Nový Rolls-Royce Ghost má s tím minulým společnou jen sošku a deštník

  • Britská automobilka ukázala novou generaci luxusní limuzíny Rolls-Royce Ghost

  • Na první pohled vypadá jako facelift, změnilo se ale vše. Kromě deštníku ve dveřích a sošky

  • Auto má novou výbavu zaměřenou hlavně na komfort, motor V12 je společný s Cullinanem

Rolls-Royce Ghost přijíždí po 11 letech v nové generaci. Pokud byste si ho ale na ulici spletli s tou starou, zřejmě by se nikdo nezlobil. U tradiční britské automobilky totiž změny modelů nejen trvají velmi dlouho, ale jsou spíš jen evoluční. A to se přesně stalo i u nejdostupnějšího sedanu se soškou Spirit of Ecstasy na přídi.

Automobilka se ale dušuje, že nový model nemá s tím starým nic společného. Podle tiskové zrpávy tedy až na dvě věci – obligátní deštník ve dveřích a také samotnou automaticky se zasouvající sošku. Velká změna se odehrála i z hlediska šasi. Zatímco minulý Ghost stál na sdílené platformě s BMW řady 7, novinka využívá vlastní hliníkovou architekturu sdílenou třeba s velkým SUV Cullinan.

Řídili jsme Rolls-Royce Cullinan Black Badge s padajícími hvězdami v kabině

Design vozu se posunul do modernějšího střihu. Jak automobilka naznačovala ve svých dříve uvolněných materiálech, jde ji o luxus, ale nikoliv opulentně dávaný najevo. Auto má také nové světlomety, decentnější přední nárazník i celkové linky. A také debutovalo v čistém bílém laku.

I uvnitř jsou linky jednodušší a na oko velmi příjemné. Už dříve avizovanou novinkou je palubní deska na straně spolujezdce, která je prošpikovaná zářícími světýlky. Zbytek zdobí nápis Ghost. Tradiční budíky vystřídal displej, který je sice simuluje, ale zároveň v docela decentní a tradiční grafice.

Design palubní desky je velmi jemný
Hvězdná obloha dodá uklidňující pocit

Stejně jako minulá generace se i nový Ghost zaměřil nejen na řidiče vpředu, ale i na VIP cestující na zadních sedadlech. Jen tedy jen na majiteli, zda-li se bude vozit, nebo bude vožen. Každopádně si může užít protisměrně otevíratelné dveře a to pomocí tlačítka. Samozřejmostí je i hvězdná obloha včetně systému Shooting star, který simuluje padající hvězdy. Na palubě má k tomu být dokonalé ticho, vývojáři interiér obložili metrákem izolace.

Briskní akceleraci pak zaručuje benzinový dvanáctiválec. Ten nový Ghost sdílí s SUV Cullinan. Jde tedy o 6,75litrovou jednotku o výkonu 420 kW (571 k), točivý moment má hodnotu 850 Nm. To zaručuje více než 2,5 tuny těžkému sedanu akceleraci z nuly na 96 km/h za 4,5 sekundy.

Nový Rolls-Royce Ghost má s tím minulým společnou jen sošku a deštník
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.15%) 13 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: