Lexus odhalil podobu luxusního crossoveru LF-1 Limitless

Lexus na mezinárodním autosalonu NAIAS ukázal podobu nového koncepčního modelu Lexus LF‑1 Limitless, která představuje nový druh luxusního vlajkového crossoveru této značky. Kombinuje mimořádné jízdní schopnosti s luxusem, technologiemi, inovacemi a nejmodernějšími designovými prvky značky Lexus.

Koncept Lexus LF‑1 Limitless mohou pohánět palivové články, hybridní systém, plug-in hybridní pohon, zážehový motor, nebo pouze elektromotor. Kolem roku 2025 se bude pro každý model Lexus po celém světě nabízet buď čistě elektrický model, nebo varianta s možností elektrického pohonu.

Jako roztavený japonský meč

Pokrokové ztvárnění konceptu Lexus LF‑1 Limitless je dílem designového studia CALTY Design Research v Kalifornii. Designový jazyk staví na jednoduché elegantní koncepci designu, připodobňované k roztavenému meči Katana. Použité designové provedení spojuje organické tvary tekutého kovu s ostrými hranami tradičního japonského meče. Základem uhlazeného, ale současně i dravého designu studie Lexus LF‑1 Limitless, je představa přechodu mezi hladkou tekoucí hmotou a pevným tělesem s ostrými tvary.

Toto je naše vize nového typu vlajkového modelu, který disponuje schopnostmi crossoveru, aniž by se vzdával jízdních schopností a luxusu typického pro dnešní špičkové sedany,“ uvedl Kevin Hunter, prezident společnosti CALTY Design Research Inc. „Koncept Lexus LF‑1 Limitless zhmotňuje nápadité technologie a dokáže vyvolávat silné emoce prostřednictvím zajímavějších zkušeností řidiče i cestujících.“

Vše začíná u správných proporcí. Lexus LF‑1 Limitless díky zveličenému poměru mezi polohou přístrojové desky a přední nápravy získal atletický profil, který připomíná spíše klasická grand turisma než vozy s karoserií kombi. Láká svým sebejistým postojem, prvoplánově vypovídajícím o mimořádných jízdních schopnostech; podíl zde má i kabina zasazená hluboko do podvozkové platformy s pohonem zadních kol, stejně tak jako dravě vypadající 22″ kola, která se sotva vejdou pod vyboulené blatníky karoserie. Nízká linie střechy a nadprůměrná světlá výška zase deklaruje, že toto je crossover navržený pro jízdní schopnosti kombinované s praktičností.

Klíčovým prvkem celkového ztvárnění vozu je maska chladiče ve tvaru vřetene, podobně jako u všech současných modelů Lexus. V případě Lexus LF‑1 Limitless šli návrháři ještě o krok dále a použili detaily, které vyvolávají dojem, jako by vřeteno masky vycházelo až ze zádi a pokračovalo směrem kupředu až ke špičce vozidla. Samotná maska chladiče má trojrozměrné provedení v barevných odstínech navržených studiem CALTY. Lišty paprskovitě vybíhající od středového loga mají evokovat magnetické síly přitahující kovové piliny do jednoho bodu. Není zde použit žádný chrom, protože Lexus LF‑1 Limitless namísto toho vítá příchozí cestující LED osvětlením kolem masky chladiče.

„Modely značky Lexus, jako např. RX, pomohly nastartovat celosvětovou oblibu vozů v kategorii prémiových SUV. Tento nový koncept crossoveru předznamenává budoucnost, která nabídne vysoké dynamické schopnosti i praktičnost v kombinaci s atraktivnějším a emotivním designem, což doufáme opět posune očekávání zákazníků v celém tomto segmentu,“ uvedl Jošihiro Sawa, prezident společnosti Lexus International.

Podoba s lahví od coly

Při pohledu z boku má Lexus LF‑1 Limitless jasně ohraničenou křivku napříč celým vozidlem, počínaje linií blatníku vybíhající z kapoty až po spodní část zadního D-sloupku. Tato jednoduchá křivka je v kontrastu se složitějšími povrchy, které se nacházejí pod ní, jako je např. široký přední blatník s křehkými záhyby, navazující na hladké přední dveře s hlubokými proláklinami. Odtud pak karoserie směrem k zádi pomalu opět narůstá a halí velká zadní kola, čímž model získává tvar připomínající lahev od Coca Coly, evokující vzhled klasických ‚muscle cars‘.

Při pohledu zezadu zaujme dělený spoiler v zadní části střechy, nicméně snad každý čtvereční centimetr zadních partií konceptu Lexus LF‑1 Limitless zaujme nějakou zajímavou křivkou či detailem. Krásně tvarované otvory v rozích karoserie možná připomínají koncovky výfuků, ale ve skutečnosti jde o průduchy vzduchu obtékajícího kolem zadních kol. Plasticky vyvedená odsazení nad zadními koly zase bezpečně nesou koncová světla, výrazně protažená až do boků karoserie. Nad světly je ohromná skleněná plocha, která pokračuje nad zadními sedadly a nabízí ničím nerušený výhled na krajinu, a to i díky spoileru rozdělenému na dvě části.

V rámci tradice omotenashi

Cílem studia CALTY při návrhu interiéru bylo nabídnout celé posádce prémiové pohodlí. Lexus LF‑1 Limitless se drží japonské tradice omotenashi (pohostinnost) a vítá každého cestujícího se stejným entuziazmem. Kokpit byl navržen tak, aby se řidič mohl vždy plně soustředit na aktuální situaci, a tak zde místo rušivých analogových otočných ovladačů nebo tlačítek najdeme minimalistický displej přímo před řidičem nebo ovládací prvky aktivované pohybem.

Prostor před předním spolujezdcem je mnohem otevřenější s ještě menším počtem ovládacích prvků a širokou přístrojovou deskou bez jakýchkoli rušivých elementů. Zadní cestující mohou usednout do stejných sedadel jako vpředu, užívat si velkorysý prostor pro nohy a snadno ovládat klimatizaci i palubní zábavní systém prostřednictvím samostatných displejů.

Kovové ozdobné obložení interiéru umně spojuje růžově zlatý a měděný odstín evokující barvu karoserie, zde však se saténově hladkou povrchovou úpravou pro pocit útulnosti. Dojem kokpitu z pohledu řidiče je ještě zdůrazněn dekorativními prvky kolem přístrojového panelu a na volantu. Další kovové akcenty po celém interiéru kontrastují s výplněmi z tmavé kůže Cocoa Bean a sedadly čalouněnými bílou perforovanou kůží Chiffon White.

Klíčovou roli ve vzhledu i atmosféře interiéru též hraje osvětlení. Aktivací startovacího tlačítka se zahájí atraktivní posloupnost ambientního osvětlení, která se mění podle toho, který z dostupných jízdních režimů je právě navolen. Pro ještě propracovanější efekt jsou dřevěné výplně dveří opatřeny drobným perforováním, díky kterému lze pozorovat nepřímé různobarevné světlo z miniaturních LED diod, doplňující přímé stropní osvětlení.

Všechny ovládací prvky hnacího ústrojí přímo na volantu

K luxusní atmosféře Lexus LF‑1 Limitless přispívají i technologie rozšiřující možnosti nastavení pro řidiče. Jde například o režim ‚Chauffeur‘, umožňující jízdu bez zásahů samotného řidiče, a to díky elektronicky ovládanému řízení, brzdění, zrychlování, osvětlení a signalizaci. Pro pohodlí řidiče se všechny ovládací prvky hnacího ústrojí a všechna zobrazení režimů nacházejí přímo na volantu, aby se majitel mohl plně soustředit na vozovku před sebou. Výsledkem je hladké ovládání vozidla bez zbytečného stresu, s maximální efektivitou a nižším rizikem nehody.

K dispozici je navíc čtyřrozměrný systém navigace, který tradiční navigační soustavu rozšiřuje o dimenzi času. Plní roli pomocníka cestujících, který dokáže předvídat potřeby řidiče i zbytku posádky na základě dosavadního průběhu jízdy, dopravy a stavu silnic na zvolené trase, podle toho navrhovat zastávky k natankování paliva, odpočinek či občerstvení, a dokonce zarezervovat ubytování v hotelu. Pokyny navigace a informace o trase se zobrazují na displeji na přístrojové desce, obrazovkách zábavního systému pro zadní sedadla, případně se bezdrátově přenášejí do tabletů a chytrých telefonů cestujících.

K ovládání 4D navigace a integrované soustavy komfortních a zábavních funkcí slouží dotykové ovládací prvky s hmatovou zpětnou vazbou, snadno dosažitelné z volantu. Displej ovladače Touch Tracer, zabudovaný do kůží čalouněného středového panelu, podporuje rozpoznávání znaků při zadávání dat. Zadní cestující mohou nezávisle nastavovat komfortní a zábavní funkce pomocí vlastního dotykového ovladače s hmatovou zpětnou vazbou, zabudovaného do středového panelu mezi zadními sedadly.

Specifikace:

Délka 197,4″ 5014 mm
Šířka 78,2″ 1986 mm
Výška 63,2″ 1605 mm
Rozvor náprav 117,1″ 2974 mm
Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: