Přepište dějiny. Nejprodávanějším autem na evropském trhu se stal elektromobil

Zdroj: Tesla
 • Statistiky nově registrovaných vozů na evropském trhu zaznamenaly historický milník. V září obsadil první místo elektromobil

 • Absolutně nejprodávanějším vozem v Evropě se letos v září stala Tesla Model 3

 • Evropský trh zaznamenal ve srovnání loňským rokem propad o 25 %

 • Zatímco téměř všichni výrobci evidují oproti loňskému září horší výsledky, Tesla zaznamenala nárůst o 81 %

Turbulentní doba v automobilovém průmyslu, který čelí souběžným dopadům pandemie, tlaku na snižování emisí a nedostatku čipů i jiných materiálů, přinesla hned dva zásadní momenty. Evropský žebříček registrací nových vozů letos v září vůbec poprvé ovládl elektromobil. Absolutně nejprodávanějším vozem se stala Tesla Model 3. Zároveň je to poprvé, co místní prodeje ovládl automobil, který se v Evropě nevyrábí.

Tesla letos v září zaregistrovala 24 419 exemplářů Modelu 3. Americký elektromobil tak o více než šest tisíc kusů přeskočil druhý Renault Clio (18 264). Na dalších příčkách následují Dacia Sandero (17 988) a Volkswagen Golf (17 507). Nejlepší pětku doplňuje Fiat 500 (16 349). Nejúspěšnější model Škody najdeme na 37. příčce. Jde o Fabii, které bylo v září zaregistrováno 7 255 kusů.

Tesla šla s pravdou ven. Její „autonomní řízení“ za 200 tisíc autonomní není a nebude

Absolutní vítězství Tesly Model 3 je mimo jiné dané problémy tradičních výrobců, kteří musí aktuálně výrobu omezovat. Elektromobilům obecně nahrává do karet také tlak EU na snižování flotilových emisí. Automobilky při rozdělování nedostatkových čipů upřednostňují elektrifikované modely před těmi klasickými. Výsledkem je mimo jiné i skutečnost, že zatímco v září loňského roku připadal na naftové automobily podíl 27 % a elektrifikované vozy držely podíl 12 %, letos v září dosáhly diesely už jen na 17 %, zatímco u elektrifikovaných aut to bylo 23 %. Trh jako celek zaznamenal oproti loňskému září pokles o 25 %. V Evropě se prodalo 964 800 aut.

Významnou roli v prodejních výsledcích Tesly může nicméně hrát i kvartální cyklus jejích importů. Měsíční prodeje vykazují nápadný skok vždy v posledním měsíci kvartálu. Pro Model 3 vypadají prodejní statistiky v Evropě takto:

 • leden 1458
 • únor 5344
 • březen 23 507
 • duben 1531
 • květen 8810
 • červen 25 934
 • červenec 636
 • srpen 7828
 • září 24 419

Zdroj: Carsalesbase.com

Čísla za celých dosavadních devět měsíců roku 2021 již pro amerického výrobce elektromobilů vyznívají poněkud střízlivěji. 99 467 registrací řadí Model 3 na 22. místo průběžného pořadí. Nejprodávanějším autem Evropy od ledna do září zůstává nadále Golf, následovaný Toyotou Yaris a Dacií Sandero. Model 3 se však dokázal zařadit před BMW řady 3, tedy velmi žádaný prémiový model nabízený mnoha variantách karoserie a pohonu.

Většina v září ztrácela

Horší výsledek oproti loňskému září zaznamenala na evropském trhu naprostá většina výrobců. Třeba VW Group eviduje pokles o 30 %, stejně na tom je koncern Stellantis, BMW zaznamenalo propad o 24 %, Daimler dokonce 48 % a u Ford 46 %. Několik málo výjimek ale existuje, například Hyundai-Kia. Tento výrobce dosáhl meziročního navýšení o devět procent, u Subaru je letošní zářijový výsledek lepší o 12 %. Jednoznačným vítězem je ale Tesla, která v září zaznamenala meziroční zlepšení o 81 %.

Kromě Modelu 3 se totiž velmi dobře prodává i nový Model Y. Právě tyto dva modely obsadily první dvě příčky v mezi elektromobily. Až třetí je VW ID.3, jenže oproti Tesle Model 3 s obrovským odstupem (24 419 vs. 8236 ks). Škoda Eynaq je s výsledkem 5913 mezi elektromobily pátá. Mimochodem, v září šlo po Fabii o druhý v Evropě nejlépe prodávaný model mladoboleslavské automobilky.

Aktualizováno 26. 10. 2021 8:40 – Doplnili jsme informaci o kvartálních cyklech Tesly.

Přepište dějiny. Nejprodávanějším autem na evropském trhu se stal elektromobil
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: