Práva poškozených při dopravní nehodě: Odškodnění za bezplatně poskytované práce

04.08.2017
přidejte názor
Autor: Redakce

Odškodnění za bezplatně poskytované práce představuje náhradu, kterou vymezil nový občanský zákoník. Jaký je účel této náhrady a kdy ji lze platně požadovat k odškodnění? Konal-li poškozený bezplatně práce pro jiného v jeho domácnosti nebo závodu, nahradí škůdce této jiné osobě peněžitým důchodem, oč přišla. Takto stanovuje nový občanský zákoník náhradu za bezplatně poskytované práce. Účelem této náhrady je zajištění odškodnění pro tzv. sekundární oběti. Sekundární obětí se rozumí poškozený, který přímo neutrpěl újmu na zdraví a jeho náhrada je tedy odvozená.

Doporučujeme: Jak na odškodnění ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti 

Jako příklad této náhrady lze uvést situace, kdy poškozený dopravní nehodou již nemůže vypomáhat zdarma v rodinném podniku, protože v důsledku dopravní nehody utrpěl takovou újmu na zdraví, která mu neumožňuje vykonávat tuto bezplatnou práci. Dalším příkladem může být situace poškozeného újmou na zdraví, který nemůže již bezplatně vypomáhat v domově důchodců například úklidem, který dříve bezplatně poskytoval. Poškozený tak musel poskytovat nějaký bezplatný produktivní výkon ve prospěch sekundárního poškozeného.

Tip: Jak na odškodnění trvalých zdravotních následků

Právo požadovat tuto náhradu za bezplatně konané práce vzniká okamžikem skutečného ukončení práce poškozeným. K určení výše kompenzace této náhrady by se měla využívat především tržní hodnota bezplatně poskytované práce. Každý případ bude však nutné posuzovat zcela individuálně. Primárně by tato náhrada měla být poskytována peněžitým důchodem, tzv. rentou.

JUDr. Zbyněk Drobiš

Autor je právník projektu odskodneninehody.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?