Plná moc k přepisu vozidla 2020: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení

 • Stáhněte si vzor plné moci k přepisu vozidla

 • Pamatujte, že plná moc musí být úřadně ověřená

 • K převodu vozidla lze zmocnit kohokoli

Při přepisu vozidla raději…

S upraveným systémem změny vlastníka vozidla již nelze provozovat vozidlo v tzv. „polopřevodu“, kdy původní majitel auto odhlásil na svém úřadě, následně poslal doklady poštou novému majiteli a ten si auto zase na svém úřadě přihlásil. Nově se musí změna vlastníka provést najednou. Naštěstí už na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností.

Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla

Buď se toho mohou zúčastnit obě strany, tedy prodávající i kupující, případně lze někoho k úkonům zmocnit. Což je asi nejčastější případ. Převod vozidla pak může provést kupující, prodávající nebo někdo úplně jiný, ale musí jít o osobu způsobilou k právním úkonům. Vždy je zapotřebí úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla.

 

Jaké jsou náležitosti plné moci k přepisu vozidla?

Plná moc nemá úřadně předepsanou formu, může být klidně napsána rukou. Z dokumentu ale musí být zřejmé, že se jedná o plnou moc a kdo koho a hlavně k jakým úkonům zmocňuje. Pro účely změny vlastníka v registru vozidel postačí do plné moci vypsat, že se plná moc uděluje k tomuto úkonu. Plnou moc lze také časově a místně omezit.

Vzor plné moci ve Wordu a PDF si můžete stáhnout přímo tady:

Plná moc k přepisu motorového vozidla Word (DOC, 41 kB)

Plná moc k přepisu motorového vozidla PDF (PDF, 53 kB)

Zatímco před lety nemusel být podpis na plné moci úředně ověřený, dnes je to nutnost. Ověření podpisů na plné moci lze provést u notáře, na úřadě, na poště nebo na Czech Pointu.

Mapu kontaktních míst Czech Point najdete zde. Než na některý pojedete, ověřte si předem otevírací dobu.

Rady a tipy pro snadný a rychlý přepis vozidla:

Pokud prodáváte vozidlo, postarejte se o jeho převod sami a nechte si od kupujícího vystavit plnou moc. Případně zmocněte někoho třetího, kdo za vás vozidlo přepíše na nového majitele. Za převod vozidla na nového majitele do 10 dnů totiž odpovídá prodávající, jinak se vystavuje sankci až 50 000 Kč.

Prodávající pak na svém úřadě potřebuje následující dokumenty:

 • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
 • kupní smlouvu
 • velký a malý technický průkaz
 • ověřenou plnou moc
 • protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů)
 • doklad o sjednaném povinném ručení (ideálně už na nového majitele)

Značky se dnes už nemusí nikam nosit. Auto může být klidně registrováno v Ostravě a jezdit s karlovarskými značkami. Něco jiného je, pokud by si chtěl nový majitel zařídit značky na přání, ale to už je jeho starost. Více o tom v článku Jak zařídit registrační značku na přání?

Plná moc k přepisu vozidla 2020: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.1%) 51 hlas/ů
Sdílejte

13 KOMENTÁŘE

 1. protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů) – to je blud podle noveho zakona je lhuta 30 dnu..

 2. Dobrý den. Lze plnou moc k převodu podepsat a úředně ověřit třeba tři měsíce před prodejem? Případně je nějaké časové omezení platnosti dokumentu? Díky.

  • Ano, z právního hlediska nevidím důvod proč by měla vadit plná moc podepsaná 3 měsíce předem, jestli tedy sám do PM neuvedete, že je na dobu určitou.

 3. Jak overit plnou moc když zmocnitel je těžce nemocný v nemocnici a nemůže zajít k notari, na poštu, nebo czech pointu?

  • Dobrý den, teď jsem to řešila také s otce. Paní z Obecního úřadu přijela k nám domů, takže ověřila podpis přímo u nás 🙂

 4. Dobrý den,syn si koupil auto na splátky . Auto je splacené a je čas na STK . Syn chce auto přepsat na mě. Chci se zeptat jestli musí dělat evidenci kvůli přepisu na mě ,když bude ještě dělat STK? Děkuji

 5. “Potřebuje tyto dokumenty”. Ne.
  Netřeba kupní smlouvy. Prodej může proběhnout ústní dohodou. A zadruhé, i kdybych jí měl, je to soukromá věc, nebudu jí ukazovat státu. K přepisu není vyžadována.

 6. Dobrý den,

  je nutné v plné moci uvést zmocněnce? Mnohdy nevím, kdo vlastně bude auto pro mě registrovat či naopak, nevím, jaké auto můj zmocněnec koupí.
  Děkuji.

 7. Dobrý den
  Je nutné mít auto pojištěne v ČR (jedná se o dovoz Německo, ) Auto bude mít vývozní značky +
  pojištění Německa
  Děkuji

 8. Prosím, kdo vyplňuje přihlášku k registraci vozidla do registru? Jedna se o přepis majitele, měla jsem pocit, že auto je v registru od okamžiku registrace prvním majitelem..

PŘIDAT KOMENTÁŘ: