Test Dacia Spring: Elektrický trabant z Číny je čtyřmístné auto za cenu baterie Škody Enyaq iV

přidejte názor
Autor: Lukáš Dittrich, Autobible.cz

+

  • Ve městě solidní dynamika a obratnost
  • Velká světlá výška
  • Objem zavazadelníku a plnohodnotná rezerva
  • Na poměry elektromobilů nízká cena

  • Úzký interiér a volant bez možnosti nastavení
  • V zimě vyšší spotřeba vzhledem k absenci tepelného čerpadla
  • Řada laciných detailů
  • Dynamika na dálnici a citlivost na boční vítr
  • Znatelný úbytek dynamiky v souvislosti se zatížením
  • Jen minimální zpětná vazba řízení
  • Nízká úroveň bezpečnosti
  • Absence vyhřívání sedadel

Specialista na nízkonákladové modely se pustil do demokratizace elektromobilu a nabídl nejdostupnější elektromobil na trhu. Chytře tak zaplňuje prostor po Škodě Citigo iV i VW e-Up!. Na poměry elektromobilů nízká cena ale znamená, že i vše ostatní je tak trochu polovičaté. Nízké tedy logicky musí být i nároky. S Dacií Spring se v Praze a dalších městech nemusíte bát, že budete platit pokuty za parkování a na dálnici nehrozí, že vás budou popotahovat za rychlou jízdu.

Spring působí tak trochu jako zvětšená dětská hračka. Po designové stránce rozhodně zaujme. Tváří se jako esuvéčko, ale je to jen zvednutý mini hatchback. „Načančání“ u Dacie umí. Střešní ližiny jsou jen designovým prvkem, a to, co vypadá jako pěkné lité disky kol, jsou obyčejné poklice. Lépe vybavená verze Comfort Plus za 509 900 Kč již má metalízu v ceně.

Že se jedná o low-costový model, to napovídají již jeho rozměry. Délka jen mírně přesahující 3,7 m a šířka bez vnějších zrcátek nedosahuje ani 1,6 m. Reálně je tak Spring ještě menší, než čekáte a rozhodně je podstatně menší, než jak se tváří na fotkách.

Dacia Spring je miniaturní automobil, ačkoliv tak možná podle fotek nevypadá. Do města je to ideál (zdroj: Lukáš Dittrich)
O ambicích po stránce jízdních vlastností ledasco prozrazují úzké pneumatiky. Rejd má ale Spring příkladný (zdroj: Lukáš Dittrich)

Původně v Indii a na benzin

První bezemisní Dacia má poměrně složitý rodokmen. Městský crossover vyráběný v Číně ve společném závodě Renaultu a Dongfengu totiž vychází z Renaultu City K-ZE pro tamní trh. Ten se tam rodí od roku 2019 a vychází z Renaultu Kwid se spalovacím motorem, který byl zkonstruován primárně pro Indii, kde se prodává již od roku 2015. O dva roky později se začal vyrábět i v Brazílii.

Kvůli evropským bezpečnostním normám byl vůz jakožto Dacia Spring Electric přepracován, dostal robustnější podvozek, šest airbagů a další asistenční systémy. Díky tomu získal od Euro NCAP alespoň jednu hvězdičku. Za ochranu dospělých má Spring 49 %, za ochranu dětí 56 %, za ochranu chodců 39 %, ale za asistenční systémy jen 32 %. Snaha přinést elektrické auto s dostupnou cenou si vzala svou daň i v řadě dalších věcí. Uživatel Springu musí učinit ve srovnání s dnešní západní automobilovou produkcí celou řadu ústupků. V podstatě se tak v některých ohledech vrací do pozdních 90. let.

Nastupování do kabiny provází kovové zadunění dveří. Po jejich zavření si připadáte tak trochu jako ve svěrací kazajce. Kabina je velmi úzká a sedí se v těsném kontaktu s dveřmi. Vpředu je místo i pro vyšší jedince a sedadla s integrovanými hlavovými opěrkami působí jako u většího auta. Koženkové čalounění u lépe vybavené verze Comfort Plus se dobře udržuje, ale v zimě studí a vyhřívání se bohužel nedodává. Sedadla navíc mají krátké a ploché sedáky a jsou bez možnosti výškového nastavení.

Interiér je úzký, ale nepůsobí vyloženě laciným dojmem. Volant je bohužel bez možnosti nastavení (zdroj: Lukáš Dittrich)
Objem zavazadelníku 290 l je solidní. Pod podlahou příjemně překvapí plnohodnotná rezerva (zdroj: Lukáš Dittrich)

To většinou u aut nemusí vadit, ale Spring má bohužel pevný volant bez možnosti nastavení, a tak hledání polohy za volantem může chvíli trvat. Se 180 cm to ale není zase tak hrozné, menší a naopak vyšší lidé se musí více přizpůsobit. Situaci stěžuje fakt, že vedle pedálů není moc místa pro odložení levé nohy. Zadní místa jsou spíše jen pro děti. Sedí se s koleny zabořenými do zadní části předních opěradel. Sedadla navíc mají ploché sedáky a hlavové opěrky vzadu se pro potřeby dospělých nedají dostatečně vysoko vysunout.

Řada oldschool řešení

Interiér je jednoduchý, ale na druhé straně nepůsobí vyloženě laciným dojmem, plasty jsou obstojné kvality. Nicméně uvnitř najdete celou řadu oldschool řešení. Nesklopným klíčkem musíte při startování otočit v zapalování, přepínání palubního počítače je ještě tyčkou přímo v přístrojovém štítu a tlačítka elektrického stahování předních oken jsou sice v dobrém dosahu na středovém panelu palubní desky, ale ani řidičovo okno nemá jednodotykové ovládání.

Se Citigo iV z Prahy do Temelína: Jak elektrická škodovka našla svůj výfuk
Přečtěte si také:

Se Citigo iV z Prahy do Temelína: Jak elektrická škodovka našla svůj výfuk

Za tmy navíc není tlačítko vnitřního okruhu manuální klimatizace ani vyhřívání zadního okna podsvícené. Výrobní náklady šetří i jeden stěrač vpředu s dvojitým kloubem. Na druhé straně u lepší výbavy Comfort Plus přístrojové desce dominuje dotykový displej infotainmentu, jemuž nechybí základní mapové pokrytí východní Evropy. A nechybí ani zadní parkovací senzory a parkovací kamera. S otočným ovladačem volby jízdních režimů se manipuluje snadno, postrádá však režim Parking. Musíte tak nechat zařazený neutrál a zatáhnout ruční brzdu. Ano, ruční!

Dacia Spring je malé čtyřmístné auto, které uvnitř sice nehýří prostorem, ale zavazadelník s ohledem na rozměry vozu svou velikostí rozhodně potěší. Objem 290 l je solidní, kabely se v něm sice válí, ale pod podlahou ještě zbylo dostatek místa pro u top verze standardně dodávanou plnohodnotnou rezervu (u základní verze je za příplatek 2000 Kč), což je v dnešní době nejen u elektromobilů rarita. Sklopit lze ale jen celé zadní opěradlo naráz. Potom je k dispozici 620 l, tedy skoro jako v Octavii Combi v základním uspořádání. Víko zavazadelníku je bez jakéhokoliv vnitřního madla a i jeho otevírání je trochu komplikované.

Kolibřík do města

Na poměry elektromobilů je Spring mimořádně lehký. Vzhledem k provozní hmotnosti pouhých 970 kg je synchronní elektromotor s výkonem 45 koní a točivým momentem 125 Nm pro městské ježdění dostatečnou volbou. Rychlosti 50 km/h dosáhne již za 5,8 s po rozjezdu, takže ve městě je dynamika vcelku solidní. Zrychlení na 100 km/h ale trvá přes 19 s a na dálnici se Springem téměř nedosáhnete ani povoleného rychlostního limitu. Pokud navíc aktivujete režim Eco, tak sice ušetříte zhruba 9 % energie, ale malá Dacia jede stokilometrovou rychlostí, většinou ale ještě o trochu pomaleji, neboť úměrně s počtem osob na palubě citelně klesá i dynamika.

Pod kapotou zbývá nad elektromotorem ještě hodně místa, v pohodě by se tam vešel frunk (zdroj: Lukáš Dittrich)
Poklice vypadají na pohled jako designově povedená litá kola, v tomto směru jsou u Dacie mistři (zdroj: Lukáš Dittrich)

Jakékoliv myšlenky na předjíždění je tedy nutné pečlivě zvážit a rozhodnout se k němu asi nejvýše při jízdě z kopce. Myslet je třeba při rychlejší jízdě i na větší citlivost na boční vítr. Krátký rozvor přispívá k malému poloměru otáčení. Společně se sporým rozchodem kol se ale podílí také na tom, že na nerovnostech má Spring tendenci poskakovat. Komfort ale i díky velkému zdvihu kol a vysokému profilu pneumatik posádce zajišťuje velmi dobrý. Řidič si musí zvyknout na velmi lehké řízení, které se nevrací do středové polohy a vyžaduje  neustálou korekci.

Při rychlé změně směru se Spring naklání, pokud s ním ale nebudete dělat „psí kusy“, tak vás jeho jízdní vlastnosti nijak nepříjemně nepřekvapí. Baterie hodně vzadu způsobuje odlehčování předních kol a při zatáčení ztrátu trakce. Ovládání brzd je bezproblémové. Rekuperaci ale nelze nijak nastavovat. Je automatická a při jízdě ji nijak necítíte. Registrujete ji jen podle grafického zobrazení v přístrojovém štítu.

Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Přečtěte si také:

Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let

Technické know-how přebral Spring od prvních verzí Renaultu Zoe. Vzduchem chlazená Li-ion baterie s celkovou kapacitou pouhých 27,4 kWh pro potřeby městské a příměstské přepravy postačuje. Je umístěna v zadní části podlahy a chrání ji ochranná traverza. Světlá výška 15 cm zajišťuje, že Springem v létě zvládne zdolat i úvoz vedoucí k horské chatě.

Malá baterie Springu znamená, že se i poměrně rychle nabije, přičemž elektrická Dacia podle očekávání zvládá jen jednofázové nabíjení. Z běžné domácí zásuvky to trvá 14 hodin, z wall-boxu, které má Dacia v nabídce pro domácí použití, to se 6,6kW palubní nabíječkou zvládnete za méně než 5 hodin. Příslušný kabel přijde na 8000 Kč. Za rychlonabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 30 kW (v praxi zvládne až 34 kW) si můžete připlatit jen u vyšší výbavy, kde stojí 10 000 Kč. Potom můžete vůz dobít na veřejné stanici z 10 na 80 procent za zhruba tři čtvrtě hodiny.

Funkčnost auta se tím hodně zvýší, zvláště při potřebě dojet dál. K dispozici je i speciální aplikace, která užívání usnadňuje. Z umístění konektoru na přídi se z bezpečnostních důvodů v poslední době spíše upouští a většinou se stěhuje někam na bok auta. Z hlediska přístupu k nabíječkám je to ale dobré řešení a provedení u Springu působí až téměř luxusně.

Spotřeba je samozřejmě závislá na teplotě a na tom, kde a jak rychle jezdíte. Pokud je okolo nuly, tak se ve městě pohybuje okolo 16 kWh/100 km. Na dálnici spotřeba stoupá přes 20 kWh a v kombinaci vychází na 18 kWh/100 km. A to je na takto malé, lehké a pomalé auto relativně hodně. Doplácí tak na skutečnost, že nemá tepelné čerpadlo a nelze si ani před jízdou natemperovat baterii. Dojezd ve městě je tak okolo 170 km. Data od uživatelů přitom ukazují, že při ideálním počasí okolo 23 stupňů je to již o hodně lepší. Po městě lze dosáhnout spotřeby okolo 12 kWh/100 km a kombinované okolo 14 kWh/100 km.

Dacia Spring asi příliš neosloví ty, kteří zastávají heslo, že nejsou tak bohatí, aby mohli kupovat tak laciné věci. Ale na druhou stranu je to plně funkční čtyřmístný elektromobil za cenu baterie do Škody Enyaq iV. Na trhu samozřejmě najdete mnohem lepší auta se spalovacími motory, jenže postavit elektromobil je docela jiná disciplína vyžadující jiné výrobní náklady. Spring je jasným důkazem, že nabídnout levný elektromobil není ani v dnešní době pořád nic jednoduchého.

Technické údaje Dacia Spring Electric 45 Comfort Plus
MOTOR
Konstrukce: synchronní elektromotor s permanentním magnetem
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 33/3000-8200
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 125/500-2500
Převodovka: jednostupňová
Trakční baterie: Li-ion s celkovou kapacitou 27,4 kWh
Poháněná kola: přední
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 19,1
Nejvyšší rychlost (km/h): 125
Spotřeba paliva kombinovaná (kWh/100 km) 12,0
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 3734
Šířka bez zrcátek (mm): 1579
Výška (mm): 1516
Rozvor náprav (mm): 2423
Provozní hmotnost (kg): 970
Objem zavazadlového prostoru (l): 290/620
CENY
Cena modelu od (Kč): 464 900,-
Cena testovaného vozu (Kč): 506 900,-

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?