Středočeští kriminalisté v současnosti prověřují několik set ojetých aut na trhu s cílem odhalit kriminalitu s přetáčením tachometrů prodávaných ojetin. Vytipovaná vozidla prověřují se společností Cebia, se kterou navázali užší spolupráci. Podle jejích údajů je z necelé tisícovky vytipovaných aut asi čtyři sta stočených.
„Z doposud zjistěných skutečností lze konstatovat, že většina „stočených“ vozidel pochází právě ze zahraničí a v ČR jsou prihlašována jako vozidla individuálně dovezená,“ uvádí ve svém prohlášení Policie ČR. „Zatím je rekordmanem vozidlo, které bylo stočeno o více než 400 000 km,“ pokračuje dále Policie s tím, že se nejčastěji zjištěná hodnota pohybuje „v řádech desítek tisíc“ kilometrů.
Ačkoli Policie varuje před praxí stáčení tachometrů u ojetin, není pro běžného zájemce jednoduché si rychle údaje ověřit. I když Ministerstvo dopravy provozuje „bezplatné“ stránky kontrolatachometru.cz, vyžaduje pro zjištění posledního zaznamenaného údaje na STK právě protokol z kontroly. Ten logicky zájemce o ojetinu nemá k dispozici.
Doporučujeme: Auta s přetočeným tachometrem jen tak nezmizí. Bazary je nemohou hlásit
Stav tachometru se nejvíce upravuje u vozů dovážených ze zahraničí, protože prvně se kilometry zaznamenávají až na první české STK. Před ní tak může podvodník stav tachometru upravit prakticky jakkoli, třeba o těch 400 000 km, jak je uvedeno výše. Zájemce o ojeté auto si pak ale bezplatně nemůže skutečný nájezd nijak zjistit. A i různé placené služby jsou vždy bez záruky.
Po úpravách tachometru je ale stále poptávka, kterou vytváří sami kupující. Dokud budou lidé stále chtít dvanáctiletého naftového Passata po doktorovi z Německa s nájezdem 84 000 km, bude podvodníkům stát za to auta stáčet a riskovat trest.
Policie totiž dále připomíná následující: „Úprava počítadla ujetých kilometrů s cílem zvýšení prodejní ceny daného vozidla může naplňovat znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu dle ust. § 209 trestního zákoníku. Dle tohoto ustanovení totiž platí, že kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak škodu na cizím majetku nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na 2 léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci (trestní sazba může být i vyšší s ohledem na způsobenou škodu). Úprava počítadla ujetých kilometrů s cílem prodat vůz za vyšší částku tedy obvykle bude naplňovat znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu. Samozřejmě za předpokladu, že vznikne škoda alespoň nikoliv nepatrná, tedy 5000 Kč.“