Šikovný řidič si přestavěl Volkswagen Passat B5 na elektřinu. Stálo ho to 700 tisíc

  • Elektromobil vlastní výroby ujede až 160 kilometrů

  • Baterie o kapacitě 33 kWh stály 285 000 Kč

  • Majitel s vozem jezdí už více než deset let

Američan Eric Tischer by byl zřejmě ideálním hostem do pořadu typu „Receptář prima nápadů.“ Vlastními silami si totiž postavil plnohodnotný elektromobil, se kterým brázdí kalifornské silnice už více než deset let. Informoval o tom magazín Živě.cz. V roce 2008 koupil Tischer nefunkční Volkswagen Passat, který dokázal uvést do provozu na baterie za necelý rok. K pohonu využil elektromotor Siemens o výkonu 90 kW (121 k), dříve používaný v exotické elektrické variantě pick-upu Ford Ranger EV, vyráběné na přelomu tisíciletí. V ní měl tento typ motoru pouze 67 kW (90 k) a 140 Nm točivého momentu.

Energie je uložena v bateriích značky Thunder Sky o 99 článcích s celkovou kapacitou 33 kWh, což dle výpočtu stačí k ujetí 160 kilometrů. Doma auto dobíjí střídavým napětím 240 V, ale díky měniči může nabíjet i u veřejných stanic. Pokud se nabíječka nepřehřívá, energie přibývá tempem 26 km za jednu hodinu. Vůz váží 1681 kilogramů a dle GPS měření se umí rozjet až na 168 km/h, na stovku zrychlí přibližně za 14 sekund. Jeho zajímavostí jsou také specifické zadní pružiny kvůli instalaci veškeré potřebné techniky.

Vision E není první elektrická Škoda. Přečtěte si příběh Škody Eltra a Shortcut

Cena přestavby je nemalá – včetně nepojízdného Passatu vyšla na cca 30 000 dolarů, což je necelých 700 tisíc korun, přičemž baterie stály více než třetinu celé této částky. Své auto ale Eric Tischer používá už více než deset let a najel s ním přes 90 000 mil, tedy přes 145 tisíc kilometrů. K nabíjení využívá levný noční proud a také solární panely na střeše svého domu, takže by nás nepřekvapilo, kdyby se z hlediska najetých kilometrů vůz svému šikovnému majiteli rentoval.

Šikovný řidič si přestavěl Volkswagen Passat B5 na elektřinu. Stálo ho to 700 tisíc
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: