Papež František jde s dobou. Bude jezdit vodíkovým papamobilem

  • Papež František dostal od japonských biskupů darem vodíkovou Toyotu Mirai

  • Vůz prošel speciální úpravou tak, aby splňoval požadavky papamobilu

  • Auto dostalo i tradiční vatikánskou značku SCV 1

Papež František bude jezdit v novém papamobilu. A je zřejmé, že tím bude ukazovat, jak jde s dobou. Jeho nový vůz je totiž upravená Toyota Mirai, která spaluje vodík. Na jedno natankování ujede okolo 500 kilometrů a z výfuku vypouští jen vodní páru. Má tudíž nulové lokální emise.

František i jeho předchůdci už dostali celou řadu aut, Mirai je ale zajímavá tím, že jde o specificky upravený papamobil. Za sedadly řidiče a spolujezdce je tedy „uříznutá“, aby se sem vešlo křeslo pro papeže. Auto kryje svatého otce jednoduchou trubkovou konstrukcí, kterou doplňuje plexisklo vpředu a na střeše. Jinak je ale prostor otevřený.

V Česku má jezdit 50 tisíc vodíkových aut do 10 let. Vláda chce i půl milionu elektromobilů

Vůz dostal také typické bílé lakování a zlaté symboly katolické církve. Samozřejmostí je registrační značka SCV 1, vyhrazená pro papeže. František může Mirai okamžitě začít používat. Tedy pokud jím nahradí speciálně upravenou Dacii Duster, kterou dostal před rokem. Ta měla ale jen vyříznutý otvor do stropu.

Toyota Mirai v papežské úpravě není úplnou novinkou. František v ní jezdil už při své návštěvě Japonska loni v listopadu. Vznikly celkem dva vozy, a právě jeden z nich přivezli japonští kardinálové do Vatikánu s sebou jako dar.

Papež František jde s dobou. Bude jezdit vodíkovým papamobilem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: