Jak se změnila bezpečnost aut za posledních 20 let? Tato videa vám to názorně ukážou

  • Auta udělala za poslední roky v oblasti bezpečnosti obrovský pokrok  

  • Aktuálně to velmi názorně demonstrovala organizace ANCAP

  • Ta proti sobě poslala Toyotu Corolla z roku 1998 a Auris z roku 2015

Bezpečnost je jednou z oblastí, kde v poslední době automobily prodělaly opravdu dramatické zlepšení. Ať už jde o prvky aktivní bezpečnosti (třeba taková dobře vybavená Octavia už dnes umí sama zastavit, pokud za volantem na dálnici usnete), nebo o prvky pasivní bezpečnosti. Názorně to demonstrovala australská organizace ANCAP, když proti sobě poslala Toyotu Corolla z roku 1998 a Auris z roku 2015.

Doporučujeme: Video — 20 let vývoje bezpečnosti v jedné minutě. Nárazové testy Euro NCAP slaví výročí

Konkrétně jde o náraz s přesazením, který proběhl v rychlosti 64 km/h. Jak se můžete přesvědčit na přiložených videích a nakonec také na fotkách, posádka v Toyotě Auris by z takového střetu patrně vyvázla bez větších problémů. Pohled na zborcenou karoserii staré Corolly svědčí o tom, že její cestující by na tom byli podstatně hůře.

Australané tímto testem chtěli upozornit na skutečnost, že se podle jejich statistik smrtelné nehody týkají častěji právě automobilů vyrobených v roce 2000 a dříve. Takových vozů je v Austrálii registrováno 20 %, přičemž podíl jejich účasti na nehodách se smrtelnými následky je 33 %. Naopak nejnovějších aut (2011-2016) je v australském registru 31 %, nicméně podíl na smrtelných nehodách je 13 %.

Doporučujeme: Figuríny pro crash-testy budou staré a obézní. Pomohou upravit design aut

Průměrný věk australských automobilů je 12,9 let. Pro srovnání, v České republice je průměrný věk registrovaných vozů zhruba 15 let. Těžko ale říci, co s tím, protože řidiči běžně nejezdí naschvál starými ojetinami. Většinou si nová auta prostě nemohou dovolit.

Jak se změnila bezpečnost aut za posledních 20 let? Tato videa vám to názorně ukážou
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: