Stát rozdá na pořízení nových elektromobilů téměř čtyřicet milionů korun

  • Také v České republice se elektromobily dočkaly podpory ze strany státu

  • Na pořízení elektromobilů půjde z veřejných zdrojů 39,3 milionů korun

  • Cílem je vylepšit životní prostředí 

Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo výsledky prvního kola programu Nízkouhlíkové technologie, v rámci kterého bylo připraveno pro žadatele dohromady 260 milionů korun rozdělených do tří kategorií. Podnikatelé dostali k dispozici státní podporu na druhotné suroviny (100 milionů), akumulaci energie (80 milionů) a elektromobilitu (80 milionů).

U elektromobilů mohli zájemci žádat podporu v rámci svého projektu na nákup nového elektrického vozu ve výši minimálně 70 000 Kč a maximálně 217 000 Kč. Nesmělo jít ale o vůz z kategorie vyšší střední třídy a luxusní, sportovní nebo terénní automobil. V rámci jednoho projektu pak bylo možné obdržet až tři miliony korun.

elektro1
Podnikatelé mohli zažádat o dotaci třeba na Nissan Leaf, který je jedním z modelů spadajících mezi vybrané automobily
elektro3
Také například takový VW e-Golf přicházel v úvahu. První kolo rozdělování dotací na elektrická auta už ale skončilo

První kolo programu probíhalo od sedmého března do konce července, přičemž v části věnované elektromobilitě uspělo 53 projektů, na které stát poskytne 39,3 milionů korun. Jak konkrétní projekty vypadají, to tisková zpráva ministerstva neříká. Pouze obecně zmiňuje případy, kdy žadatel vymění stávající vozy se spalovacím motorem za elektromobily a s nimi bude například rozvážet zboží nebo pečovat o veřejnou zeleň.

Stát rozdá na pořízení nových elektromobilů téměř čtyřicet milionů korun
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: