Každá benzinka bude mít povinně i nabíječku, plánuje Německo

Zdroj: Archiv MF
  • Německá vláda chce podpořit prodeje elektromobilů tím, že zvýší počet nabíječek

  • Aktuálně plánuje, že by mohlo být pro provozovatele čerpacích stanic povinné mít také nabíjecí stanici

  • Z větší části je zaplatí stát, peníze najde díky plánu hospodářské obnovy země

Německo chce všem benzínovým stanicím nařídit, aby vybudovaly infrastrukturu pro nabíjení elektromobilů. Na jejich výstavbě se zároveň bude významně podílet. Nová síť by měla být součástí rozsáhlého plánu hospodářské obnovy ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,5 bilionu korun). Němci si od toho slibují výrazné zvýšení poptávky po elektromobilech, která klesá proto, že se potenciální zákazníci obávají právě nedostatečných možností nabíjení. Britové na to chtějí jít jinak.

Přestože výrobci neustále zvětšují dojezdy svých elektromobilů, lidé je nepovažují za dostatečné. Z toho důvodu není v Německu o elektromobily takový zájem. Loni činil podíl elektricky poháněných osobních automobilů na německém trhu jen 1,8 procenta. Naftové vozy měly třetinu, necelých 60 procent zaznamenaly benzinové modely.

Vyskakovací nabíječky mají pomoci k elektromobilu i lidem z paneláků

A jak je to v roce 2020? Za prvních pět měsíců letošního se v Německu prodalo 168 143 nových aut, z čehož elektromobily tvořily 3,3 procenta. Plug-in hybridní a hybridní vozy dosáhly 17,6 procent, zbytek i nadále patří konvenčně poháněný automobilům.

Aktuálně se na německém území nachází necelých 28 tisíc nabíjecích stanic, ovšem podle tamního Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW) je k dostatečnému pokrytí potřeb majitelů elektromobilů nutno vybudovat nejméně 70 tisíc standardní nabíjecích stanic a dalších sedm tisíc rychlonabíječek.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: