TZ: Toyota Prius uspěla ve studii dojíždění s nulovými emisemi

07.09.2016
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Výzkum realizovaný Římskou univerzitou (Università di Roma) ukázal, že Prius se v rámci krátkých cest po městě pohybuje převážně v režimu s nulovými emisemi

  • Do studie se zapojilo 20 řidičů, kteří absolvovali trasu o délce 37 km napříč Římem

  • Vozy vykazovaly nulové emise během 73 % doby jízdy a na více než 62 % celkové ujeté vzdálenosti

  • Téměř 45 % energie zajistil elektromotor, přičemž jedna třetina energie potřebné k pohonu vozidla byla vyrobena pomocí rekuperace

V univerzitním testu, jenž simuloval jízdy obyvatel měst, vykázal nový Prius čtvrté generace mimořádnou schopnost pohybovat se čistě na elektřinu a s nulovými výfukovými emisemi. Výzkum provedl tým z Římské univerzity (Università di Roma).

Data nashromážděná z více jak 2200 km testovacích jízd, simulujících typický pohyb uživatelů po Římě, ukázala, že vozy Prius zapojené do testování strávily v průměru 73,2 procenta cestovního času (62,5 procenta ujeté vzdálenosti) v režimu s nulovými výfukovými emisemi. Tyto hodnoty zohledňují i dobu, kdy vůz nehybně stál na místě s automaticky vypnutým spalovacím motorem.

Ještě lepších výsledků Prius dosáhl v typické městské zástavbě, kde mají otázky hluku, znečištění a kvality ovzduší ještě vyšší prioritu. Na těchto úsecích trasy vykazoval Prius nulové emise po 79,4 procentech cestovního času, resp. 76,3 procentech ujeté vzdálenosti.

Na dosažených výsledcích má zásluhu nejnovější pohon, kterým je Prius vybaven. Díky systému Hybrid Synergy Drive bezmála 45 procent hnací síly zprostředkoval elektromotor, přičemž 34,3 procenta této elektřiny vyrobil systém rekuperačního brzdění. Jinými slovy, více než třetina elektrické energie využité k pohonu kol testovacích vozidel byla vyrobena prostým brzděním nebo zpomalováním vozidla.

Do studijního projektu se zapojilo 20 řidičů, s rovnoměrným rozdělením na muže a ženy ve věkových skupinách do/nad 35 let. Rovnoměrné bylo i zastoupení účastníků, kteří již hybridní vůz řídili a těch, co s tímto typem pohonu neměli žádné předchozí zkušenosti. Každý z řidičů absolvoval identickou trasu o délce 37 km napříč Římem a nazpět. Městem projížděli ve třech různých denních časech – ráno, odpoledne a večer. Testovaným vozem byl standardní model Prius Style se 17" koly. Při všech jízdách byl navolen jízdní režim Eco a byla vypnuta klimatizace. Účastníci vždy dodržovali rychlostní omezení.

Nový Prius, jenž je celosvětově nejprodávanějším hybridním modelem, dosáhl historicky nejvýznamnějšího mezigenerační posunu v otázkách emisí a spotřeby paliva. Úspěchy modelu Prius nicméně nekončí u stále pozoruhodnějších parametrů spotřeby. Dnešní Prius, uvedený 18 let po uvedení modelu první generace, byl navržen a zkonstruován tak, aby nabídl mimořádně příjemný pobyt za volantem díky intuitivnímu ovládání, tichému chodu a agilní odezvě.

Prius se svým propracovaným vzhledem a skvělou ovladatelností, postavenou na podvozkové platformě TNGA (zde uplatněné poprvé), definuje vše, co by měl hybridní vůz 21. století nabídnout. Může se přitom opřít o neotřesitelnou pověst odolnosti, spolehlivosti a kvality s více než devíti miliony vozů prodaných po celém světě.

Tisková zpráva

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?