Kdy v B2B sektoru využít leteckou a kdy silniční dopravu?

Každý způsob dopravy má svá pro a proti. Každá situace je specifická a různé náklady mají různé požadavky. Rozhodnutí zda zvolit leteckou nebo silniční dopravu může být nesnadné, vždy by se mělo odvíjet od konkrétní zásilky a místa, kam je potřeba ji doručit.

Logickou výhodou letecké dopravy je její rychlost. Hodí se zejména pro přepravu na velké vzdálenosti. Jedná se také o velmi spolehlivý druh přepravy. Výhodou je také snadná předvídatelnost času doručení. Na druhou stranu je letecká doprava poměrně drahým řešením, které se vyplatí na opravdu velkých vzdálenostech, kde by silniční doprava zabrala moc času.

 „Vzhledem k rychlosti se nabízí ji využít pro zboží, které rychle mění svůj stav, tedy například rychle se kazící potraviny, nebo zboží, jehož pozdní doručení by znehodnotilo jeho význam, například noviny, které jsou aktuální jen jeden den,“ vysvětluje výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier Přemysl Lukeš.

Silniční doprava se hodí pro vnitrozemskou přepravu a také po Evropě. Letecké doručování do západní Evropy trvá v součtu se všemi dodatečnými úkony zhruba srovnatelný čas jako doprava silniční a zpravidla musí být silniční dopravou doplněno.

Pro silniční dopravu je důležité zohlednit zásadní parametr, a to je nosnost vozidla. Aby byla doprava rychlá, je potřeba ji realizovat auty s nosností do 3,5 tuny, tedy klasickými dodávkami, které mají stejná rychlostní omezení jako osobní auta. Auta s větší nosností mají na dálnicích omezenou rychlost, kvůli čemuž je doprava znatelně pomalejší.

Velkou výhodou silniční dopravy je také hustá síť komunikací u nás i v sousedních zemích. „Oproti letecké dopravě má ta silniční velkou flexibilitu, zásilky je možné doručit prakticky kamkoliv aniž by doručení bylo omezeno umístěním letiště. Spolu s nízkými náklady jsou to důvody, díky nimž je silniční doprava nejrychleji se rozvíjejícím a stále nejoblíbenějším druhem dopravy,“ doplňuje výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier Přemysl Lukeš.

Nejlevnějším typem dopravy je ekonomická silniční doprava, u níž není čas doručení garantován a v rámci Evropské Unie trvá zpravidla 2 až 5 dnů. Urychlení je možné s expresní dopravou, kterou lze v rámci EU zajistit během jednoho dne. Nejdražší variantou je expresní letecká přeprava, s níž odešlete zásilku kamkoliv na světě do tří dnů.

Variantou šitou na míru pro doručování k našim německým sousedům je služba Do Německa bez hranic od Der Kurier, která nerozlišuje ekonomickou a expresní dopravu, ale doručuje všechny zásilky do Německa bez rozdílu do poledne druhého dne.

typ kurýrní přepravy

doba doručení

náklady

vhodné pro

Der Kurier Do Německa bez hranic

1 den

střední/nízké

pro zásilky, které pospíchají, ale díky ceně i zásilky které nepospíchají

silniční expresní

1 den v EU

vyšší

citlivé zásilky

letecká přeprava expresní

1-3 dny celý svět

vysoké

citlivé zásilky, které pospíchají

silniční ekonomická

2-5 dní EU

nízké

zásilky, které nepospíchají,nízká hodnota

 

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: