Opel Crossland X ukazuje, že MPV vyklízejí místo crossoverům. Meriva už nebude

  • Kompaktní MPV pomalu mizí z trhu

  • Postupně je nahrazují módní crossovery

  • Opel Crossland X je nástupce Merivy

  • Stejnou platformu bude mít nástupce Citroënu C3 Picasso

Nedávno představený kompaktní crossover Opel Crossland X není jen dalším doplňkem výrobní řady Opelu. Nový model nahradí poměrně oblíbené kompaktní MPV Meriva. Opel tak nabídku klasických MPV zredukuje pouze na Zafiru a místo Merivy už koupíte jen „kompaktní rodinný crossover“. Tento trend ale následují i konkurenční značky.

Opel Meriva
V roce 2004 si Meriva našla v Evropě přes 200 000 zákazníků, v roce 2015 jen čtvrtinu tohoto počtu. Kompaktní MPV pomalu vymírají
Opel Crossland X 2
Zákazníci přesedají do crossoverů, jejichž prodeje raketově rostou. Právě Opel Crossland X nahradí v nabídce značky Merivu

Nový crossover od Opelu je zajímavý také tím, že stojí na platformě, kterou bude německá automobilka sdílet s koncernem PSA Peugeot-Citroën. Podobně koncipovaný tak bude třeba nástupce Citroënu C3 Picasso, který se rovněž změní z MPV v crossover. Platformu využije i Peugeot.

Doporučujeme: Zájem o klasické roadstery klesá. Zákazníci přecházejí do jiných segmentů

Odklon od vozů kategorie MPV jsme mohli sledovat dokonce i u Renaultu Espace, který lze považovat za zakladatele této kategorie v Evropě. Pro podobně koncipované velkoprostorové rodinné vozy se vžilo označení „eurovan“, i když původně se tak označovala jen řada technicky příbuzných modelů Citroën Evasion, Citroën Synergie, Fiat Ulysse, Lancia Zeta a Peugeot 806. To byla rodina jednotných MPV vyráběných v letech 1994 až 2002.

Statistiky prodejů a počtů registrací z posledních let ukazují, že o MPV zájem klesá. To se ale týká i dalších tradičních typů karoserie. Například Volkswagen nyní musí kvůli klesajícímu zájmu o Passat sedan zastavit na několik dní montážní linku. Neprodávají je sportovní roadstery, nikdo nechce malá městská auta a jediný, kdo si aspoň trochu drží své pozice, jsou klasické hatchbacky segmentu C.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: