Nová generace Toyoty Prius musí do servisu kvůli parkovací brzdě

  • Svolávací akce se týká všech asi 36 000 aut v Evropě

  • Parkovací brzda se může sama uvolnit 

  • Dohromady se svolávací akce týká 340 000 Priusů po celém světě

Aktuální čtvrtá generace hybridní Toyoty Prius se prodává přibližně rok. Všech dosud prodaných 340 000 aut musí do servisu v rámci velké svolávací akce. Parkovací brzda se totiž může samovolně odjistit a pokud například řidič nechá „nastartované“ auto v neutrálu a vystoupí, může se samo rozjet.

Toyota provede kontrolu a modifikaci systému parkovací brzdy u všech aut, ve výrobě už byla sjednána náprava. Automobilka nemá hlášeno, že by v souvislosti s tímto problémem došlo k vážným nehodám nebo zraněním. Ale podle amerických zákonů se musí všechno důkladně prošetřit a je možné, že se ještě začnou hlásit lidé, kterým se Prius sám rozjel a naboural.

Svolávací akce dopadne na 212 000 Priusů v domácím Japonsku a 92 000 aut v USA a Kanadě. Zbytek, tedy asi 36 000 postižených aut, jezdí převážně po silnicích v Evropě. Toyota prozatím vydává doporučení vždy při opuštění vozidla se zapnutým zapalováním stisknout tlačítko P, které aktivuje parkovací režim převodovky. Současné majitele pak  automobilka postupně obešle s upozorněním, aby se objednali do servisu. Celý servisní zásah bude samozřejmě zdarma.

Toyota Prius je nejprodávanější hybridní auto všech dob. Od roku 1997 se jich po celém světě prodalo skoro šest milionů.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: