Odzvonilo klasickým volantům? Koncept Origo je chce přiblížit smartphonům

  • Koncept futuristického volantu Origo si pohrává s myšlenkou dotykového ovládání

  • Cílem je, aby během cesty řidič vůbec nemusel sundávat ruce z volantu

  • Řízení má tak být bližší pocitu, jako když zacházíte se svým chytrým mobilním telefonem

Historie volantů je jen o pár let kratší než samotných automobilů. I u nových aut se ale mění jen málo. Přibyla tlačítka nebo rollery, ale jinak je stále potřeba řadu funkcí hledat mimo volant. Třeba na dotykovém displeji, což pro pozornost řidiče není právě ideální. Malou revoluci v řízení teď připravuje finské konsorcium firem, které předvedlo futuristický volant Origo.

Ten opravdu připomíná volanty, jaké tu a tam vídáme ve sci-fi filmech. Podobně mu chybí horní část věnce. Vše se ale točí okolo dvou ploch pro snadné dotykové ovládání palci. To má poskytnout řidiči možnost vybírat z nabídky funkcí, aniž by byť jen na malý okamžik sundal ruce z volantu.

Češi chystají revoluci v řízení aut. Volant už nemá otáčet koly

„Původní myšlenou volantu Origo bylo překonat status quo už existujících volantů a přitom si nevybrat příliš snadnou cestu převedením analogových ovladačů na digitální. Naše životy jsou dnes přeplněné informacemi a tak jsme chtěli nechat řidiči čistou formu s redukovaným množstvím tlačítek na základní ovládání,“ říká Miika Heikkinen, šéfdesignér studia Northern Works.

Volant není jen výstřelkem do prázdna. Koncept Origo už získal cenu German Design Award 2021. Zda bude inspirací pro automobilky, kterým by se třeba mohl hodit na palubu rozrůstajícího se počtu elektromobilů, ukáže až čas. Vy se můžete podívat na následujícím videu, jak volant funguje.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: