Společnost ABT připomíná 25 let modelů Audi RS. Jak moc se trh změnil od dob Audi RS2?

  • Společnost ABT připomněla 25 let od zahájení výroby modelu Audi RS2, prvního Audi řady RS

  • Už tenkrát byl k dispozici tuning od ABT, který zvýšil výkon motoru na tehdy velmi vysokých 360 koní 

  • Z dnešního pohledu potřebujete k upoutání pozornosti mnohem vyšší čísla, jak to nakonec ukazuje aktuální ABT RS4+

ABT je známý německý úpravce zaměřený na vozy koncernu Volkswagen v čele s Audi. Historie společnosti je velmi dlouhá, o čemž svědčí skutečnost, že ABT aktuálně připomíná 25. výročí modelů řady RS. Tím prvním bylo Audi RS2, které se začalo vyrábět v březnu 1994. Už tehdy byl k dispozici tuning právě od ABT.

Audi RS2 vzniklo ve spolupráci s automobilkou Porsche. Poháněl ho pětiválec přeplňovaný turbodmychadlem KKK. Maximální výkon dosahoval 232 kW (315 k) a točivý moment vrcholil hodnotou 410 Nm. Vůz zvládl sprint z nuly na 100 km/h za 5,4 s a uměl se rozjet na 262 km/h. Tedy v sériové podobě. Společnost ABT před čtvrt stoletím nabízela nerezový výfuk, upravené turbo a jinou vačkovou hřídel. Výsledkem bylo 265 kW (360 k).

Největší nesmysl od ABT? Úpravce vylepšil aerodynamiku a podvozek dodávky s výkonem 111 koní

Jak moc se poměry ve světě rychlých modelů Audi v úpravách od ABT za 25 let změnily, to ukazují aktuálně zveřejněné fotky původního Audi RS2 vedle Audi RS4 upraveného na ABT RS4+. Vylepšená verze současného expresního kombíku nabízí 390 kW (530 k). ABT ale postaví pouze padesát exemplářů. Možná ještě více vypovídajícím příkladem je ale jiný model. V polovině minulého roku představila společnost ABT kombi RS 6 s elektrickým pohonem zadní nápravy. Celkem tento hybrid nabízí 750 kW (1020 k) a 1291 Nm. Doby, kdy ke stavbě neuvěřitelně rychlého kombi stačilo opravit turbo a vyměnit výfuk, jsou zkrátka pryč.

V přiložené galerii si můžete prohlédnout oficiální fotky Audi RS2 ve společnosti nového ABT RS4+. Je to zajímavé porovnání.

Společnost ABT připomíná 25 let modelů Audi RS. Jak moc se trh změnil od dob Audi RS2?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: