Patent aktivního spoileru Mazdy ukazuje, že to s modelem RX myslí vážně

  • Projekt sportovního kupé Mazda RX zřejmě není úplně mrtvý

  • Patent aktivního spoileru naznačuje, že na něm Mazda pracuje

  • Pod kapotou by měl být Wankel jako generátor pro plug-in hybrid

Pamatujete si na koncept Mazda RX Vision? Ačkoli Mazda tvrdila, že jde především o designovou vizi budoucích sportovních modelů, podle všeho se chystá pokračování. Japonská automobilka si totiž nechala patentovat zajímavý designový a zároveň funkční prvek, který byl k vidění už na konceptu, i když na něm se nehýbal.

patent Mazda (4)
Aktivní zadní spoiler Mazdy je řešený trochu jinak než podobné aplikace u jiných značek. Slouží také jako estetický prvek
patent Mazda (11)
Něco podobného jsme už mohli spatřit na konceptu Mazda RX Vision, ale tam jsme ho neviděli v akci. Že by byl koncept blíže realitě?

Jde o aktivní zadní spoiler, který se schovává do odtrhové hrany a zároveň částečně překrývá zadní světla. Podle Mazdy má podobné řešení nejen vylepšit nejen design vozu, ale aerodynamiku. Většina podobných aktivních spoilerů je schovaná jinde a podle Mazdy nemají takový efekt jako její řešení.

Doporučujeme: Mazda Skyactiv-X je téměř „diesel na benzin“. Vyzkoušeli jsme, jak jezdí v praxi

Přihlášku k patentu podala Mazda teprve 28. září, jak prozrazuje dokument z amerického patentového úřadu. Na některém z nadcházejících autosalonů bychom tak mohli vidět koncept RX Vision v dalším stádiu vývoje. Asi nejdůležitějším prvkem na celém konceptu je použití nové generace Wankelova motoru s rotačním pístem.

Mazda na motoru Wankel neustále pracuje, ale v současnosti se jeví reálnější jeho použití jako generátoru v plug-in hybridu. V takové aplikaci je naopak Wankel poměrně účinný a jeho kompaktní stavba a relativní jednoduchost jsou velkou výhodou. Jako samostatný pohon bez elektrické asistence už ale zřejmě se současnými emisními normami budoucnost nemá.

Patent aktivního spoileru Mazdy ukazuje, že to s modelem RX myslí vážně
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: