Mitsubishi vstupuje do aliance Renault-Nissan

Zdroj: Mitsubishi
  • Nissan poskytne Mitsubishi Motors Corporation (MMC) podporu v oblasti strategického řízení, provozních činností i managementu.

  • Synergické výhody zlepší ziskovou marži MMC i čistý zisk na akcii.

  • Funkcí předsedy správní rady MMC pověřen Carlos Ghosn, předseda a generální ředitel automobilky Nissan.

  • Vytvořena nová pozice ředitele pro řízení globálních rizik.

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oznámila, že se jejím největším akcionářem stala společnost Nissan Motor Co., Ltd. (Nissan), která odkoupila 34 % akcií vydaných MMC v celkovém objemu 237 mld. jenů.

MMC se v rámci strategické investice automobilky Nissan stává plnohodnotným členem úspěšné 17 let fungující celosvětové aliance Nissan a Renault – čímž se otevírá cesta k synergickým výhodám pro zlepšení ziskové marže a čistého zisku na akcii.

Funkcí předsedy správní rady byl pověřen Carlos Ghosn, předseda a generální ředitel společnosti Nissan. Carlose Ghosna doplní ve správní radě další tři nominovaní ředitelé automobilky Nissan, včetně Mitsuhika Jamashity, někdejšího výkonného viceprezidenta Nissan pro oblast výzkumu a vývoje, jenž do MMC během letošního roku nastoupil jako šéf vývoje. Dalšími pověřenými řediteli jsou Hitoshi Kawaguchi, šéf pro trvalou udržitelnost a současně šéf pro globální vnější vztahy Nissanu, a dále Hiroshi Karube, globální hlavní účetní a manažer aktiv automobilky Nissan.

Osamu Masuko, prezident a generální ředitel MMC, požadoval, aby Nissan poskytl i vyššího výkonného manažera, který by doplnil výkonný výbor firmy a podpořil management MMC. Provozním ředitelem MMC bude ustanoven Trevor Mann, v současnosti působící ve společnosti Nissan jako výkonný manažer pro oblast produkce.

„Vítám ochotu společnosti Nissan, našeho nového hlavního akcionáře, poskytovat strategickou, provozní a manažerskou podporu,“ uvedl Masuko. „Nissan nám svým zapojením do správní rady a manažerského týmu pomůže obnovit důvěru zákazníků v naši společnost a maximálně zužitkovat budoucí synergie vyplývající z naší hlubší aliance.“

MMC vytvoří novou pracovní pozici ředitele pro řízení globálních rizik, jenž se bude zodpovídat přímo generálnímu řediteli a bude dohlížet na dodržování předpisů a řízení rizik. Tento ředitel bude pravidelně referovat správní radě v oblasti kroků vedoucích ke zlepšování v rámci MMC.

Investici automobilky Nissan přivítali tři největší akcionáři MMC z řad institucí – Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a The Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ – kteří zároveň přislíbili svoji podporu ohledně kandidátů do správní rady. Uvedená trojice institucionálních akcionářů Mitsubishi bude společně s automobilkou Nissan držet více než 51 procent akciového podílu.

Nissan a MMC zahájí spolupráci na komplexním synergickém programu, kdy naváží na pětiletou alianci obou společností při výrobě minivozů.

Uvedená dvojice automobilek určila celou řadu cenných synergií, například v těchto oblastech:

–           Snížení nákladů díky společnému nákupu.

–           Intenzivnější lokalizace provozních aktivit v rámci celého světa.

–           Společné využívání kapacity výrobních závodů.

–           Sdílení podvozkových platforem.

–           Sdílení technologií.

–           Spolupráce na rozvojových i vyspělých trzích.

–           Využívání služeb finanční společnosti Nissan Sales Finance Company pro zákazníky MMC na těch trzích, kde to bude vzájemně výhodné.

Očekává se, že uvedené partnerství povede k vytvoření výrazných a opakujících se synergií ve prospěch MMC, které by v rámci fiskálního roku 2017 měly přinést zvýšení marže provozního zisku o jeden procentní bod, ve fiskálním roce 2018 o dva procentní body, resp. v roce 2019 o více než dva procentní body. Plánované synergie by podle předpokladů měly ve fiskálním roce 2017 zvýšit čistý zisk na akcii MMC  o 12 jenů, resp. ve fiskálním roce 2018 o 20 jenů na akcii.

Carlos Ghosn uvedl: „Rozšířená aliance bude představovat jedno z největších automobilových uskupení na světě, vykazující ve fiskálním roce 2016 celoroční prodeje v objemu 10 milionů vozů. Příchod Mitsubishi Motors bude stavět na podnikatelském duchu a manažerské spolupráci, která naši alianci s automobilkou Renault charakterizuje již 17 let. Jsem si jist tím, že tento krok bude přínosem pro všechny zainteresované.“

 

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: