Ojeté diesely z Dieselgate? Noční můra pro VW, ale požehnání pro motoristy

 • Vznětové motory VW TDI common-rail jsou spolehlivější než dřívější PD

 • Dobré ojetiny se 140-200 000 km najedou desítky tisíc dalších bezproblémových kilometrů

 • Prakticky vymizely i potíže s filtry pevných částic (DPF)

 • Odborník doporučuje zkrátit interval výměny oleje na 15 000 km

 • Servisní úprava v souvislosti s Dieselgate není povinná

Kauza Dieselgate nepřinesla skupině Volkswagen nic dobrého. Odhalení utajeného softwaru v řídicí jednotce, který obcházel homologační zkoušky emisí, se ošklivě podepsalo na reputaci i hospodářském výsledku celého koncernu. Zatímco Volkswagen přemýšlí, jak dostat dotčená auta do servisů, když k tomu nemá majitele jak donutit (viz dále), ale úřady to po něm chtějí, zájemce o ojetý koncernový diesel si nemohl přát nic lepšího. Vznětové motory dotčené kauzou Dieselgate totiž patří z hlediska provozních vlastností i spolehlivosti k tomu nejlepšímu, co kdy koncern nabízel.

Andy Auta 1
V táborském bazaru Andy Auta jsme si vyhlédli stříbrný Passat 2.0 TDI
Andy Auta 4
Je z roku 2012 a má najeto 164 300 km. Pochází z operativního leasingu
Andy Auta 2
Při statické prohlídce působí auto zachovale, velmi dobrý je i stav laku

„Od té doby, co se na trhu začaly objevovat ojetiny s těmito motory, se mnohem častěji než dříve setkáváme s auty, která mají najeto 140 až 200 tisíc kilometrů a stále po stránce motoru fungují bez známek podstatnějšího opotřebení či náznaku blížící se větší opravy,“ říká specialista na prověřování ojetin Aleš Zich z firmy Auto AZ Consulting.

Jak to? V podstatě je to logické. Když konstruktéři a vývojáři nemuseli tolik řešit oxidy dusíku, protože jim s nimi pomohl „zázračný“ program v řídicí jednotce, mohli o to víc optimalizovat stavbu motorů i jejich naladění s ohledem na kultivovanost, pružnost, hospodárnost i spolehlivost. „Z mého pohledu se motory od VW, kterých se týká Dieselgate, uživatelsky velmi povedly,“ potvrzuje Zich. „Jsou tišší, pružné a i ve vyšších nájezdech stále velmi spolehlivé.“

Není nad konkrétní příklad

Vynikajícím konkrétním příkladem se ukázala být ojetina, za kterou jsme se vypravili do táborského bazaru Andy-Auta. Stříbrný Volkswagen Passat 2.0 TDI 103 kW dovezený z Německa po operativním leasingu je relativně zánovní, do provozu byl uveden na jaře 2012. Najeto má ale už 164 300 km. Průměrný roční nájezd tak vychází asi na 41 tisíc kilometrů, což odpovídá běžnému používání pro služební účely.

Andy Auta 20
Aleš Zich při kontrole sundává kryt motoru a s pomocí ruční svítilny pátrá po viditelných známkách problémů
Andy Auta 17
Případná emulze na olejovém víčku by prozradila pronikání vody do oleje nebo zanedbané výměny

Auto přesto na pohled působí velmi zachovale. „Velmi dobrý stav laku, dle měření jeho síly je původní na celém voze bez výraznějších škrábanců,“ poznamenává si Aleš Zich do protokolu. Podobně je na tom také interiér („celkově velmi pěkný, zachovalý a nepoškozený“) a podvozek („lepší, než bývá u ojetin s takovýmto nájezdem obvyklé“). Nás ale dnes zajímá převážně hnací agregát. Náš expert ho po studeném startu nejprve podrobuje poslechové zkoušce. Následuje zkušební jízda, při které Zich vyzkouší všechny režimy jízdy od rozběhu z nízkých otáček přes plnou akceleraci až po jízdu dálničním tempem.

V pořádku při jízdě i na diagnostice

Už ze zadního sedadla se motor jeví překvapivě tichý, pružný a kultivovaný – možná víc než u téměř nových aut, se kterými se jako novinář setkávám nejčastěji. Zich v roli řidiče moje dojmy potvrzuje. „Motor se vytáčí plynule v celém rozsahu použitelných otáček a při plném sešlápnutí plynu má vyrovnaný tah odpovídající jeho stanovenému výkonu,“ napíše později do protokolu a pokračuje: „Studený i teplý start motoru zcela v pořádku. Chod motoru vyrovnaný, bez rušivých zvuků. Poslechově je na tom motor mechanicky velmi dobře, vstřikovací systém také.“

Andy Auta 14
Také při zkušební jízdě je Aleš Zich spokojený, projev motoru nedává žádné důvody ke znepokojení

Absenci problémů potvrzuje rovněž kontrola na diagnostice, která nehlásí žádné závady. A později na zvedáku se přesvědčíme, že žádné problémy neskrývá ani výfuková soustava. „Nic k řešení ani výhledově,“ shrnuje protokol její stav.

Nahlédli jsme také do servisní historie Passatu, abychom zjistili, zda nebyla nějaká podstatná součástka týkající se motoru již v minulosti měněna. Motor v tomhle autě má však od začátku až do současnosti „čistý rejstřík“ a všechno je na něm původní včetně stále bezvadně fungujících vstřikovačů. V zásadě až na pár drobností týkajících se spíše elektroinstalace procházel vůz pouze pravidelnými servisními prohlídkami a výměnami kapalin s filtry.

Andy Auta 11
Zich vždy prohlíží kontrolovaná auta i na zvedáku. Ani s námi neudělal výjimku
Andy Auta 12
Dnes jsme pátrali hlavně po případných netěsnostech agregátu – marně, žádné nebyly
Andy Auta 13
Odborník ze zvyku zkontroloval i výfuk a zavěšení, ale ani zde neobjevil žádná problematická místa

Při prohlídce na zvedáku Zich oceňuje i těsnost agregátu. „Motor jezdil tak jako většina těchto aut z koncernu VW prodloužený interval výměny oleje, tzv. long-life, po 30 000 km,“ vysvětluje. „To se po najetí přibližně 120 tisíc kilometrů občas projeví různými lehčími úniky oleje. Tento motor ani při nájezdu přes 160 tisíc kilometrů žádné takové znaky nevykazuje.“

Kterých motorů se Dieselgate týká?

Prakticky všech common-rail dieselů konstrukční řady EA189 z let 2009 až 2014, které byly homologované dle Euro 5. Jistotu získáte ze čtyřpísmenného výrobního kódu v motoru, který najdete na štítku vlepeném v servisní knížce. Konkrétně se jedná o následující kódy.

1.2 TDI: CFWA

1.6 TDI: CAYA, CAYE, CAYB, CAYD, CAYC, CRKB

2.0 TDI: CBCD, CAGC, CAGB, CFHC, CBEA, CBAB, CFFB, CBDB, CJAA, CAGA, CRBC, CBBB, CFGB, CEGA, CAHA, CGLC CFCA

Tyto jednotky najdete v celé škále modelů mnoha koncernových značek včetně těch nejrozšířenějších jako Škoda Octavia, Škoda Superb, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, Seat Leon, Audi A3 atd. Jen v ČR eviduje Škoda 106 000 aut s motorem vybaveným nedovoleným softwarem, dalších 47 000 aut připadá na značky Audi, Seat a Volkswagen. To jsou však jen auta, která se u nás prodala v oficiální distribuční síti jako nová. V Německu byla vyhlášena svolávací akce na 2,4 milionu vozů.

Filtry nezlobí, ale olej měňte častěji

K rozhodujícím faktorům tolerance long-life výměn oleje podle Zicha patří rychlost, s jakou auto kilometry najíždí. Čím rychleji – a tedy obvykle na delších trasách – kilometry přibývají, tím lépe. „To je právě typicky případ vozidel z operativního leasingu, kde je nejobvyklejší roční nájezd 30 až 50 tisíc kilometrů, někdy klidně i více,“ dodává.

Kupcům ojetin však expert doporučuje přejít na pevný výměnný interval po 15 tisíc kilometrech. Jinak není příliš důvodů k obavám. „Naše zkušenost je taková, že ojetina, která najela svých 140 000 až 200 000 km a v době naší prohlídky před koupí dalším majitelem nejeví známky nějaké poruchy, obvykle poté funguje ještě mnoho dalších desítek tisíc kilometrů bez vážnějších závad nebo potíží.“

Andy Auta 8
Součástí prověrky ojetiny je i kontrola na diagnostice. Ke všem úkonům jsme využili zázemí autobazaru

U vozů z let 2008/2009 podle Zicha občas docházelo k poruchám vstřikovacích trysek, ale nejčastěji se tak stalo ještě v záruční době, kdy byla vadná tryska vyměněna za novou originální.

Ve srovnání s předchozími motory TDI PD jsou velkou servisní předností těchto dieselů relativně bezproblémové filtry pevných částic (DPF). Podle Zicha si technologie přímého vstřikování common-rail rozumí s částicovými filtry daleko lépe. „Potíže s DPF prakticky vymizely,“ říká. „I při nájezdech přes 150 000 km bývají na vozidlech obvykle původní filtry a ani další majitelé s nimi nemívají potíže.“

Andy Auta 7
Při výběru ojetiny nezapomeňte na kontrolu štítků a dokumentace
Andy Auta 6
Záznamy v servisní knížce odpovídaly elektronickým záznamům v servisní databázi Volkswagenu

Ale co Dieselgate? V Evropě bude Volkswagen napravovat postižené motory dvěma různými způsoby. Menší 1.6 TDI dostane nový software a síťku před měřič hmotnosti nasávaného vzduchu, jednotky 2.0 TDI si vystačí jen s úpravou programu v řídící jednotce. S tím je ale spojeno riziko rychlejšího zanášení sacího traktu uhlíkatými usazeninami. Libor Fleischhans ze společnosti IHR Technika, která se zabývá vším okolo diagnostiky a emisí automobilových motorů, vysvětluje, v čem modifikace softwaru spočívá: „Servisní úprava spočívá především v kontrole stavu motoru, zda bude schopen přeprogramování, a naprogramování map zpětného vedení spalin do sání tak, aby jejich ventil – zjednodušeně řečeno – otevíral spalinám cestu častěji a více.“

Úprava je nepovinná, přesto ji někteří podstupují jen naoko

Fleischhans upozorňuje, že nečistoty se usazují na veškerých chladnějších površích v celém systému sání. Výsledkem je vyšší stupeň zanášení sacího traktu “karbonem” zejména v režimech nižší částečné zátěže. U starších motorů pak může být znečišťování intenzivnější, protože starší a opotřebené motory obecně více kouří, dodává jeden z předních tuzemských odborníků na tuto problematiku. A rovnou přidává zajímavý postřeh z praxe.

„Pokud z doslechu vím, majitelé vozů pozvaných na dobrovolnou ‚servisní úpravu’ se sice již dostavují, ale většina z nich si nechá udělat v autorizovaném servisu jen ‚čárku’ a ponechají si raději původní stav softwaru. Je otázkou, proč to vlastně dělají, když je akce dobrovolná a nikdo na ni reagovat nemusí.“

Závěr? motorů z Dieselgate se nebojte

Závěr je nasnadě: ekologům ani samotnému Volkswagenu sice tyto motory radost nedělají, ale z pohledu zájemce o ojeté auto se vznětovým motorem představují lepší volbu než starší koncernové diesely PD. I s ojetinou, která měla v okamžiku koupě najeto přes sto padesát tisíc kilometrů, můžete bez závažnějších motorických problémů najezdit další desítky tisíc km. Stačí rozumně vybírat.

Galerie

Ojeté diesely z Dieselgate? Noční můra pro VW, ale požehnání pro motoristy
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 35 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

 1. tak já nevim ty motory jsou na 200 tis úplně mrtvý nebo po výměně všeho..a je to požehnání pro motoristy..to mám dost..

  • Tak já teda nevím aktuálně 1.6 tdi cr (66kw) rv 10/2010 najeto 250tis. V 180tis vyměněn EGR ventil. Nic jiného krom oleje filtrů a rozvodů v 210tis měněno nebylo a nezdá se mi, že by ten motor byl nějak mrtvej. Olej to nežere Chorvatsko sem jel za 5,3. Zatím si nestěžuju…

   • Souhlas já mam 2 TDI 279000 km najeto.A chystám se vyměnit pouze řemen rozvodu. A po dálnici při 130 km/h 4,5 l . Dlouhodobá je na 4,8l. Takže jestli se rozhodnu dělat něco se softverem , tak jenom zvednout výkon.

 2. mám 2,0 TDI CR r.v.2012 a spadám rovněž do skupiny na “úpravu software”. No dobrovolně nepůjdu ani náhodou. Nikdo totiž nezaručí, že to auto bude šlapat jako dosud po 150 tis. km. Proč bych měl věřit?
  Podívejme se jen jakou pohádkou se nás snaží nakrmit např. útoku na autobus fotbalistů Dortmundu.To by pohádkář Andersen nevymyslel ani zhulený na mol.

 3. V žiadnom pripade,nemente Softwer,je to podvod na europanov.Auta maju vyšiu spotrebu slabši vykon,egr ventily odchadzaju,tj 280 eur to stoji,chladno je odstavite auto aventilator na chladiči vam bude bežat aj 5 minut.Poradte mi gde zoženiem založny respektyvne sa povie stary softwer.

 4. Mám motor CBAB r.v.2008, najeto 360tis. km, krome kompresoru klimatizace, lambda sondy, podávacího čerpadla je vše původní….ložiska kol, tlumiče, pružiny, výfuk–} vše je původní…

 5. Mám Tiguan r.v. 2008 motor CBBB, egr ani dpf nebyly měněny, žádné úpravy softwaru a má najeto 270 000 km. Emise pořád v zeleném (prochází zatím bez problému)

 6. Mám Tiguan r.v. 2008 CBBB najeto 290 000 dpf org i egr. Olej měním po 10 000 5w30 LL 504.00/507.00. Vyměněny zadní tlumiče, ložisko předního kola, 1x lamda sonda. Prostě věci které při takovém nájezdu odejdou, jinak spokojenost

PŘIDAT KOMENTÁŘ: