• Na český trh oficiálně vstoupil nový Renault Mégane R.S.

  • Základní cena je 719 900 Kč 

  • Přeplňovaný dvoulitr byl nahrazen menší osmnáctistovkou 

  • Standardem je systém řízení zadní nápravy 

  • Manuální převodovka je stále k dispozici, my jsme zatím jezdili jen s dvouspojkovým automatem 

Automobilka Renault byla všeobecně považována za značku, která produkuje výborné ostré hatchbacky. Doteď si moc dobře pamatuji předchozí generaci Renaultu Clio R.S. působící jako polozávodní stroj, a stejně tak asi nezapomenu chvíle, kdy jsem kdesi v Krušných horách létal po okreskách s téměř závodním Méganem R.S. Trophy-R coby vrcholem ostrých Méganů R.S. odvozených od třetí generace. Jenže poslední Clio R.S. přijelo na trh už bez manuální převodovky a jakkoliv to zajímavé auto pořád je, ze svých původních ambicí dost ubralo. Proto panovaly menší obavy, zda se s Méganem R.S. vycházejícím ze současné generace nestane něco podobného.

Doporučujeme: Renault prozradil zrychlení Mégane R.S. nové generace. Komu ujede a na koho nestačí?

Už loňské představení vozu přineslo víceméně dobré zprávy. Dvoulitr byl sice nahrazen motorem o objemu 1,8 litru, ale jinak vše vypadalo navýsost slibně. Manuální převodovka zůstala, přičemž se jedná o skříň přímo převzatou z předchozí generace. Zájemci si mohou alternativně pořídit dvouspojkovou převodovkou EDC. Výkon vozu je teď 206 kW (280 koní) a sprint z nuly na 100 km/h proběhne za 5,8 s, což je shodou okolností stejná hodnota, jakou nabízel právě v úvodu zmíněný Mégane R.S. Trophy-R, který svého času držel rekord mezi předokolkami na Nürburgringu.

Renault Megane RS-24
Nový Mégane R.S. vypadá velmi dobře. Důvodem jsou především výrazně rozšířené blatníky a přední nárazník s tradičním spoilerem tvarovaným ve stylu F1. Diody v nárazníku nahrazují mlhovky a zároveň doplňují dálková světla

Hlavní novinkou je ale nakonec příchod funkce zadní řiditelné nápravy, označovaná Renaultem jako 4Control. Systém jako takový je znám už pěkně dlouho a ani u Mégane R.S. nepřináší žádné velké překvapení. V nižších rychlostech se zadní kola otáčí proti předním (až o 2,7°), v těch vyšších pak míří shodným směrem v úhlu až jeden stupeň. Přesná hranice závisí na zvoleném jízdním režimu. Běžně je to 60 km/h, v nejostřejším režimu Race se ale zadní kola otáčí proti těm předním až do rychlosti 100 km/h. V praxi je to velmi znát.

Doporučujeme: Na tratích seriálu World RX se brzy objeví Renault Mégane a Guerlain Chicherit

Pak tu máme ještě další zajímavé věci. Třeba přední nápravu s oddělenou těhlicí (řešení známé už z předchozí generace) nebo nově tlumiče s hydraulickými dorazy. Ty mají za úkol zamezit přenosu tvrdých rázů do karoserie a zároveň mohou být hlavní tlumiče díky nim naladěné trochu komfortněji. Právě proto Renault slibuje výborné jízdní vlastnosti a současně podvozek snesitelný také při běžném cestování. Brzdy stále dodává Brembo, přičemž kotouče vpředu narostly z původní velikosti 340 mm o dalších 15 mm. Připlatit si budete moci také za výkonnější kotouče s hliníkovým středem (+28 000 Kč). Vůz byl také rozšířen. Rozdíl oproti Mégane GT je 60 mm vpředu a 45 mm vzadu.

Renault Megane RS-30
Pod kapotou už není dvoulitr jako dříve, ale menší osmnáctistovka. Její výkon ovšem začíná tam, kde předchozí generace končila. Čtyřválec využívá turbodmychadlo typu twin-scroll a sportovní výfuk produkuje velmi zajímavý zvuk

Samotný motor s označením RS 280 využívá turbodmychadlo typu twin-scroll. O výkonu už řeč byla, maximální točivý moment je 390 Nm a motor můžete točit do sedmi tisíc. Renault také nasadil zvučný výfuk s aktivní klapkou. Viditelná středová koncovka je pouze klam, fakticky jsou v ní ukryty dvě funkční koncovky, protože Mégane R.S. využívá dvě cesty. Ta hlasitější vede přímo, tišší žene výfukové plyny skrz tlumič výfuku. Právě zvuk výfuku je jednou ze sedmi možností nastavení v rámci systému R.S. Drive.

Do celku přidejme dobře tvarované sportovní sedačky, sportovní volant, kovové pedály, výrazný nárazník, velký difuzor a samozřejmě adekvátní disky (v základu 18″, za příplatek lze dostat 19″). Teoreticky by mohl být Mégane R.S. velice zajímavým hatchbackem. Jaká je praxe, to jsme si vyzkoušeli během celého dopoledne nepřetržitého ježdění na mosteckém okruhu.

Dravost staré generace mu trochu chybí 

První dojem z jízdy rozhodně není špatný, ale zároveň je přece jen poznat, že i nový Mégane R.S. trochu ztratil z původní dravosti. Osmnáctistovka i ve svém nejostřejším režimu má menší prodlevu na přidání plynu a jako snad každý motor postižený downsizingem postrádá výrazný vrchol. Točit čtyřválec až na hraničních sedm tisíc alespoň pocitově nemá moc velký význam, protože v nejvyšších otáčkách ztrácí na elánu. Neberte to tak, že Mégane R.S. nejede nebo že je jeho motor vyloženě špatný, tak to není. Faktem ale je, že alespoň prozatím Mégane R.S. po stránce motoru není tak ostrý jako Leon Cupra nebo Hyundai i30 N. Také proto to bude mít na trhu těžké. Na druhou stranu Renault během tiskové konference slíbil příchod ještě ostřejší verze. Stát by se tak mělo do konce roku.

Renault Megane RS-1
Jasně, kdy jindy by mělo pršet, než když chcete zkoušet ostrou předokolku na okruhu. Nakonec to ale bylo dobře, protože mokrý asfalt krásně ukázal chování auta na limitu

Na první seznámení na mosteckém okruhu jsme dostali k dispozici snad deset aut a hromadu času (to stojí za pozornost, protože běžně novinářům automobilky dávají tak čtyři kola a pak pauzu, tady se jezdilo po 25 minutách s drobnými přestávkami celé dopoledne a všechna auta to přežila). Jenže pouze jedno z nich mělo manuál a o něj se samozřejmě všichni prali. Osobně jsem toho najezdil dost, ale s automatem. Ten funguje velice slušně, minimálně v manuálním režimu. Navíc má funkci Multichangedown, kdy během brzdění pouze držíte levé pádlo a převodovka podle rychlosti sama podřazuje klidně i o několik stupňů.

Jak je z fotek patrné, celé dopoledne v Mostě pršelo. O brzdách si proto toho moc povědět nemůžeme, protože ty se dostávaly do hry spíše decentně. Ani na verzi se samosvorem (je zařazen do příplatku 40 000 Kč za podvozek Cup zahrnující také tužší odpružení a červené třmeny) zatím ještě nedošlo, což byla speciálně v těchto podmínkách velká škola, i tak si ale Mégane R.S. vedl výborně. Sklon k nedotáčivosti v podstatě žádný, pokud člověk vyloženě neprobrzdil zatáčku. Zde se naplno ukázal vliv zadní řiditelné nápravy, která dělá velké věci. Věřím tomu, že na suchu bude létat Mégane R.S. zatáčkami neuvěřitelně rychle. Aktuální rekord na Nürburgringu určitě nezůstane u Renaultu bez povšimnutí.

Ruční brzdu nepotřebuje 

Kromě dokonalé eliminace nedotáčivosti přináší zadní řiditelná náprava ještě jeden drobný bonus. Na mokru umí být auto v zatáčkách dost přetáčivé a nepotřebujete k tomu ani ruční brzdu (verze s automatem navíc má elektronickou parkovací brzdu, ručku si ponechal je manuál). Důvodem jsou právě natočená zadní kola, která v režimu Race do rychlosti 100 km/h sama o sobě v principu posílají zadní nápravu mírně bokem, respektive auto stačí do zatáčky. Pak už stačí pouze ve správnou chvíli povolit plyn nebo klepnout do brzdy a přetáčivý smyk je na světě. A protože v režimu Race je kromě jiného zcela deaktivována stabilizace, o zábavu máte postaráno.

Renault Megane RS-18 Renault Megane RS-17 Renault Megane RS-9 Renault Megane RS-7

Upřímně řečeno mne tohle chování překvapilo. A to tak, že doslova. Prvních pár kol jsem si dal v režimu Sport na seznámení. Když jsem si na mostecké cílové rovince přepnul po nějaké době auto do režimu Race, první přetáčivý smyk se dostavil v zatáčce číslo 2. Ani nevím, jak. Auto je ovšem na limitu pěkně čitelné, takže i v rychlejších zatáčkách lze přetáčivost snadno korigovat.

Speciálně v tomto je Mégane R.S. hodně jiný oproti ostatním hot-hatchům dnešní doby. Na mokrém okruhu je to fajn, ale je otázkou, jaké to bude v praxi na okreskách zejména v přímé konfrontaci s nějakým soupeřem. Docela dobře si dovedu představit zájemce, kterým řízení zadní nápravy a ona trochu umělá přetáčivost vyhovovat nebude. Osobně s tím ale nemám nejmenší problém. Naopak.

Doporučujeme: Srovnávací test — Škoda Octavia RS 245 vs. VW Golf GTI Performance vs. Seat Leon Cupra

A kdyby vás to snad zajímalo, spotřeba nové osmnáctistovky na okruhu byla celkem výrazná. Auta s půlkou nádrže ukazovala dojezd 70 km, palubní počítač udával průměrnou spotřebu 29,9 l/100 km, ale to jen proto, že víc ukázat neumí. Podle objemu nádrže byl průměr zhruba 36 l/100 km. Jak na tom je Mégane R.S. v normálních podmínkách nejen se spotřebou, to si řekneme až později v rámci klasického redakčního testu.

Renault Mégane R.S. to v dnešní početné konkurenci nebude mít lehké. Projevem motoru a nakonec i naladěním podvozku má celkem blízko k Peugeotu 308 GTi, díky přítomnosti zadní řiditelné nápravy ovšem umí být hravější a obratnější. Zároveň je potřeba dodat, že jsme se celou dobu bavili o základní variantě, ostřejší provedení Cup totiž dorazí do ČR až později. Jako základ je tedy tenhle Renault více než dobrý.

Tím spíš když je jeho základní cena 719 900 Kč. Třeba zmíněný Peugeot stojí minimálně 825 000 Kč, za Leon Cupra dáte v rámci akční ceny 772 900 Kč a Hyundai si cení svou i30 N nejméně na 759 900 Kč. Kompletní ceník nového Mégane R.S. si můžete stáhnout zde.

Technické údaje Energy TCe 280 Energy TCe 280 EDC
MOTOR
Zdvihový objem válců (cm3): 1798 1798
Vrtání x zdvih (mm): 79,7 × 90,1 79,7 × 90,1
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 206 / 6000 206 / 6000
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 390 / 2400 390 / 2400
Převodovka: šestistupňová manuální šestistupňová dvouspojková EDC
Akcelerace 0-100 km/h (s): 5,8 5,8
Nejvyšší rychlost (km/h): 255 250
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná (l/100 km) 6,0 / 9,2 / 7,2 6,0 / 8,4 / 6,9
Provozní hmotnost DIN (kg): 1407 1430
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 1905 1930
Objem palivové nádrže (l): 50 50
Brzdy vpředu: kotouče s vnitřním chlazením, 355 mm kotouče s vnitřním chlazením, 355 mm
Brzdy vzadu: plné kotouče, 290 mm plné kotouče, 290 mm
Standardní rozměr pneumatik vpředu: 235/40 R18; 245/35 R19 235/40 R18; 245/35 R19
Standardní rozměr pneumatik vzadu: 235/40 R18; 245/35 R19 235/40 R18; 245/35 R19
Základní cena: 719 900 Kč 759 900 Kč
Renault Mégane R.S. umí být zábavný, ale jednoduché to mít nebude (první jízdní dojmy)
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: