Porsche se učí létat. Na vývoji létajícího auta pracuje s Boeingem

  • eVTOL je zkratka pro letadlo s elektrickým pohonem schopné kolmého startu a přistání

  • Na jeho vývoji se Němci domluvili s americkým leteckým gigantem Boeing

  • Porsche tak chce rozšířit pole své působnosti a stát se předním hráčem na poli budoucí prémiové mobility

Mnoho sci-fi filmů minulých let si pohrávalo s vizí, že automobily jednou zastíní, nebo zcela nahradí létající stroje, schopné přesunout pasažéry na místo určení rychleji a efektivněji. Doba postoupila tak daleko, že se tyto vize postupně proměňují v realitu. Stále více automobilek začíná pracovat na konceptech létajících aut.

Autonomní osobní letecká doprava začíná nabírat reálných obrysů, přičemž již existují funkční prototypy, které v současnosti podstupují rozsáhlé testy. Nedílnou součástí přepravního byznysu budoucnosti chtějí být také výrobci konvenčních automobilů. Posledním příkladem je automobilka Porsche. Spojila se s americkým Boeingem.

PAL-V Liberty je první sériové létající auto. Uletí až 400 km a stojí 13 milionů

Realizaci projektu eVTOL, tedy osobního letadla s elektrickým pohonem schopného kolmého startu a přistání, umožnila stále se zlepšující technologie akumulátorů a vývoj dopravních dronů. Právě to je oblast, ve které se Boeing angažuje.

Zástupci Porsche a Aurora Flight Sciences, dceřinné společnosti Boeingu, podepsali memorandum o vzájemné spolupráci na plně autonomním osobním letadle, které bude schopno kolmého startu a přistání. Žádného technické specifikace, ani jakékoliv podrobnosti nejsou známy. Nicméně obě společnosti na znamení, že nejde o žádný výkřik do tmy, uvolnily obrázek, jak by jejich společné letadlo eVTOL mělo vypadat.

Momentálně však není znám ani přibližný termín představení prvního funkčního prototypu.

Na projektu eVTOL (electric vertical take-off and landing) pracuje kromě jiných také česká společnost Zuri, jejímž zakladatelem je internetový podnikatel a programátor Michal Illich.

Porsche se učí létat. Na vývoji létajícího auta pracuje s Boeingem
Ohodnoťte tento článek!
1.3 (25%) 4 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: