Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru

  • Volkswagen California se vyrábí v Hannoveru od roku 2004

  • Aktuálně zde vyrobili exemplář s pořadovým číslem 100 000

  • Celkově za třicet let existence vzniklo 160 000 kusů a z Californie se stal neuvěřitelně populární malý obytný automobil 

V dnešní době na trhu existuje mnoho obytných přestaveb odvozených od relativně malých užitkových aut. Žádná z nich ale není tak známá jako Volkswagen California. Tento model letos slaví nejen své 30. narozeniny, ale také zajímavý prodejní úspěch. V továrně v Hannoveru, kde se aktuální California vyrábí, vzniklo už 100 000 exemplářů.

Volkswagen California se poprvé objevil v roce 1988, kdy ho začala automobilka sama oficiálně nabízet. Tehdy byl tento model odvozen od Transporteru T3. I předchozí dvě generace T1 a T2 vznikaly coby obytná auta, na svědomí je ale měla jiná známá společnost, a sice Westfalia. Původně byla California vyráběna v továrně Rheda-Wiedenbrück, od roku 2004 vzniká v Hannoveru, kde je závod určený speciálně pro tento vůz. A právě ten aktuálně vyrobil exemplář s pořadovým číslem 100 000.

Jubilejní California byla vyrobena v maximální výbavě. Šlo o vrcholnou verzi Ocean osazenou motorem 2.0 TSI (150 kW/204 k), pohonem všech kol a sedmistupňovou automatickou převodovkou. Součástí další výbavy tohoto konkrétního auta pak kromě kuchyně byla také například dřevěná podlaha. Ve výsledku jistě šlo o vůz s pořizovací cenou daleko přes dva miliony korun.

Poměrně vysoká pořizovací cena je jednou z věcí, která by možná někoho mohla odradit, na statistikách to ale vidět není. Kromě faktu, že v Hannoveru už vzniklo 100 tisíc Californií, o tom svědčí také skutečnost, že se tempo prodeje stále zvyšuje. Pouze za minulý rok Volkswagen prodal 15 155 exemplářů, což byl pro tento vůz rekord. Už teď automobilka navíc hlásí, že i toto číslo bude v letošním roce překonáno.

Celkově bylo za celou historii Californie vyrobeno zhruba 160 000 kusů.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: