Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km

  • Zájemci si mohou objednat první sériově vyráběné auto na solární pohon 

  • Bez pomoci dalších akumulátorů ale mnoho kilometrů nenajedete 

  • Společnost Sono Motors dodá zákazníkům první hotové vozy v roce 2019

O projektu z dílny Sono Motors jsme psali už minulý rok. Zdálo se, že jde spíše o nereálnou záležitost, jenže teď se tahle v Německu sídlící společnost přihlásila znovu. Její elektromobil využívající solární pohon si totiž už můžete objednat. Hotový vůz byste měli dostat v roce 2019.

Doporučujeme: První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství

Pro připomenutí, cílem společnosti Sono Motors je postavit malé jednoduché elektrické auto, které bude využívat elektrický pohon a zároveň dokáže získávat elektrickou energii ve větší míře prostřednictvím solárních panelů. Mělo by jít o vůbec první sériově vyráběný vůz částečně využívající solární energii k pohonu. Zázraky ovšem nečekejte. I když panely pokrývají celou karoserii, energie z nich získaná vystačí maximálně na ujetí třiceti kilometrů denně.

Sion samozřejmě dostane i klasické baterie dobíjené z externích zdrojů. Mimochodem, díky solárním panelům by měl být vůz schopný fungovat také naopak, jako malá mobilní solární elektrárna. Použitý elektromotor má výkon 80 kW a podle oficiálních zdrojů auto celkem ujede až 250 km na jedno nabití. Není ovšem jasné, zda je v této hodnotě už započítáno oněch 30 solárních kilometrů. Další specialitou je mech integrovaný do palubní desky, kde slouží coby vzduchový filtr a hluková izolace.

Doporučujeme: Toyota pracuje na revolučním elektromobilu s novým typem baterií

Základní cena elektromobilu Sion je 16 000 eur, tedy v přepočtu zhruba 400 000 Kč. Je zde ale háček. V této částce nejsou zahrnuté akumulátory. Sono Motors totiž předpokládá, že baterie do dvou let ještě zlevní a vůz by tím pádem dnes nabízela za vyšší cenu, než jaká bude konečná. Odhady hovoří o dalším příplatku ve výši 4000 eur (100 000 Kč). Akumulátory půjde také pronajmout a nájem hradit měsíčně.

Uvidíme, co z toho nakonec bude. V dnešní době, kdy některé státy neváhají vynaložit z veřejných financí obrovské částky na podporu čehokoliv, co se alespoň zdánlivě tváří jako pomoc životnímu prostředí, je tento projekt podstatně reálnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. Už jsme se dožili chvíle, kdy normální a klasický auta najdeme jenom v autobazarech.. Tady ty sci-fi blbiny mě asi nikdy rajcovat nezačnou

PŘIDAT KOMENTÁŘ: