Nová generace Audi A8 zvládne jezdit sama. Má to však jedno „ale“

  • Nové Audi A8 se představí v červenci v Barceloně

  • V kolonách zvládne jezdit bez zásahů řidiče

  • Kvůli legislativě ale zatím není možné tento systém zapnout

  • Audi A8 tak zřejmě bude pořád vyžadovat ruku na volantu

V červenci se dočkáme odhalení nové generace luxusního sedanu Audi A8. Tento rival BMW řady 7 a Mercedesu třídy S přijde, podle očekávání, s pokročilými bezpečnostními asistenty. Jedním takovým bude i systém umožňující plně autonomní jízdu. Autonomní systém řízení v novém Audi A8 má spadat do třetího levelu takových systémů, čili má v určitých jízdních situacích auto ovládat zcela sám.

Ovšem řidič musí být neustále připraven řízení převzít. Audi omezí funkci samočinného řízení na rychlosti do 56 km/h. Systém se jmenuje „Traffic Jam Pilot“ a jak název napovídá, je určen především do kolon. Řidič v takovém případě nebude muset věnovat řízení pozornost, auto se samo postará o jízdu v koloně.

Doporučujeme: Test ojetiny — Audi A8 je kvalitní a spolehlivé, ale šetřit na něm nemůžete

Audi teď ale řeší, aby byl takový systém legální. Může totiž fungovat bez rukou na volantu, ale aktuální právní úprava v některých zemích a pro Audi důležitých trzích takové počínání nedovoluje a označuje ho jako „nevěnování se řízení“.

Pravděpodobně to dopadne tak, že Audi A8 sice chvíli pojede samo, ale bude potřebovat ruku na volantu jako „bezpečnostní pojistku“. Systém ale bude připraven, takže pokud legislativa nakonec dovolí, že řidič nebude muset sledovat provoz a držet volant, tak Audi v rámci servisní aktualizace systém částečně autonomního řízení „odemkne“.

Nová generace Audi A8 zvládne jezdit sama. Má to však jedno „ale“
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (69.09%) 11 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: