Plná moc k přepisu vozidla 2024: Co musí obsahovat, kde ji ověřit, vzor ke stažení

02.01.2024
přidejte názor
Autor: Tiskový servis Auto Esa
 • Stáhněte si vzor plné moci k přepisu vozidla 
 • Pamatujte, že plná moc musí být úředně ověřená 
 • K převodu vozidla lze zmocnit kohokoli

Při přepisu vozidla raději…

Změnu vlastníka vozu je nutné už několik let provést najednou, tzv. polopřevod už je delší dobu minulostí. Naštěstí to lze udělat už na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností.

Buď se toho mohou zúčastnit obě strany, tedy prodávající i kupující, nebo lze případně někoho k úkonům zmocnit. Což je asi nejčastější případ. Převod vozidla pak může provést kupující, prodávající nebo někdo úplně jiný, ale musí jít o osobu způsobilou k právním úkonům. Vždy je zapotřebí úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla.

Kontrolky v autě: Kdy jde jen o upozornění, kdy je nutné ihned zastavit a co znamená želvička
Přečtěte si také:

Kontrolky v autě: Kdy jde jen o upozornění, kdy je nutné ihned zastavit a co znamená želvička

Jaké jsou náležitosti plné moci k přepisu vozidla?

Plná moc nemá úředně předepsanou formu, může být klidně napsána rukou. Z dokumentu ale musí být zřejmé, že se jedná o plnou moc a kdo koho a hlavně k jakým úkonům zmocňuje. Pro účely změny vlastníka v registru vozidel postačí do plné moci vypsat, že se plná moc uděluje k tomuto úkonu. Plnou moc lze také časově a místně omezit.

Vzor plné moci ve Wordu a PDF si můžete stáhnout přímo zde:

Plná moc k přepisu motorového vozidla 2024 (DOC, 13 kB)

Plná moc k přepisu motorového vozidla 2024 PDF (PDF, 121 kB)

Zatímco před lety nemusel být podpis na plné moci úředně ověřený, dnes je to nutnost. Ověření podpisů na plné moci lze provést u notáře, na úřadě, na poště nebo na Czech Pointu. Mapu kontaktních míst Czech Point najdete zde. Než na některý pojedete, ověřte si předem otevírací dobu.

Plnou moc lze dnes zaslat na úřad také přes datovou schránku. Je to malý krok směrem k digitalizaci, v reálu to ale funguje tak, že na úřadu takovou plnou moc stejně musí vytisknout a až tam přijdete, úředníci budou plnou moc vyhledávat ve složce s papíry. 

TIP: Vyznáte se v dopravních značkách? Zkuste náš online test zdarma

Rady a tipy pro snadný a rychlý přepis vozidla:

Pokud prodáváte vozidlo, postarejte se o jeho převod sami a nechte si od kupujícího vystavit plnou moc. Případně zmocněte někoho třetího, kdo za vás vozidlo přepíše na nového majitele. Za převod vozidla na nového majitele do 10 dnů totiž odpovídá prodávající, jinak se vystavuje sankci až 50 000 Kč.

Prodávající pak na svém úřadě potřebuje následující dokumenty:

 • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
 • kupní smlouvu
 • velký a malý technický průkaz (od roku 2024 už bude jen jeden technický průkaz)
 • ověřenou plnou moc
 • doklad o sjednaném povinném ručení (ideálně už na nového majitele)
 • protokol o evidenční kontrole. Od března 2023 platí prodloužená lhůta evidenční kontroly na jeden rok. Zároveň platí, že lze evidenční kontrolu nahradit klasickou technickou kontrolou. Jinak řečeno, pokud budete prodávat auto, které prošlo přes technickou před ne více než dvanácti měsíci, evidenční kontrola není nutná. 

Značky se dnes už nemusí nikam nosit. Auto může být klidně registrováno v Ostravě a jezdit s karlovarskými značkami. Něco jiného je, pokud by si chtěl nový majitel zařídit značky na přání, ale to už je jeho starost. Více o tom v článku Jak zařídit registrační značku na přání?

SUB-eBOX-BHD_300x150-300x150-orig

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?