Končí doba dieselová? Ve Velké Británii poklesl prodej dieselů o pětinu

  • V západoevropských zemích se propadají registrace naftových aut

  • Naopak roste zájem o vozy s alternativním palivem a hybridy

  • Zájem o diesely klesá i u nás, ale hybridy příliš netáhnou

  • Někde poklesl tržní podíl dieselů ze 70 % na méně než polovinu

Většina západních zemí, kde se daně z provozu vozidla určovaly podle hodnoty vypouštěných emisí CO2 (tedy podle tabulkové spotřeby paliva), byla dieselům zaslíbena. Například ve Španělsku nebo Francii dokonce svého času dosahoval podíl registrovaných dieselů na více než 70 % trhu. Takové časy jsou ale zřejmě pryč.

Například meziroční zářiové registrace nových aut ve Velké Británii poklesly o 9,3 % na 426 170 aut. Za poklesem stojí velký propad zájmu o auta s dieselem. Těch se meziročně prodalo o 21,7 % méně, zatímco benzinová auta zaznamenala menší pokles 1,2 %. Naproti tomu vzrostl meziroční počet registrací vozů s alternativním pohonem o 41 % a již mají tyto vozy (LPG, CNG, hybridy a elektromobily) více než 5% podíl na trhu.

Doporučujeme: Ojeté diesely mohou vyjít draho. Benziňák s vyšší spotřebou je ve výsledku levnější

Trhy jako Velká Británie jsou poměrně důležité i pro nás, protože určují trendy, jaká auta budou automobilky vyrábět a nabízet. Náš malý trh s měsíčními registracemi okolo 20 000 nových vozů není v celkových evropských číslech tak relevantní. Pokles zájmu o diesely tak může radikálně změnit složení motorové palety nových aut. U některých značek se tak už děje.

Pokles zájmu o diesely lze nicméně pozorovat i u nás. Zatímco v loňském září bylo v Česku registrováno 41,1 % nových aut s dieselem, letošní září má na svém kontě 36% podíl dieselových registrací. A to meziročně celkové zářiové registrace na našem trhu vzrostly o 1,4 %. Naproti tomu u nás moc netáhnou, alternativní pohony. Soukromníci i firmy kupují klasická benzinová auta.

Z alternativních paliv na našem trhu vede CNG především díky velkému počtu registrací plynové Octavie, hybridy a elektromobily mají zhruba jednoprocentní tržní podíl. LPG přilákalo v září jen 0,4 % zájemců, ale je potřeba připomenout, že plno aut je na LPG dodatečně přestavěno. Pokud jde o stav od začátku roku, tak klasická benzinová auta mají skoro 58% podíl na našem trhu, podíl dieselů klesl k 38 %.

Končí doba dieselová? Ve Velké Británii poklesl prodej dieselů o pětinu
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: