- Odškodnění pozůstalých
- Účast v trestním řízení vůči viníkovi nehody v pozici poškozených
- Případné jednání přímo s viníkem autonehody
Jednání přímo s viníkem autonehody připadá do úvahy v případě, že viník autonehody osloví pozůstalé ke schůzce prostřednictvím probační a mediační služby nebo například omluvným dopisem s nabídkou finanční kompenzace. V případě, že si pozůstalí přejí přijmout finanční kompenzaci od viníka nehody, pak důrazně doporučujeme z naší právní praxe, aby finanční kompenzace byla přijata na základě písemné dohody, která stanoví, že tato kompenzace je nad rámec odškodnění z povinného ručení vozidla. V opačném případě by hrozilo, že by pojišťovna povinného ručení započetla takto poskytnutou finanční kompenzace od viníka nehody na budoucí odškodnění z povinného ručení.
Kdo má právo na odškodnění?
Odškodnění pozůstalých lze rozdělit na:
Duševní útrapy představují odškodnění nemajetkové újmy pro nejbližší pozůstalé zemřelého (manžel/ka, partner/ka, děti, rodiče, sourozenci), ale případně také pro vzdálenější příbuzné (strýc, teta, synovec, vnuci, aj.). Vždy záleží na okolnostech konkrétního případu a intenzitě vztahů v rodině včetně samotných duševních útrap u pozůstalých.
Náklady pohřbu uplatňují ti pozůstalí, kteří náklady vynaložili.
Náklady na výživu pozůstalých obvykle žádá pozůstalý manžel/ka a nezaopatřené děti.
Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v roce 2021 je odlišné od přechozích let především z hlediska výpočtu odškodnění duševních útrap, který se každý rok mění s ohledem na vázanost výpočtu na průměrnou hrubou mzdu.
Kdy a kde uplatnit odškodnění
Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je vhodné uplatit u pojišťovny vozidla viníka nehody bez zbytečného odkladu po nehodě, což umožňuje přímo zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pro pozůstalé je to lepší řešení a méně psychicky náročné než řešit odškodnění napřímo s viníkem autonehody. Z naší právní praxe vyplývá, že ve většině případů lze získat odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě mimosoudně při využití správné právní argumentace a předložení potřebných důkazů. Soudní spory nastávají zejména v případech velmi nízkého odškodnění nebo krácení odškodnění pro pojišťovnou tvrzenou spoluodpovědnost zemřelého na nehodovém ději.
Pozor na trestní řízení vůči viníkovi nehody
Z našich zkušeností vyplývá, že většina nejbližších pozůstalých si přeje aktivně účastnit trestního řízení vůči viníkovi nehody, a to zejména kontrolou trestního řízení a osobní účastí na hlavním líčení u trestního soudu. Pozůstalí po zemřelém následkem nezaviněné autonehody mají zpravidla procesní postavení poškozených v trestním řízení. K uplatnění svých procesních práv je vhodné, aby si zvolili zmocněnce, který má řadu práv stanovených trestním řádem a může tak aktivně a plnohodnotně zastoupit pozůstalé v trestním řízení.
Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v roce 2021
Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě z hlediska duševních útrap v případě nejbližších osob (manžel/ka, rodiče, děti) činí obvykle dvacetinásobek průměrné mzdy předcházející roku nehody. Průměrná mzda za rok 2020 byla ve výši 35.611,- Kč. Pro úmrtí v roce 2021 by tak rámcová částka odškodnění duševních útrap pro nejbližšího pozůstalého činila cca 700.000,- Kč. Tato základní částka může být modifikována s ohledem na specifické okolnosti případu.
Každý případ dopravní nehody s úmrtím je však specifický.
JUDr. Zbyněk Drobiš
autor je právník projektu www.odskodneninehody.cz