Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Tak hovoří zákon o provozu na pozemních komunikacích. Jinými slovy to znamená, že je zakázáno telefonovat za volantem, ale také fotografovat, namlouvat nebo natáčet. Zajímavé je, že slovo „při jízdě“ nutně nemusí znamenat, že je vozidlo v pohybu.
Debatu nad nejednoznačnou definicí před nedávnem rozvířila česká média, která informovala o problému z Velké Británie, kdy prý tamní policie může i zabavit řidičák jen za to, že řidič použije mobilní telefon k placení v drive-thru okénku rychlého občerstvení. V Česku je postih za mobil ve voze méně drastický: pokutuje se až tisícovkou na místě (2500 Kč ve správním řízení) a dvěma body navíc.
Sporné zůstává, kdy je auto v „jízdě“. Položili jsme proto několik otázek ministerstvu dopravy, které vyhýbavě odpovědělo, že záleží na kontextu a v závěru vlastně na zasahujícím policistovi, jak přestupek vyhodnotí. „Vždy je zároveň nutné zkoumat materiální stránku přestupku, jenž nemusí být vždy naplněna, přestože je naplněn znak formální a zároveň také jeho další okolnosti,“ řekl Autobilbi mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Jde o vůli řidiče
Policie zareagovala o několik dní později, ale celý problém poměrně jasně popsala. „První je situace, kdy dochází k zastavení vozidla nezávisle na vůli řidiče. Klasicky například popojíždění v koloně, zastavení na signál nebo před přechodem pro chodce. V takovém případě je držení hovorového zařízení nepřípustné. Jedná se o situaci, kdy musí řidič stále věnovat plnou pozornost dění v silničním provozu a musí na ni včas stihnout zareagovat. Nerespektování uvedeného má pak především dopad na plynulost silničního provozu,“ odpověděla Autobibli vrchní komisařka Hana Rubášová z Policejního prezidia České republiky.
Pokud tedy například stojíte v koloně a chcete domů poslat SMS zprávu, že přijedete později, dopouštíte se přestupku. Stejně tak byste neměli ani na mobilním zařízení zjišťovat, jak dlouhá zácpa je přes aplikace typu Waze. Jedinou možností je mít telefon v držáku a obrazovky se dotýkat pouze prsty. V takovém případě totiž zjevně nejde o držení.
A jak je to v případě, že stojíte na kraji silnice, u chodníku nebo třeba ve vjezdu a telefonujete? Zatímco třeba právě ve Velké Británii se telefon smí používat v autě pouze ve chvíli, kdy má vypnutý motor a zataženou ruční brzdu, český pohled je na daný problém benevolentnější a více odpovídá logice toho, proč se telefon za volantem zakazuje.
V drive-thru není problém
„Druhou situací je ta, kdy řidič na základě své vlastní vůle a v souladu se zákonem zastaví například na místě určeném k parkování, kde následně vezme do ruky hovorové zařízení. Obdobným místem je i výdejní okénko u fastfoodu, kde řidiči použije mobilní telefon k placení. V takovém případě se řidič ničeho nedopouští,“ vysvětlila Rubášová.
Není se tedy nutné obávat třeba ani telefonování nebo posílání SMS zpráv ve frontě v drive-thru. Stejně tak policisté nebudou trestat ani to, když na někoho čekáte před domem a zavoláte mu, že jste už dorazili.