Roušku mít v autě nemusíte, ustoupil ministr. Ale jen když jedete sami, s rodinou už ano

31.03.2020
4 nové názory
Autor: Archiv
  • Vláda udělila výjimku v nošení roušek řidičům, kteří jedou v autě sami

  • Pokud povezou někoho jiného, musí ji mít, tvrdí ministr zdravotnictví

  • Nařízení se tak týká i případu, kdy vezete člena domácnosti

  • Trestání nenasazené roušky v autě by ale bylo sporné, vůz totiž není veřejný prostor

Ještě ve čtvrtek trval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tom, že nošení roušek je povinné bez výjimky. A podle něj dokonce i pro řidiče. „Bezesporu, tím spíš, pokud jedou s rodinou. Ještě kdyby jeli sami, ale i tak,“ řekl. Psali jsme o tom v tomto článku, který se velmi rychle zařadil mezi naše nejčtenější a také nejkomentovanější články za poslední dobu. I z názorů čtenářů se dalo vyčíst, že lidé povětšinou považují nařízení za nesmyslné.

„Už to začíná hraničit s blbostí. Doufám jen, že rouška nebude nařízena i potápěčům,“ napsal čtenář podepsaný jako „miro“. „Nosím brýle na dálku a s rouškou je to hrozná kombinace. Takže buď budu jezdit bez ní a nebo někoho přejedu kvůli zamlženým brýlím. No ale aspoň neumře na koronavirus,“ glosovala diskutérka Dagmar.

Hon za emisemi zabije auta na CNG. Přitom jsou klimaticky šetrnější než elektromobily
Přečtěte si také:

Hon za emisemi zabije auta na CNG. Přitom jsou klimaticky šetrnější než elektromobily

Ledy se nicméně pohnuly. Možná ministr zdravotnictví četl náš páteční článek, nebo si vzal rady odborníků k srdci. Každopádně od tohoto pondělí se jeho názor mění: „Povinnost nosit roušku se nebude již vztahovat na řidiče motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle. To bylo poměrně dlouho diskutováno, ta smysluplnost nošení roušky v takovém případě. Proto jsme se rozhodli, že to takto navrhneme,“ řekl na briefingu po jednání vlády. Dál se tématu nevěnoval.

Podle vlády tak ale povinnost mít nasazenou roušku neodpadá ve dvou případech. Pokud jedete s někým jiným, byť by to byl člen vaší domácnosti, se kterým jinak fungujete celý den bez roušky. A také pokud jedete v kabrioletu s otevřenou střechou. Ministr nezmínil ani motorkáře, dá se tedy předpokládat, že i ti by měli mít roušku. Ani v těchto případech ale nasazená rouška nedává smysl. Svou úlohu plní jen ve chvíli, pokud povezte cizího člověka. Tomu byste se už ale v rámci karantény měli spíš vyhýbat.

Propadlá technická je i v době karantény problém. Řidičák ne, ale jen někdy
Přečtěte si také:

Propadlá technická je i v době karantény problém. Řidičák ne, ale jen někdy

Velmi sporné je také to, jestli se vůbec povinnost nosit roušky na motorová vozidla vztahuje. Vláda totiž nařídila jejich nošení na veřejnosti, tedy ve veřejném prostoru. Interiér vašeho vozu ale takovým prostorem není. I proto už od začátku vládního nařízení některá média psala, že v autě rouška není potřeba. Pokud vás tedy policie přistihne, že jedete ve dvou nebo více lidech v autě bez roušky, není jisté, zda by vás za to mohla potrestat. Nezbývá než doufat, že se do takové situace žádný řidič nedostane.

Proč se o roušce za volantem tolik diskutuje? Je totiž evidentní, že kvůli uzavřenosti osobního auta není potřeba. Naopak, řidič si její účinnost může „vyplýtvat“ během cesty a poté, co vystoupí z vozu mezi lidi, už rouška fungovat nebude a ztratí tak svůj smysl. Řeší se i to, že dýcháním do ústenky nebo jiné zábrany člověk zpátky vdechuje větší množství CO2, což vede k únavě a pomalejším reakcím. A to je v autě nežádoucí. Světová zdravotnická organizace (WHO) pak nedoporučuje nošení roušek zdravým lidem vůbec. Mají je nosit jen nakažení nebo rizikové skupiny obyvatel, psaly o tom například Lidové noviny.

Magdala (neregistrovaný)
To jen ukazuje na to, jak moc je Ken (ministr zdravotnictví) nekompetentní a jen papouškuje hloupé zákazy.
Blbost.. (neregistrovaný)
To je dobrá kravina.. jedu v autě s přítelkyní, se kterou denně spím v jedné posteli a taky.. Vždyť víte.. tak to mít roušku v autě, je fakt "šikana" ..
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?