+

 • Velký výběr na trhu
 • Zatím nadprůměrná spolehlivost
 • Příliš neláká zloděje
 • Může být ještě v záruce
 • Solidní diesely

 • Omezená nabídka vozů s automatem
 • Nepříjemné podsvícení přístrojů
 • Dobité fleetové kusy
 • Benzinové motory bez duše
 • Servis není nejlevnější

Ačkoli se české zastoupení korejské značky snaží lidem skrze značně agresivní kampaň vsugerovat dojem, že Hyundai je vrcholem prémiovosti a soused z Boleslavi si vedle něj bude připadat tááákhle malý, nějak to na dominantní podíl na trhu pořád nestačí. Škoda je v čele, ale na Hyundai zbývá hezké třetí místo.

Jenže do statistik prodejů promlouvají především firemní registrace, které na našem trhu představují zhruba tři čtvrtiny všech registrací nových aut. Pokud vyfiltrujeme soukromé zákazníky, je na tom Hyundai s podílem na trhu vlastně velice dobře. Například v letošním roce zhruba polovina vozů značky Hyundai zamířila do soukromých rukou, zatímco u Škody připadá na soukromníky jen asi 16 % všech registrací.

Hyundai i30 SW GD (29)
Zatímco populární škodovky jsou spíše fleetová a firemní záležitost, Hyundaie míří ve velkém také do rukou soukromníků
Hyundai i30 SW GD (27)
Druhá generace i30 SW má všechno, co „průměrný Čech“ od ojetiny potřebuje: velký kufr, spolehlivé motory a klimatizaci

Dá se pochopit, co zákazníky láká. Hyundai zabodoval pětiletou zárukou a také poměrně slušnou výbavou za rozumné peníze. Model i30 vycházel se stejnou výbavou vedle srovnatelné Octavie vždy o něco výhodněji. A situace se opakuje i na trhu ojetých vozů, kde stejně staré a často méně ojeté i30 koupíte levněji než nejvyhledávanější Octavie.

Doporučujeme: Ojetiny? Velký přehled všech vozů

Nabídka na trhu je slušná

Jako příklad nám poslouží kombík Hyundai i30 SW, který jsme si na test půjčili v Auto ESA. Pod kapotou byla oblíbená benzinová šestnáctistovka GDI o výkonu 99 kW (135 k) se standardně dodávaným šestistupňovým manuálem. Vůz z roku 2013 ujel necelých 137 000 km a prodejce za něj v době testu chtěl 225 000 korun. Úmyslně jsme vybrali benzinový model s nadprůměrným kilometrovým nájezdem. Okolo 40 000 km ročně je porce obvyklá spíše pro diesely.

Vyhněte se opotřebovaným služebním autům
Hyundai i30 (GD) je ještě mladé auto, ale i přes jeho oblíbenost mezi soukromníky jich plno skončilo ve firmách. Někteří služební řidiči nafasované i30 rozhodně nešetřili, tak se snažte minulost kupovaného auta odhadnout. Vyzkoušejte dobře převodovku a zaposlouchejte se do podvozku, jestli při zkušební jízdě nadměrně netluče. Auto také musí dobře držet směr a v řízení nesmí být cítit vůle. Prohlídkou se zkušeným mechanikem rozhodně nic nezkazíte. Obrovskou výhodou i30 je, že to není takový cíl podvodníků a zlodějíčků, takže riziko koupě kradené a bourané stočenky v exekuci je poměrně nízké.

A jak to vypadá na českém trhu ojetin? Podívali jsme se na nejpoužívanější český internetový vyhledávač ojetých vozů a našli jsme celkem 373 inzerovaných i30 s udávaným rokem výroby 2013 a mladší. Z toho mělo pod kapotou 185 aut benzinový motor, 179 vozů bylo na naftu a 9 na LPG.

Doporučujeme: Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Zajímavé je, že z těch benzinových má hned 175 inzeriovaných aut udávaný nájezd do 75 000 km a jen jedno jediné auto má najeto přes 150 000 km. Z inzerovaných nafťáků se 166 vozů vejde do 100 000 km, jen dva v nabídce mají najeto přes 150 000 km. Hyundaie i30 pod 200 000 korun ještě moc padat nechtějí. Nejlevnější vůz z roku 2013 jsme našli za 196 000 korun s benzinovým motorem, nejlevnější diesel v inzerátech stál 209 000 korun.

Pohodlný a stabilní, ale velmi nudný

Sáhodlouze představovat jízdní vlastnosti asi není třeba. Určitě potěší, že i základní verze mají vzadu víceprvkovou nezávislou nápravu, což dnes rozhodně není obvyklé. Vozu to propůjčuje předvídatelné a jisté chování, dobrou stabilitu a slušnou schopnost „opravovat“ silnice.

Hyundai i30 SW GD (14)
Víčko nádrže na levé straně má výhodu. Většina aut na našich silnicích má totiž víčko vpravo. Nemusíte se tak u plné pumpy natahovat přes celé auto
Hyundai i30 SW GD (15)
Na patnáctkách možná nevypadá i30 jako supersport, ale dobře filtruje průměrnou českou okresku. Ovladatelnost je velmi slušná

Samozřejmě bude záležet na stavu podvozku ojetého auta a použitých pneumatikách, ale například na patnáctkách 195/65 vyhlazuje Hyundai i30 průměrnou českou silnici velice dobře. Chování testovaného auta trochu kazily obuté zimní pláště, ale jinak si nebylo na co stěžovat. Snad jen v řízení by mohlo být více citu a odezvy, působí poněkud gumově.

Uživatelská ergonomie je hodně o zvyku. Sedačka je široce nastavitelná a volant také, takže si lze v i30 najít velmi příjemnou a správnou polohu za volantem. Například italská, francouzská nebo některá japonská auta mohou tohle Korejcům závidět. Není tu sice tak „uklizeno“ jako v konkurentech z koncernu VW, ale vlastně jediným slabým článkem interiéru je příliš intenzivní modré podvícení přístrojů. I když ho ztlumíte, co to jde, v noci značně unavuje zrak.

Motory vydrží, ale pozor na historii

Výběr motoru je u ojetého Hyundai i30 poměrně jednoduchý, protože prakticky s žádnou motorizací neuděláte osudovou chybu.

Doporučujeme: Test ojetiny: Ford Focus 1.0 EcoBoost vyvrací mýty o litrových tříválcích

Zamrzí spíše absence výraznějšího benzinového motoru. Atmosférická čtrnáctistovka stačí leda tak na courání se s nezatíženým autem mezi vesnicemi, na dálnici rychle narazí na své limity. Šestnáctistovky jsou na tom lépe, ale výkon z nich musíte ždímat. Zajímavé je, že přímovstřiková GDI je pocitově trochu lenivá proti nepřímovstřikové a o 15 koní slabší 1.6 MPI. Pokud ale jezdíte klidně, bude úspornější.

Hyundai i30 SW GD (46)
Technika zatím nezlobí a některé i30 na trhu jsou ještě v záruce. Pátrejte ale po vozech s naprosto transparentní historií
Hyundai i30 SW GD (19)
Více než 1,6 litru motory mít nemohly, ale většině lidí motorová paleta bohatě stačí. Po něčem ostřejším se musíte podívat jinde

V testu jsme s motorem 1.6 GDI jezdili za zhruba sedm a půl litru, klidná cesta mimo město a dálnice srazila spotřebu pod sedm. Dálniční přesun pak znamená přibližně osmilitrovou spotřebu. Motor 1.6 GDI Turbo je na našem trhu poměrně velká vzácnost. Bude drahý a racionální zájemce dá asi přednost spíše dobře vybavenému dieselu.

Ačkoli naftový vrchol tvoří jen šestnáctistovka CRDI, v nejsilnějším provedení jede slušně. Nečekejte ale zázračnou spotřebu, pod pět se dostane jen velmi rozvážný řidič. Na vině je často dlouhé odstupňování některých verzí, které nutí i ve městě jezdit na trojku. Šestku vám dovolí použít jen od tachometrové stovky. A na dálnici vás bude nutit častěji podřazovat. Kdo je zvyklý v Octavii 2.0 TDI jen šlápnout na šestku na plyn, ten se bude muset naučit s naftovou i30 řadit klidně o dva kvalty dolů, aby se začala hýbat.

Diesely se povedly, přesto jejich nákup dobře zvažte

Naštěstí ale není mechanika dieselů příliš citlivá, takže trochu hrubší zacházení snese. Samozřejmě záleží na minulosti auta. Kříšťálově čistá servisní historie je v tomto případě nutností. Pozor na přejížděné intervaly výměny oleje. Jakkoli by výměna po 20 000 km u mladého dieselu zas tak moc vadit nemusela, přesto doporučujeme přistoupit ke konzervativnímu plánu 15 000 km nebo jeden rok.

Servisní doporučení
Ano, my víme, že se s tím pořád opakujeme, ale i kupující ojetiny by si měli opakovat mantru „rok nebo patnáct tisíc… rok nebo patnáct tisíc… rok nebo patnáct tisíc…“ pro výměny oleje a celkový preventivní servis. Pozor na specifikaci oleje u dieselů kvůli filtru pevných částic. Přímovstřikové benziny také potřebují kvalitní olej, který zabrání nadměrné tvorbě karbonových úsad. Svíčky měňte po 60 000 km nebo čtyřech letech, stejný interval bychom doporučili i pro výměnu oleje v automatické převodovce. Diesely s manuálem mají pevný setrvačník, dvouhmota je jen u automatů a tam zlobit nebude. U manuálů ale počítejte s opotřebovanou spojkou, nicméně to není brutální servisní výdaj. Vyhněte se ale přestavbám na LPG, to spíše ušetříte s dieselem.

Pro benzinové motory to platí také. Tam si dejte velký pozor na málo jetá soukromá auta, která v rukou penzisty urazila třeba jen 5000 km za rok. Ono může být sice moc fajn kupovat i30 s 20 000 km, ale pokud má po čtyřech nebo pěti letech pořád původní olejovou náplň, nemusí to pro motor znamenat nic dobrého. Přejížděný olej se podepisuje na nadměrné tvorbě kalů a zrychleném zakarbonování. Zvláště diesely a přímovstřikové benziny pak na to trpí.

Doporučujeme: Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga

Ačkoli mají použité pohonné jednotky rozvodové řetězy, u Hyundai se o nějakých fatálních selháních nešíří historky jako o srovnatelném systému koncernové konkurence. Na druhou stranu už se servisy s nataženým řetězem také setkaly a musely ho měnit. Nejčastěji je na vině uživatel, tedy extrémní podtáčení motoru a parkování v kopci jen se zařazenou rychlostí bez ruční brzdy.

Automaty jsou, ale drahé a je jich málo

Jen necelých deset procent nabízených ojetin má automatickou převodovku. Většinou se jedná o tzv. předváděčky nebo skladovky. Na rozdíl od minulé generace už je pod kapotou konečně inteligentnější šestikvalt, můžete mít i sedmistupňovou dvouspojkovou skříň. Ta od dubna 2015 nahradila měničový automat u většiny motorizací, i když na některých trzích ještě měnič v nabídce zůstal. Záleží na preferencích, ale do města a kolon bychom raději volili právě klasický automat s měničem. Mírný nárůst spotřeby určitě vykompenzují ušetřené nervy méně zkušených řidičů a řidiček. Smutnou zprávou je, že nejlevnější automat jsme v aktuální nabídce ojetin našli za 290 000 korun.

Hyundai i30 SW GD (37)
Šestistupňová převodovka byl základ a slabé atmosférické benziny ji potřebují. Výbava není rozmazlující, ale dostatečná
Hyundai i30 SW GD (41)
Přípojka na USB a dvě zásuvky nebyly u konkurence ve standardu. Vyzkoušejte ale, jestli USB vstup funguje

U šestistupňového automatu si pohlídejte výměnu oleje. Hyundai uvádí interval 6 let nebo 100 000 km, ale doporučujeme ho zkrátit na 60 000 km a čtyři roky. U dvouspojky se žádný interval výměny oleje neuvádí. Pro dvouspojkovou převodovku pak platí obvyklá poučka, že do kolon to chce poctivě stát na brzdě, aby si spojky opravdu myslely, že se stojí, a nesnažily se auto tlačit.

I z hlediska více jeté ojetiny bychom stejně v klasickém měničovém automatu viděli větší potenciál do budoucna. Dvouspojka přeci jen „smrdí“ nějakým velikým výdajem. Pokud je však někdo dynamický řidič a rád se s autem sveze, ale například kvůli manželce nebo ze zdravotních důvodů potřebuje automat, je dvouspojka dobrá volba. Nekrade slabším motorům tolik výkonu a dovolí intenzivnější spojení s autem.

Hledejte mladé kusy a chtějte znát úplnou historii

Těžko ještě druhé generaci modelu Hyundai i30 něco zásadního vytýkat. Je to mladé auto a pokud vyřadíte ze svého výběru evidentně unavené fleetové kusy, ke kterým se služební řidiči nechovali zrovna s citem, vlastně se není čeho bát.

Hyundai i30 SW GD (16)
Hyundai i30 (GD) je povedená ojetina. Motory vydrží, jezdí slušně a servis je na každém rohu. Navíc ho budete potřebovat jen jako prevenci
Hyundai i30 SW GD (25)
Při výběru ojetiny hledejte auta se servisní historií. Počítejte s tím, že minulost některých fleetových kusů byla velmi krutá

Jen se budete muset smířit s tím, že třeba dvouzónová automatická klimatizace není zcela obvyklý jev. U většiny aut si budete muset směr, teplotu a intenzitu ventilace nastavovat ručně. Chudší výbava na druhou stranu znamená méně potenciálních problémů. Ovšem i tak u Hyundai palubní „hračky“ obvykle nezlobí.

Rozhodujte se tedy především podle celkového stavu, chtějte znát servisní historii a nebojte se přizvat na pomoc odborníka, který pomůže odhalit drobnosti nebo i skryté hrozby. Ne snad, že by ojeté i30 vyžadovaly nějaké brutální investice, ale třeba je zbytečné si kupovat auto sice s plnou výbavou, ale s tekoucí převodovkou, vyklepaným podvozkem a zkroucenými brzdami. Na trhu určitě najedete lepší kus, výběr je totiž velice slušný.

Test ojetiny: Hyundai i30 (GD) stojí za úvahu i s dieselem
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.17%) 29 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

 1. “ale pokud má po čtyřech nebo pěti letech pořád původní olejovou náplň”

  nevim jak starsi i30, ale ta moje me ukazuje i casovej udaj pro servis, nejen kilometry ale i dny zbyvajici do dalsiho servisu a vymeny oleje, minimalne by tedy majitel musel kazdy rok zajet bud do servisu nebo k nejakemu garaznikovi at mu bud servisni interval vypne a nebo kazdy rok zresetuje, coz je celkem snadno odhalitelne pri napojeni na diagnostiku

 2. “Ačkoli se české zastoupení korejské značky snaží lidem skrze značně agresivní kampaň vsugerovat dojem, že Hyundai je vrcholem prémiovosti a soused z Boleslavi si vedle něj bude připadat tááákhle malý,”

  Soused z Boleslavi se nám pomocí značně agresivní kampaně se snaží vsugerovat, že v ČR vyráběné lowendové klony VW jsou česká a prémiová auta. Hyundai dělá naprosto to samé. Kde je rozdíl?

 3. Neviem kde pan zistil ze motoru 1.4 dochazi na dalnici…mam ho uz 4.5 roku v Lpg a dalnice uplne v klidu 170km/h bez problemu,tak sa treba najprv povozit,skusit a potom pisat

 4. Komentář k motoru 1.6 GDI (Ceed/HB) – po městě lehce pod 7L, po okreskách s 90 km/h na rychloměru pod 6L, bezproblémově. Dlouhodobý průměr po všech typech cest (včetně dálnic)= 6.8L. Jezdit s vysokootáčkovým motoŕem jako s oturbeným dieselem nepřinese radost ani řidiči, a ani motoru; článek je OK.

 5. Srovnani i30 s Octavii je trochu ulet, O2 je cenove preci jen jinde, i30 je spis na urovni Rapidu ve stredni vybave.
  Take udaje o spotrebe jsou trochu divne, autor bud jezdi jako prase nebo mel kliku na pekne zhuntovanej motor. S motorem 1.6 GDI na okreskach bez problemu lehce pod 6, na dalnici (realnych 130km/h dle GPS) 6.5-7l dle provozu a profilu. Akorat ve meste je s timhle motorem spotreba spise vyssi, kolem 8 litru (na to je vhodnejsi MPI).

  Ale jinak celkem fajn clanek.

  P.S. u i30 je treba si dat pozor zda spojka nema tendenci prokluzovat a zda nikde nic netece. U aut vyrobenych 2012-2014 to byl pomerne casty problem. Pripadne si overit zda byla spojka menena, delalo se to bezne v ramci zaruky. U i30 po faceliftu (od 2015) uz byly problemy se spojkou odstraneny.

  • Potvrdzujem.

   Mam i30 1.6 cvvt, spojka na záruku vymenená..

   Velmi dobre autíčko, spotreba 6,5 litra, a stale v plnej záruke 🙂

 6. mno jelikož autor je “motoristický” novinář je jasné že auto vyfasuje projede a vrátí… domů jde asi pěšky nebo na kole. Takže se nelze divit jeho kecům o vysoké spotřebě. Snaha lidi natlačit do benzínu je pochopitelná, dýzlovou i30 v rozumném stavu a za dobré peníze koupit nelze. Vím, že LPG se do i30/1.4 l dává proto, že to podpoří prodej tohoto jinak neprodejného motoru (ano jde to i jinak např. chtít za 1.6 o 50 000 víc). O této variantě se diskrétně mlčí, ale onanování nad nepovedenou, a nesehnatelnou 1.6 T-GDI si pisatel neodpustí. O tom že existují i 2.0 benzínové motory do tohoto auta asi neví (i když ty nejsou bůh ví jakou výhrou). To, že se řidič má k motoru i30 chovat jinak než u unavený dýzlový služební ochcavky se člověk nedozví jen je mu to negativně podsunuto.

  Za mne článek, který se dá ještě 6x recyklovat…… vynechte poznámku o hyundai napiště jiné vychvalte dýzl strhejte benzín a je to

 7. Mám i30,1,6 mpi88kw,najeto 32000km,auto mám více jak 2 roky a kombinovaná spotřeba je 6,2 litrů na sto km,na dálnici 207 km v hodiné,ale to je maximum,jsem spokojen.Zatím žádné poruchy,garanční prohlídky levnější než u octavie.

 8. Necelých 5 let jsem jezdil i30 kombi, 1.6 mpi, parking paket. Krom již zmiňované výměny spojky v rámci záruky, po 26t km, žádný problém. Celkově najeto 60t km, průměrná spotřeba 6,5 l. Šla do světa kvůli slabému motoru. Pro jednoho ok, ale pro 2 plus zavazadla, nedej bože 3 – 4 dospělí, dynamika nula nic. Takže aktuálně přechod na i30 kombi 1.6 crdi a po týdnu můžu říct, že je to 100 a jedna. Pokud někdo potřebuje auto na město, max párkrát do roka nějaká delší trasa, tak 1.6 benzin ideál.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: