Poplatek 600 korun za vjezd s dieselem? V 35 britských městech brzy realita

  • 35 britských měst zavede speciální poplatek pro diesely

  • Každý zaplatí denně 20 liber, tedy přes 600 korun

  • Poplatek dopadne na majitele, kteří si před lety koupili diesel v rámci šrotovného

  • Šrotovné se zavádělo kvůli klimatickým cílům a emisím CO2

  • Británie chce novým opatřením zlepšit životní prostředí ve městech

V rámci boje proti „zhoršování ovzduší“ plánuje britské ministerstvo životního prostředí zavést ve 35 městech speciální poplatek pro starší diesely. Řidiči by museli za vjezd do města platit dvacet liber denně. To je podle aktuálního kurzu 630 korun.

Přitom to není zase tak dávno, co Velká Británie s cílem splnit své „klimatické cíle“ zavedla tzv. šrotovné, aby se lidé zbavili svých starších benzinových aut a koupili si moderní diesel s nízkými tabulkovými emisemi CO2. Nyní stejným lidem napaří stát nový poplatek, aby je motivoval k pořízení jiného vozu.

Doporučujeme: Německo chce prý od roku 2030 zakázat auta se spalovacím motorem. Nebude to tak horké

Velká Británie patří mezi země, které určují daně z provozu a registrace vozidla podle emisí CO2, tedy podle tabulkové kombinované spotřeby. Logicky jsou tak ve výhodě lidé, kteří si koupili právě malý úsporný diesel. Jak přesně bude vybírání poplatků probíhat, to představí britské ministerstvo na konci týdne.

S podobnými poplatky počítají i další města a státy v Evropě. Ať už to bude zavedení obecného mýtného pro všechna auta, nebo jen pro vybranou skupinu vozů podle emisní normy či typu motoru. Některá evropská města dokonce zvažují, že by povolila vjezd jen plug-in hybridům a elektromobilům.

Poplatek 600 korun za vjezd s dieselem? V 35 britských městech brzy realita
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: