Pozor na bílý policejní autobus! Jeho cestující nepoužívají videokamery k natáčení krás republiky, ale prohřešků řidičů

  • Policisté vzhledem k nadhledu lépe vidí do kabin nákladních automobilů i dodávek než z osobních aut

  • Pomocí kamer a dalších záznamových zařízení dokumentují přestupky řidičů a kolegové z doprovodných aut je zastavují a pokutují

  • Bílý autobus Iveco se zatmavenými skly policisté používají pravidelně a na různých trasách

Spektrum automobilů, kterým dopravní policisté mohou měřit či jinak monitorovat řidiče, je dnes již velmi široké. A kupodivu k nim vedle dronů patří i neoznačený služební autobus. Čas od času vyráží na tuzemské silnice toto nenápadné bílé Iveco s takřka nepostřehnutelnými modrými světly na karoserii, ve kterém cestující nejedou na výlet, ale jsou ve službě. A co víc, natáčí jako o život! Záznamová zařízení v nich cestující policisté nepoužívají k natáčení krás České republiky, ale k monitorování prohřešků řidičů. V minulých letech vyráželi na pravidelné vyjížďky v různých lokalitách a jejich spanilé „výlety“ se dají očekávat i letos.

Podle oficiálních informací Policie ČR autobus využívali jak dopravní policisté z Písku, tak třeba i ti z Libereckého kraje, aby, jak říká sama Policie prostřednictvím svých mluvčích, „mohli dobře odhalovat přestupky řidičů, kteří se dostatečně nevěnují řízení, telefonují s přístrojem v ruce, či nerespektují další pravidla. Vystavují tak sebe i další účastníky silničního provozu nebezpečí dopravní nehody“.

Policie bude jezdit v elektromobilech, dobije je na veřejných stanicích

Důvod je zřejmý. Z autobusu je totiž mohou lépe vidět do kabin nákladních automobilů i dodávek a pomocí kamer policisté mohou snáze dokumentovat přestupky řidičů, které z běžného hlídkového osobního auta není možné zaznamenat. Pokud policisté zjistí přestupky, předávají informace kolegům, kteří jsou zapojeni do akce, a ti již hříšníky zastaví a konfrontují je se zjištěními.

Policisté však při těchto příležitostech odhalují i jiná protiprávní jednání, jakými jsou například nerespektování dopravního značení nebo předjíždění v úsecích, kde to není povoleno. Do jejich pomyslného hledáčku se v nejednom případě zachytili i tací, u kterých byly zjištěny ať již závažné či méně závažnější prohřešky ve formě neodpovídajícího technického stavu vozidla, popř. jejich výhledu bránily předměty, které v zorném poli nesmí být umístěné. Pozor si tak musí dát i řidiči osobních aut.

Zapojení speciálního autobusu se prý Policii ČR jeví z dlouhodobého hlediska jako velmi efektivní represivní nástroj, a používá ho pravidelně. Když tedy uvidíte bílé nepomalované Iveco s tmavšími skly, tak zbystřete pozornost!

Pozor na bílý policejní autobus! Jeho cestující nepoužívají videokamery k natáčení krás republiky, ale prohřešků řidičů
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 7 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: