Prezident Biden chce, aby do roku 2030 měla polovina v USA prodaných vozů elektrický pohon

Zdroj: Ford
  • V Americe by měla být až polovina vozů prodaných v roce 2030 elektrifikovaná 

  • Současně má docházet k postupnému snižování emisí u nových automobilů 

  • Nové cíle byly oznámeny po několika měsících vyjednávání Bidenovo administrativy s hlavními představiteli automobilového průmyslu 

  • Prodej elektromobilů na americkém trhu dosáhl letos v červnu podílu jen 2,2 %

Zatímco EU už vyhlásila konečné datum, kdy by měly z evropského trhu zcela zmizet spalovací motory, v Americe je nástup elektrifikovaných vozů pozvolnější. Nicméně i tamní trh se začíná pomalu připravovat na elektrickou revoluci. Americký prezident Joe Biden totiž oznámil nové cíle. V roce 2030 by měl podíl elektrifikovaných automobilů dosáhnout čtyřiceti až padesáti procent.

Jak píše britský The Guardian, zmíněné cíle vychází z dohody mezi prezidentovo administrativou a hlavními představiteli amerického automobilového průmyslu, přičemž diskutovány byly několik měsíců. Na první pohled se zdá být takový cíl velmi ambiciózní. Američané aktuálně preferují především velká SUV s normálními spalovacími motory.

Spalovací motor má posledních 14 let. Evropská komise chce ukončit jeho prodej do roku 2035

Jak připomíná web AP News, letos v červnu dosáhl podíl čistě elektrických vozů prodaných v USA podílu jen 2,2 %. Nicméně podle stejného magazínu dohoda počítá do skupiny „elektrických vozů“ kromě elektromobilů také vodíkové automobily a hlavně plug-in hybridy. Biden rovněž požaduje, aby všechny klíčové části potřebné pro výrobu vozů s elektrickým pohonem byly do konce desetiletí vyráběny na území USA. Aktuálně jsou tyto díly dováženy především z Číny.

Ani v Americe nebude přechod k elektrické mobilitě jednoduchý. Automobilky General Motors, Ford a Stellantis ve svém společném prohlášení uvádí, že takto dramatická změna bude vyžadovat dotace pro nákup tohoto typu automobilů a patřičné zapojení vlády do financování výstavby potřebné infrastruktury.

V souladu se snahou urychlit přechod k elektromobilům budou také v Americe rovněž zpřísněny tamní emisní standardy. V roce 2023 mají automobily produkovat o 10 % méně skleníkových plynů než v roce 2022. Následně má každoročně docházet k poklesu produkce emisí o dalších pět procent až do roku 2026. Během čtyř let by tedy mělo dojít ke zlepšení o čtvrtinu. Zmíněné změny jsou součástí plánu amerického prezidenta, podle kterého by měla Amerika dosáhnout v roce 2030 snížení celkové produkce skleníkových plynů o 50 až 52 % oproti roku 2005.

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte

1 komentář

  1. Tak 80 rocny dedek, ktory nema ani paru o technike tu bude vyhlasovat hovadiny typu porucime vetru desti aby si nahnal nejake sympatie. Kam tento svet speje asi do peknej prdele!!!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: