Klimatizace na ve vozech Bugatti je tak silná, že by vychladila celý byt

Klimatizace Bugatti
Zdroj: Bugatti
  • Supersporty Bugatti mají na palubě klimatizaci o výkonu 10 kW

  • To podle automobilky stačí k tomu, aby obsluhovala byt o ploše 80 metrů čtverečních

  • Inženýři totiž u auta s extrémními schopnostmi řeší situace, které v normálních vozech nenastanou

Když auto stojí desítky milionů korun, musí vývojáři zajistit, aby při jeho provozu šlapalo vše tak, jak má. Automobilka Bugatti nyní nechala veřejnost nahlédnout pod pokličku toho, jak vyvíjí klimatizace ve svých vozech. Ty se totiž potýkají se situacemi, se kterými se jejich protějšky v normálních osobních autech nemají šanci setkat.

Pro Bugatti je například zásadní, aby byla klimatizace absolutně tichá. I při zvýšení výkonu si posádka nesmí chladného proudícího vzduchu všimnout. To aby se automaticky cítila komfortně. Navíc se chladicí soustava musí poprat s masivním čelním sklem, které je sklopené pod úhlem 21,5 stupňů (u běžných aut je to obvykle 30 stupňů), takže sluneční paprsky vytváří mnohem více tepla. Sklo má plochu 1,31 metru čtverečního.

Jak se objednává auto za 140 milionů? Bugatti ukazuje, co si naporoučeli zájemci o model Divo

„Naše vozy se pohybují extrémně vysokými rychlostmi. Abychom zajistili dostatek vzduchu v každé situaci, potřebujeme precizně ovládanou klimatizační soustavu,“ říká Julie Lemke, která u Bugatti vyvíjí klimatizace. Proto se automaticky mění nastavení podle rychlosti. Například nad 250 km/h začne systém pouštět vnější vzduch ventily pod předním sklem. Pomocí elektronicky ovládané klapky pak zajišťuje, aby se ho do kabiny dostával dostatek.

Julia Lemke vyvíjí klimatizace pro Bugatti už čtyři roky
Testování probíhá nejen v laboratoři, ale i venku za velkého horka

Ačkoliv tedy musí klimatizace obsluhovat jen menší interiér pro dva cestující, má vysoký výkon 10 kW. To by podle automobilky stačilo k tomu, aby se vychladil běžný evropský byt o velikosti 80 metrů čtverečních.

Klimatizace na ve vozech Bugatti je tak silná, že by vychladila celý byt
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlas/ů

1 komentář

  1. My máme v autě také klimatizaci, akorát nám už několik let nefunguje 😀 . Mně to ale nevadí, po cestě si stáhneme okýnka a když jedeme na dovolenou, tak máme klimatizaci v karavanu, což je mnohem důležitější. Koupil jsem ji ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace a díky tomu už nespíme ve velkém horku 🙂 .

PŘIDAT KOMENTÁŘ: