a jedna zánovní s DSG převodovkou. Jak bylo již psáno výše, když budete s autem jezdit “slušně” a dáte autu patřičný pravidelný servis tak Vám auto vydrží. Za 10 let mě to auto nikde nenechalo a vždy jsem nastartoval a odjel, stačí nenechat nic na poslední chvíli každou jsem najel v průměru 220t. KM ta poslední už má 320t. KM, ano v 305 dostala nové Turbo, ale motor stále jede a ještě to samé zvládne. Jinak případným kupcům potvrzuji = nekupovat první kus který na oko slušně vypadá, vždy se s někým domluvit kdo tomu rozumí ať to nejdřív vyčte diagnostikou, většina jednotek v autě zapisuje stav KM a jednouše odhalíte stočenou nebo takovou se kterou se manipulovalo, obzvlášť s DSG tam je také stav KM a počet přepsání, kterým se odhalí případný podvod. Cena a dostupnost dílů je bezkonkurenční. Osobně doporučuji !!! po koupi ihned vyměnit oleje a všechny filtry a interval začít počítat od 0 🙂 ušetříte si starosti a cenově to není drahé +- 2500kč na dnešní poměry + měnit po max 15000km. A pro případné zlodějíčky namontovat tajný vypínač (na pojistku řídící jednotky) z 99% je to odradí(náklad cca 100korun) mě osobně se vyplatil 2x mi jí chtěli ukrást. Takže všem škodovákům zdar a mnoho najetých kilometrů.

 5. Zase neskutečné bludy. Pokud dovezu auto z Holandska a má najeto 400000 km a při dovozu se auto stočí na 120000 km pokud zajdu do ŠKODA servis a nechám si před koupi ověřit historii , tak tam i z Holandska vyjede historie a že to má ve skutečnosti 400 000 km. Psal to laik . Před koupi jsem požádal prodávajícího o možnost zajet na prohlídku do Škodovky . Jsou spojení s centrální databázi v Praze a ti jsou spojení i s Holandskem a nebo Německem. Horší je to z Italie.

 6. Myslím, že tam některé motory chybí… Mám Octávku II facelift rok 2010 a motor 1.9TDI PD 77kw. I ty nájezdy? Kupoval jsem to jako čtyřletý s cca 80.000km a teď to má 114t km. Původně jsem naftu nechtěl, ale přiznám se, že se s tim jezdí pěkně. Sice se na mě v servisu pokaždý dívaj s lehkým úsměvem, když jedu na výměnu oleje a filtrů už po 10 – 13t km – servisní limit je údajně někde kolem 30t km, ale upřímně nechtěl bych vidět třeba ten filtr po takový porci kilometrů… Hádám, že častější výměnou se nic nezkazí.. :))

  • To u žádného auta, taky dávám 5W30 a měním do 15 víc ani omylem spíš kolem 13 a mám klidné spaní. Tady jedině

 7. Autor to napsal hezky. Ten kdo chce jezdit tak se musí i starat. A to stojí peníze. A to je ten problém. Znám hodně pitomců co si myslí,že když budou tankovat a jezdit na myčku tak mu auto vydrží roky. Mám octu 2 v naftě DSG. Najeto pomalu 350 000 za celou dobu bez problémů. Ale cokoliv v autě vrzne nebo se mi nezdá tak okamžitě jedu do servisu.

 8. Nesouhlasím s názorem, že “Právě v soukromých inzerátech končívají auta, která v solidnějších bazarech odmítají vykoupit ať už kvůli podezření na stočený tachometr nebo kvůli jiným vadám.”
  Právě v soukromých bazarech a hlavně v různých klubových fórech právě naleznete velice slušná servisovaná auta, které majitel nechce prodat do bazaru aby mu nabídli směšnou výkupní cenu a pak si bazar nasadil cenu přemrštěnou.
  Nejhorší je, když člověk hledá auto s malým nájezdem a co nejnižší cenou nejlepší výbavou a v TDI.
  Takové auta s bohatou příplatkovou výbavou si právě kupují lidi, kteří potřebují jezdit. Tak je spíš pak podezřelé že takové auto má roční nájezd pouze 10 tis. km.
  Dobře servisovaný vůz na takovém klubovém fóru bude jeden z nejdražších i přes to, že na tachometru bude svítit hodnota o několik tis km víc než je průměr stočených “prověřených” vozů v autobazarech, protože majitel ví, že takovou hodnotu má a jak se o něj staral a to vše se nechá dohledat z jeho příspěvků na fóru. A pokud je to zavedený člen, tak nebude ryskovat svojí pověst tím, že by prodal auto se skrytou vadou.

 9. Koupili jsme OII po faceliftu 1.6TDI 77kw. Stáří 5 let najeto 150tis km. Zakoupeno v autorizovaném servisu Škoda Auto přes Škoda plus. Auto má komplet historii. Vše nám řekli, jaké mělo nehody, co bylo opravováno. Zkrátka komplet historie. Vůz máme půl roku a zatím žádný problém. Již jsem takhle zakoupil druhý vůz a bylo to stejné. Myslím, že doložitelná historie je základ a pak by člověk mohl oželet nějakou extra výbavu. První vůz jsem prodal za neskutečnou cenu právě proto, že měl historii. Škodovka si zkrátka dokáže udržet skoro až nesmyslnou cenu v porovnání s konkurencí. Abych byl konkrétní, koupili jsme tříletou Fabii 1.2TSI naj. 25tis km za 175tis za další tři roky jsme ji prodali za 160tis. naj. 50tis km.

 10. Poslední kloudná Škodovka byla Octavia I nejlépe ve verzi 1,9TDi 66Kw. Další generace už jsou jen předražené mrchy! Koroze začíná již po čtvrtém roce ( !!! ) a o stálé výměně různých el. čidel, silentbloků atd ani nemluvě. Abych řekl pravdu, nechápu tu stálou oblíbenost techto “automobilů” ….
  Navíc mi připadá – jak už tu někdo psal, najdou se i takoví kteří si snad věří že toto auto bylo vyrobeno v NASA 😀
  Ale teď vážně – nechci tu hanit žádnou aut. značku, samozřejmé že každé auto má svoje slabiny, ale myslím že výběrem automobilu od jiného vyrobce se mohou ušetřit peníze za nesmyslné připlácení za “nic” ..
  Závěrem bych rád podotkl že se netěším na dobu (která již možná pomalu započala) kdy budou mít automobily karoserii z plechu tlustého jako alobal a motor na jedno použití..
  Jinak všem hodně km bez problémů a nehod..

 11. Řešení rozvodů pro motor 1.4TSI už je nějakou dobu na světě, konkrétně od května 2015 a jmenuje se opravná sada 03C198229C (nebo B pro starší motory s jiným náhonem olejového čerpadla), která obsahuje komplet rozvod a cenově je velmi přijatelná.

 12. Proč by nemohla existovat 10ti letá Oktávka TDI se 70k km? Manželka má 7mi letou Oktávku TDI se 48k km. Ale je pravda, že ještě řadu let do prodeje nepůjde a už teď si uvědomuju že ty kilometry mi časem stejně nikdo nikdy neuvěří. Asi to budu muset nechat natočit směrem nahoru 🙂

 13. Zdravim. To co vydržela naše bývalá služební octa II starý model 1.9tdi77kw bylo až neskutečné. Na voze nebyli nikdy měněny rozvody, olej se měnil tak po100000km a obyč olej 15w40 určený do starších autobusů a dvouhmota mlátila zhruba tak 250000km. Jednou byla i přes střechu a za zimu sundala tak 7srnek a třeba i kance. Vypadala jak po tankové bitvě. Ale spolehlivá, sedlo se a jelo třeba do belgie, itálie atd vystřídat řidiče atd. Až ve 340000km praskla klika a za jinej motor všichni chtějí od 25tis výše tak se octa prodala. Takže až se na ní zmůžu tak si taky dvojkovku koupím. Za mě dobrý. A hlavně se z toho servisování nepo… Auto má sloužit člověku a ne naopak…

 14. Jsem majitelem této octavie s motorem 1,6 MPI, r.v. 2009, najeto necelých 60 000Km, garažovaná, nehavarovaná, jsem jediný majitel i řidič a mohu zde říci, že tvrzení, že si drží cenu tak to tak ani není pravda. Cenil jsem si ji na 200 000 Kč a nabídli jen 150 000Kč

  • Problém bude ta motorizace. Já mám 1.6mpi z 2007 a žere olej. Obecně tyto motory stojí za starou belu, žerou olej, sama škodovka u nich udává normu 1l/1000km! Můj vydržel nežrat olej asi 6 let, potom po generálce skoro dva roky. Momentálně jsem zase na 1l oleje na 2000km. Pravidelný servis, najeto poctivých 145000 km, ale krátké trasy po českých vesnických tankodromech. Tlumiče třetí spojka druhá, podvozek dělaný 2x.

 15. Neni a nebude nad Octavii I s motorem 1.9 TDI a 81 kW a u benzinu 1.6 a 74 kW . Rozhodne bych nesla do Octavia II s motorem 2.0 TDI a 103 kW. Velmi poruchove auto ,hlavne co se turba tyce.Tolik mnozstvi turba,jako na tuhle motorizaci jsem nikdy neobjednavala. Hlavne jsou nestastni Ti ,co si tuhle motorizaci ac v Octavii nebo treba i VW koupi jako ojetinu. Kdyz to udelalo par lidi z rodiny,jen jsem se za hlavu chytala.Co nevidet postupne telefonaty,za kolik jim sezenu turbo. Samozdrejme se pokazi i jine auta u kterych by to clovek necekal. Ale taky dokazou nektere auta s vydrzi a bezporuchovosti prekvapit. Vyrobci se snazi hodne aby bylo vozidlo v plne elektronice ale u nekterych aut to vyhra bohuzel neni. Ale mene je nekdy vice. Radeji kvalitni motor a karoserie nez zbytecnosti v interieru.

 16. Fakt mě štvou řeči, že když auto má málo najeto ročně (třeba jen 8000km), že to je podfuk a taky že soukromé inzeráy jsou podvodné.
  Osobně nenajedu v průměru za rok víc než 8000 , proto mám benzínovou škodovku a to že ji nenechám pod cenou vykoupit z bazaru je snad více než logické, příklad z mé zkušenosti, kdy mi nabídli 30000,- tak jsem si vůz přes soukromý inzerát prodal za 65000,- ,kupující má dnes ty samé možnosti prověření vozu třeba přes internet, jako autobazary, tak proč nechávat vydělat 35000,- bazaru ???

 17. Nechápu, proč jsou lidi ochotní za to dávat ty hříšné peníze. Když si pročtu ten článek, víc jak polovina motorizace skrývá pasti. Že se koncern nestydí to pouštět mezi lidi takhle nedodělaný. A to nemluvím o sedačce. Horší sezení jsem nezažil. Stačí dát víc jak 200km a na bolesti v zádech je zaděláno. A co se podvozku týče, přesedni z Focusu do Octavky a první zatáčka tě vyškolí.

 18. Zdravím, uvažuji nad koupí Škody Octavia v této motorizaci a chtěl bych znát od někoho reálné zkušenosti s tímto motorem. Na https://kralmotoru.cz/media/skoda-octavia-poruchy-motoru jsem se dočetl, že má jedna šestka vyšší spotřebu, a tak by mě zajímalo, co je na tom pravdy. Prodejce u kterého mám oktávku vybranou říká že jsou to jen hloupé kecy, ale přecejen bych chtěl slyšet názory i ostatních. Díky

 19. Kupoval jsem před 5 lety ojetou octávii, která mi slouží dodnes, najeto má už 376 tisíc kilometrů, ale stále skvěle šlape bez nějakých problémů.

 20. Mohu mluvit z vlastní zkušenosti s autobazarem AAA auto, kde jsem přímo v autobazaru vyří˘dil úvěr i povinné ručení. Když jsem tam auto bral, tak už mělo najeto přes 200 tisíc kilometrů, dnes tedy za 4 roky od koupě mám 300 tisíc, a auto stále skvěle jede.

 21. A co zvukové vybavení salonu? Já jsem někde četl, že pokud bereš použitý vůz, a chceš kvalitní zvuk, tak je třeba vše vyměnit na nové, jelikož málo kdo umí se zvukem a prostě za roky užívaní auta tu techniku totálně zničí. Já třeba rad poslouchám kvalitní zvuk v aute, takže proto mi tohle info ve článku trochu chybí. Ted mam Subaru BRZ a tam jsem vyměnit celou zvukovou techniku. Tak kdyby někdo hledal co a kam, posilám najednou odkaz, kde jsem to vše dělal, ať neztratíte zbytečně čas https://www.2din.cz/ozvuceni-dle-vozu/

 22. A co zvukové vybavení salonu? Já jsem někde četl, že pokud bereš použitý vůz, a chceš kvalitní zvuk, tak je třeba vše vyměnit na nové, jelikož málo kdo umí se zvukem a prostě za roky užívaní auta tu techniku totálně zničí. Já třeba rad poslouchám kvalitní zvuk v aute, takže proto mi tohle info ve článku trochu chybí. Ted mam Subaru BRZ a tam jsem vyměnit celou zvukovou techniku. Tak kdyby někdo hledal co a kam, posilám najednou odkaz, kde jsem to vše dělal, ať neztratíte zbytečně čas https://www.2din.cz/ozvuceni-dle-vozu/

PŘIDAT KOMENTÁŘ: