Zranění v důsledku dopravní nehody
Nejčastější zranění v dopravním prostředku vzniká v důsledku dopravní nehody. Pokud utrpí cestující zranění, je vhodné zavolat policii, která sepíše protokol jako důkaz dopravní nehody. Potvrzení o účasti na dopravní nehodě obvykle vyžadují pojišťovny k prokázání právo na odškodnění poškozeného. Následně je nutné navštívit lékaře, který posoudí zranění, vydá lékařskou zprávu a navrhne léčbu.
Pokud dojde ke smrti jednoho z cestujících, mají na odškodnění obvykle právo blízcí pozůstalí, kterým ztráta blízkého člověka přivodila duševní útrapy. Výše náhrady v případě smrti nejbližšího příbuzného (děti, manžel, manželka, rodiče) se pohybuje přibližně ve výši od 500 000 Kč do 1 000 000 Kč.
Zranění bez vzniku dopravní nehody
Může nastat situace, že dojde ke zranění i bez vzniku dopravní nehody. Například dopravní prostředek prudce zabrzdí a cestující upadne. V této situaci je nutné sepsat se řidičem záznam o tom, jak k úrazu došlo a vyhledat lékařské ošetření. Následně je možné vymáhat odškodnění z titulu objektivní odpovědnosti provozovatele dopravního prostředku.
Odškodnění úrazu
U pojišťovny vozidla městské hromadné dopravy lze zpravidla uplatnit několik druhů náhrad. Jejich uznání se posuzuje individuálně u každého případu.
- Bolestné
Bolestné je náhrada nemajetkové újmy, která se obvykle uplatňuje jako první. Je zakotvena v občanském zákoníku, ale výpočet se řídí metodikou Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, protože v občanském zákoníku není výpočet upraven. Každé zranění je dle metodiky hodnoceno body, hodnota bodu je každý rok jiná. Pro letošní rok 2022 je hodnota 1 bodu 378,39 Kč.
Výše odškodnění závisí na závažnosti zranění v rozpětí několika jednotek tisíc až po statisíce u nejzávažnějších zranění. Pojišťovna obvykle zasílá zraněnému cestujícímu formulář k odškodnění bolestného. Ten vyplní ošetřující lékař. Tento postup příliš nedoporučujeme, protože zde často dochází k chybnému výpočtu. Vhodnější postup řešení je prostřednictvím specializovaného znaleckého posudku dle Metodiky Nejvyššího soudu. Náklady na proplacení tohoto posudku je možné uplatňovat u příslušné pojišťovny.
- Náklady léčení a cestovného
Žádost o proplacení nákladů cestovného může poškozený uplatnit v případě cest do zdravotnického zařízení, které po úrazu musí navštěvovat. Vždy je potřeba každou cestu prokázat lékařskou zprávou. Náklady léčení představují především uhrazené léky, zdravotnické pomůcky a regulační poplatky.
U vážnějších zranění lze také žádat odškodnění nákladů péče o nesoběstačného poškozeného.
- Ušlý výdělek
Náhradu ztráty na výdělku je možné žádat zpravidla po skončení pracovní neschopnosti. V případě dlouhotrvající neschopnosti je možné žádat zálohu na ušlý výdělek. Náhradu může žádat také OSVČ, které nebyly vyplaceny nemocenské dávky nebo vystavena pracovní neschopnost.
- Ztížení společenského uplatnění
Ztížením společenského uplatnění je zamýšleno odškodnění trvalých zdravotních následků zraněného cestujícího. Většinou se jedná o nejvyšší odškodnění. Výše náhrady zde může dosahovat velmi vysokých částek.
Cestující mají právo žádat odškodnění za zranění v případě vážné újmy na zdraví (deformace páteře, ztráta prstu, aj.), ale také v případě lehké újmy na zdraví (pohmožděnina, lehký otřes mozku, aj.). Vymožená finanční kompenzace se bude odvíjet od závažnosti zranění. Právo na odškodnění oběti autonehody vyplývá z občanského zákoníku a zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
JUDr. Zbyněk Drobiš, právník projektu odskodneninehody.cz