• Téměř deset let po premiéře hitu jménem Evoque přichází Land Rover s druhou generací modelu Evoque

  • Range Rover Evoque 2019 stojí na zcela nové platformě a sází na mild-hybridní pohony

  • K mání je „průhledná kapota“, dva typy pohonu všech kol a veganský interiér

  • Pokud jde o jízdní vlastnosti na silnici i schopnosti v terénu, patří nový Evoque na špici malých prémiových crossoverů

  • České ceny se pohybují mezi jedním a dvěma miliony korun

Jen málokterému autu se poštěstí, aby se stalo ikonou. Ale Evoque to dokázal. Nejmenší Range Rover, inspirovaný radikálním konceptem LRX z roku 2008, se po svém příchodu na trh v roce 2011 okamžitě zařadil mezi auta, která si lidé kupují čistě proto, jak vypadají. Byl to takový úspěch, že Land Rover postavil na designových rysech Evoque podobu všech svých následujících modelů. Postupnou kultivací dospěl tento sloh až k obdivovanému Velaru, který zase na oplátku inspiroval druhou generaci Evoque. Ta právě míří k zákazníkům. První seznámení jsme Range Roverem Evoque jsme absolvovali ve spektakulárních scenériích kontinentálního Řecka, jak uvidíte na četných fotkách přímo v tomto článku i v připojené velké galerii. A třebaže vnímám existenci rizika, že okouzlení místem se promítne i do dojmů z auta, po mnoha stovkách kilometrů naježděných po řeckých dálnicích, silnicích, železničních mostech a dokonce i říčních korytech si troufám tvrdit, že Land Rover tentokrát postavil nejen hezké, ale i zatraceně dobré auto.

RR_EVQ_20MY_Yulong_Static_041
Na první pohled Evoque. Kultovní crossover si zachoval základní siluetu i rozměry – rozvor má sice o dva centimetry delší, ale zkrátily se převisy. Technika pod karoserií je ovšem zcela nová

Designově je Range Rover Evoque 2019 směsicí siluety předchůdce se stylotvornými detaily Velaru. Zachoval si základní rysy včetně výrazně se zužující linie bočního prosklení. Převisy jsou ale kratší, linie ostřejší, záď uklizenější. Úzké světlomety, přední masky, tvarování nárazníků a zapuštěné kliky si Evoque půjčil od Velaru. Výsledkem je vizuálně zajímavý moderní crossover.

Range Rover Evoque 2019: Srovnání rozměrů s konkurencí

Model Range Rover Evoque Audi Q3 BMW X1 Mercedes-Benz GLA
Délka (mm): 4371 4485 4439 4417
Šířka (mm): 1904 1849 1821 1804
Výška (mm): 1649 1585 1612 1494
Rozvor náprav (mm): 2681 2680 2670 2699
Zavazadlový prostor (l): 591-1383 530-1525 505-1550 421-1235

V kabině opět vidíme nápady, se kterými přišel Velar a které si postupně nacházejí cestu do dalších modelů Range Rover. Třeba dva dotykové displeje. Praktické pořád moc nejsou. Kvůli úkonu tak prostému, jako je úprava teploty, musíte nejprve kliknout na záložku „klimatizace“ a teprve pak otočit kolečkem. Některé akce vykonané na spodním displeji vyžadují dokončení na displeji horním, na což vás ale nic neupozorní. Nastavení jsou porůznu roztroušená tu nahoře, tu dole bez zjevné logiky. Vizuálně je ale systém působivý a na specifika uživatelského rozhraní si člověk snad zvykne. Namísto kůže si můžete objednat čalounění technickými tkaninami vyrobenými z recyklovaných plastů. Značka hovoří o „veganském” interiéru. Seděli jsme v něm a naštěstí vypadá mnohem lépe, než to zní. Možná dokonce lépe než tradiční varianta s kůží. Částečnou představu si můžete udělat z fotek.

RR_EVQ_20MY_Red_Interior_002
Elegantní a „uklizený“ interiér navazuje na styl představený poprvé ve Velaru
RR_EVQ_20MY_Stone_Interior_032
Plochy v interiéru mají zajímavé, moderní textury. Automatická převodovka je opět 9stupňová

Protože Evoque 2019 stojí na nové platformě Premium Transverse Architecture, nabízí více místa pro cestující, hlavně v podélném směru vzadu, i pro zavazadla. Díky prostorově úspornější zadní nápravě „Integral Link“ (znáte ji také z Jaguarů a větších Fordů) má nový Evoque na rozdíl od předchůdce opravdu pořádný kufr. Udávaný objem 591 litrů se nám zdá možná trochu moc optimistický. Laserový měřič jsme si ale s sebou nezabalili, takže s proměřením interiéru musíme počkat až na redakční test tady v Česku.

RR_EVQ_20MY_Red_Interior_032
Land Rover udává objem zavazadlového prostoru téměř 600 litrů. V oficiálních materiálech nechybí informace o tom, že se do kufru vejde sada golfových holí

Primárním důvodem nové platformy nicméně nebyla prostornost. Šlo o zástavbu elektrifikovaných pohonů. Podobně jako to vidíme u Audi a Mercedesů, také Evoque se vydal cestou mild-hybridní koncepce hnacího ústrojí. Mild-hybridní soustavu zde tvoří řemenem poháněný startér-generátor a 48V lithium-ion baterie, složená ze 14 8Ah článků.

Kompletní nabídka motorizací zatím vypadá takto:

Range Rover Evoque 2019: Vznětové motory

D150 D150 AWD AUT9 D180 AWD AUT9 D240 AWD AUT9
Zdvihový objem válců (l): 2,0 2,0 2,0 2,0
Nejvyšší výkon (kW/k) 110/150 110/150 132/180 177/240
Nejvyšší točivý moment (N.m): 380 380 430 500
Akcelerace 0-96 km/h (s): 9,9 10,4 8,8 7,2
Nejvyšší rychlost (km/h): 201 196 205 225
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km): 6,3-6,7 6,7-7,1 6,8-7,3 7,0-7,5

Range Rover Evoque 2019: Zážehové motory

P200 AWD AUT9 P250 AWD AUT9 P300 AWD AUT9
Zdvihový objem válců (l): 2,0 2,0 2,0
Nejvyšší výkon (kW/k) 147/200 183/249 221/300
Nejvyšší točivý moment (N.m): 340 365 400
Akcelerace 0-96 km/h (s): 8,0 7,0 6,3
Nejvyšší rychlost (km/h): 216 230 242
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km): 9,2-9,9 9,3-9,9 9,3-9,8

 

Jak funguje pohon všech kol? Existuje 6 různých koncepcí

Hnací sílu přenáší devítistupňová převodovka na všechna čtyři kola, ale dvěma rozdílnými způsoby. Kromě víceméně standardního řešení v podobě mezinápravové spojky nabízí Evoque také „Active Driveline“. V podstatě se jedná o kombinaci zadní jednotky GKN Twinster s přední rozvodovkou, která při konstantní jízdě s nízkou zátěží odpojí kardan. A protože v takovém okamžiku se rozpojí i obě spojky systému Twinster, kardan se neroztáčí ani pasivně přes zadní kola. Výsledkem jsou o něco menší jízdní odpory, a tedy i spotřeba paliva. Přechod ale není bleskurychlý, trvá skoro půl sekundy (400 ms). Jízdu v terénu usnadňuje kromě čtyřkolky také volič jízdních režimů Terrain Response 2.

RR_EVQ_20MY_Tech_Screens_023
Systém Active Driveline udělá z Evoque při malém zatížení předokolku. Díky třem spojkám zcela odstaví kardan
RR_EVQ_20MY_Tech_Screens_006
Volič jízdních režimů. Modely s adaptivními tlumiči mají ještě „dynamický“ režim. Samostatně ale tlumiče ovládat nejdou

V Řecku jsme vyzkoušeli dvě specifikace Evoque: benzinový P250 s pasivním podvozkem, 20“ koly a jednodušší čtyřkolkou, a dieselový D240 s Active Driveline, adaptivními tlumiči a 21“ koly. Schválně to píšu takto, protože jedno auto jezdilo přece jen citelně lépe než druhé a není možné s jistotou říct, jak přesně se v tom odrazily rozdílné prvky výbavy.

Nejlepší eventy v oboru

RR_EVQ_20MY_Yulong_CorinthBridge_013Takzvané „dynamické prezentace“ nových aut mají standardní formát. Cesta letadlem někam do Středomoří (kvůli počasí a silnicím), odpoledne ježdění, večer tiskovka, večeře a noc v pětihvězdičkovém hotelu, jaký bychom si my novináři za vlastní peníze nemohli nikdy dovolit, dopoledne zase nějaké ježdění a domů. To ale neznamená, že mezi jednotlivými značkami nejsou rozdíly. Zatímco třeba pro akce Škody nebo Seatu je typické, že se jezdí relativně málo a obvykle po nijak záživných trasách, Jaguar Land Rover konzistentně překonává očekávání. Na prezentaci Evoque jsme poznali auto při dlouhých dálničních přejezdech, kvalitních silnicích plných zatáček, zapadlých klikatých cestičkách s mizerným povrchem a několika různých terénních vložkách. Ty jsou vždy precizně připravené. RR_EVQ_20MY_Stone_CorinthBridge_001Trasa je vytyčená dřevěnými latěmi (ty se pak odvezou) a mohylkami z kamenů posbíraných v místě. Na nejobtížnějších úsecích vždy asistuje někdo z týmu Land Rover Experience a po každé terénní vložce následuje pečlivá kontrola podvozku a pneumatik, v případě potřeby i s omytím auta tlakovou vodou. Zlatým hřebem byl přejezd železničního přejezdu nad Korintským průplavem. Jen kvůli nám na něj Land Rover položil provizorní zpevnění okolo kolejí, který po ukončení akce zase demontuje. Být automobilovým novinářem je někdy opravdu za odměnu.

Nejdříve to společné. Na poměry malých crossoverů je nový Evoque velmi kultivovaný. Dálničními rychlostmi sviští zcela tiše. Možná tišeji než leckterá větší SUV prémiových značek. Devítistupňová převodovka byla s oběma motory sladěná velmi dobře. Mimochodem, benzin i diesel točí při 130 km/h shodné dva tisíce otáček za minutu. Rozjezdy jsou sametové, časté změny rychlostních stupňů obvykle nepostřehnutelné. Jen záběr při prudké akceleraci samozřejmě není tak přímý jako u dobrých dvouspojek.

Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV

Mild-hybridní soustava o sobě příliš vědět nedává. Ani při velmi klidné jízdě po dálnici jsme se nikdy nedočkali inteligentního plachtění, jak to umí nová generace mild-hybridů Audi a Mercedes. Nepomohl ani režim Eco. Možná i proto byla spotřeba vyšší, než jsme čekali. Při dlouhých dálničních přejezdech (v maximální možné míře tempomat, nastavená rychlost max. 140 km/h, ale často nižší podle omezení) ukazoval palubní počítač 8,6 l/100 km u dieselu a deset litrů u benzinu. Roli samozřejmě mohl hrát hornatý terén nebo vítr. Při testu v Česku se na to zaměříme.

_R7I5074
Evoque jezdí komfortně, současně se ale velmi příjemně řídí i na zatáčkovitých silnicích
RR_EVQ_20MY_Silver_Dynamic_068
K vysoké kultuře jízdy přispívá zadní zavěšení Integral Link i hydraulická pouzdra přední nápravy

Pokud jde o jízdní vlastnosti, obě varianty byly to, čemu se v angličtině přiléhavě říká „good to drive“. Prostě se dobře řídí, což nutně neznamená, že jsou sportovní. Na opravdu agresivní jízdu Evoque stavěný není. Ale právě proto, že se na rozdíl od Němců Angličané tolik nesnaží o maximální jistotu při extrémním tempu, působí Evoque úžasně harmonicky při středně svižné jízdě. Což, aby nedošlo k mýlce, je pořád ještě o dost rychleji, než jezdí naprostá většina z vás včetně těch, co si myslí, že jezdí rychle. Má příjemně naladěné odpružení, přirozeně se stáčí okolo svislé osy, dobře nastavená zadní náprava vytváří v delších obloucích příjemný carvingový efekt.

RR_EVQ_20MY_Technology_ND_221118_04
Dvě zajímavé technologické novinky Evoque: obraz z kamery ve zpětném zrcátku (třeba pro jízdu s po strop naloženým kufrem)…
RR_EVQ_20MY_Technology_DS_221118_07
…a systém Ground View, který „zprůhlední“ kapotu a motor. To abyste měli lepší představu o terénu pod předními koly

Jízda po rychlejší horské silnici s táhlejšími zatáčkami (typické rychlosti 80 až 110 km/h) byla zážitek s oběma auty. Diesel měl však tvrdší řízení s výraznou tendencí vracet se do středové polohy – pravděpodobně v důsledku většího zatížení přídě a těžších 21″ kol. A také trochu víc „nakopával“ zezadu při přejíždění větších příčných nerovností. Benzin vyhlazoval silnici účinněji a neovládal se o nic hůř, přestože měl jen obyčejné pasivní tlumiče.

Jaguar E-Pace opravdu není jen převlečený Range Rover Evoque (první jízdní dojmy)

U dieselu jsme si také občas všimli maličko trhavější odezvy od hnacího řetězce při změnách zatížení. Těžko říct, jestli to bylo od převodovky nebo od Active Driveline. Po nedávné oči otevírající zkušenosti se skromnou Audi A6 další připomínka toho, že vyšší specifikace nemusí být vždy zárukou dokonalejšího jízdního projevu. Když k tomu přidáte přirozeně hrubší chod vznětového motoru, je jasné, že svezení s D240 nebylo tak vytříbené jako s krémově hladkým benzinovým P250.

RR_EVQ_20MY_Yulong_OffRoad_002
Řecko (stejně jako jiné jihoevropské destinace) nabízí bezpočet legálních šotolinových cest, často s mimořádnými výhledy. Evoque však zvládne i náročnější terén, pokud je majitel ochoten riskovat odřené ráfky

V každém případě je na místě zdůraznit, že na poměry malých prémiových crossoverů jezdí Evoque parádně bez ohledu na specifikaci. A protože je to Range Rover, nebojí se ani terénu. Na trvalý provoz mimo silnice samozřejmě stavěný není, to by se zničil jako každé podobné auto. Lidé z Land Roveru ale opět neodolali pokušení dokázat nám, že i Evoque s relativně málo robustním hardwarem projede v terénu daleko, daleko víc, než by jeho zákazníky kdy napadlo zkoušet. Kamenitá, rozbitá obslužná komunikace k větrným elektrárnám na vrcholu hory; dlouhý průjezd neregulovaným říčním korytem; strmé výjezdy a prudké sjezdy po pasteveckých stráních; a dokonce i jedno stoupání po velkých kamenech, to na prezentaci SUV Audi opravdu nezažijete. Evoque to všechno samozřejmě dal levou zadní. Stačí zvolit v menu Terrain Response 2 vhodný režim, věřit podpůrné elektronice a moc mu to nekazit. A ta odměna, když vyšplháte po stezce pro kamzíky vysoko nad moře a rozhlédnete se kolem, to snad stojí i za ráfky odřené od kamení.

RR_EVQ_20MY_Stone_Dynamic_069RR_EVQ_20MY_Silver_Static_011RR_EVQ_20MY_Red_OffRoad_020RR_EVQ_20MY_Stone_Dynamic_077 RR Evoque_Greece_G09_015RR Evoque_Greece_G09_144

Ne že by kdokoliv z cílové skupiny někdy něco takového zkoušel. Range Rover Evoque 2019 se bude opět kupovat téměř výhradně jako stylové městské SUV a zákazníci se o jeho schopnostech přesvědčí maximálně tak v prospektu. Říká se, že důležité je, co je uvnitř. Ve skutečnosti ale stejně rozhoduje vzhled. Zvlášť když máte to štěstí/smůlu (nehodící se škrtněte), že se vám podaří stát se ikonou.


Range Rover Evoque 2019 lze už objednávat. Nabídka kombinací motorů a výbavy je extrémně rozsáhlá. Základní model D150 s předním pohonem a manuální převodovkou (takových asi moc jezdit nebude) stojí 998 371 Kč. Na opačném konci ceníku najdeme Evoque R-Dynamic HSE P300 za 1 860 133 korun.

Kompletní ceník nového Evoque pro český trh si můžete stáhnout klepnutím na následující odkaz: Range Rover 2019 – kompletní ceník ke stažení

Další informace o druhé generaci Range Roveru Evoque najdete v tiskové zprávě:

Otevřít tiskovou zprávu

První kilometry s Range Roverem Evoque 2019: skvěle vypadá, jezdí ještě líp a je vstřícný k veganům
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: