Jak na převod vozidla v roce 2024?

Koupili jste či prodáváte ojeté auto a řešíte řadu otázek? Kde vůz přeregistrovat? Kolik to bude stát a jaké dokumenty si připravit? Nebojte, registrace není nic těžkého a s naším návodem to bude hračka. 

Před registrací nového auta

Převod vozidla je vlastně změna vlastníka auta. Auto musí předešlý vlastník odhlásit a kupující musí do 10 pracovních dní registrovat vozidlo (pokud lhůtu překročíte, tak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč) a samozřejmě mít zaplacené povinné ručení.

Kde mohu vozidlo převést?

Stejně jako u registrace nového vozu, tak i přeregistrace vozidla byla v minulosti možná pouze tam, kde bylo dosud zapsáno (většinou trvalé bydliště či sídlo firmy starého vlastníka). Podle novely zákona platné od června 2017 je již možný přepis vlastníka na jakémkoliv registru vozidel.

Registr vozidel je většinou dostupný v každé obci s rozšířenou působností (přehled 206 obcí podle krajů). Najděte si tedy ten, který je nejbližší vašemu domu, škole, práci atd. Pro ušetření času se můžete telefonicky nebo online objednat (Online rezervace návštěv pro: PrahuBrno a Ostravu).

Co s sebou na registr vozidel?

  • Doklad totožnosti (vlastníka, provozovatele) – u fyzické osoby jde o občanský průkaz, platný pas, u fyzické osoby podnikatele to je živnostenský list a u právnické osoby zase výpis z obchodního rejstříku.
  • Žádost o zápis do registru – aktuální formulář k převodu vozidla v roce 2024 je ke stažení na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR. Případně můžete vyplnit formulář přímo na úřadě.
  • Velký technický průkaz.
  • Malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla).
  • Protokol o evidenční kontrole vozidla (ne starší než 30 dní).
  • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).
  • Registrační značka jen v případě, že je poškozena, odcizena, ztracena.
  • Pokud vás zastupuje třetí osoba, tak je nutné jí udělit plnou moc.

Kolik se platí za převod vozidla?

Opět budete muset zaplatit správní poplatky. Hradí se zpravidla 800 Kč za registraci automobilu. Pokud ojeté auto spadá pod normu EURO 0, 1, 2, tak ji musíte rovněž zaplatit (tedy pokud v techničáku není uvedeno, že byla již zaplacena). Za převod motocyklu do 50 cm3 pak uhradíte poplatek ve výši 300 Kč, u motocyklů nad 50 cm3 je to 500 Kč. V případě přípojných vozidel s hmotností nad 750 kg činí poplatek 700 Kč a u přípojných vozidel pod 750 kg zaplatíte 500 Kč.

Nejčastěji kladné otázky k registraci nového vozidla

Lze někde stáhnout vzor plné moci k přepisu vozidla?

Ano, vzor ke stažení máme přímo u nás na webu.

Kde najdu číslo technického průkazu, které mám vyplnit v přihlášce k registraci nového vozidla?

Číslo technického průkazu se nachází v pravém horním rohu technického průkazu a je většinou reprezentováno pomocí dvou písmen a čísel.
 xx-300x96-orig

Kde najdu identifikační číslo vozidla neboli VIN, které mám vyplnit v přihlášce k registraci nového vozidla?

Identifikační číslo vozidla (VIN) se nachází na druhé straně velkého technického průkazu, a to konkrétně v horní polovině na řádku s označením E.

Kde najdu přihlášku k převodu vozidla?

Formulář si můžete stáhnout z webových stránek Ministerstva dopravy ČR. Odkaz ke stažení dáváme zde.