Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7

 • Evropská norma EN16942 určuje nové povinné značení paliv

 • Běžný benzín Natural 95 se značí jako E5, motorová nafta jako B7

 • Liší se i tvar terčíku, na kterém je označení paliva

 • Nové značení je povinné od září 2018, vidět ho ale můžeme již dnes

Čeští řidiči se již nyní mohou u čerpacích stanic setkat s novým označením běžně dostupných a nejprodávanějších paliv. Pod zkratkou E5 či B7 se ale neskrývá nový druh paliva pro jiné typy motorů. Písmenem E se označuje benzín, B je nafta. A číslo označuje podíl biosložky, jejíž přimíchávání je povinné.

Pod označením E5 najdete běžný automobilový benzin doposud značený jako Natural 95, B7 je pak standardní motorová nafta. Dalším rozlišovacím znakem je tvar terčíku. Zatímco označení E5 pro benzín je v kruhu, B7 pro naftu je ve čtverci. Podobně se značí i palivo pro vozy na plyn, tedy CNG, LPG, LNG a vodík H2 jsou v kosočtverci.

Doporučujeme: Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc

U jednotlivých čerpacích stanic se lze setkat s různým barevným označením, ale u benzinu převládá zelená. Nafta bývá nejčastěji černá, ale lze se setkat i s jiným, například modrým provedením tankovací pistole. Důležité je povinné označení typu paliva, nikoli barva tankovací pistole. Řada čerpacích stanic ještě zůstává u klasického označení Diesel pro naftu či Natural pro benzin. Mnohdy nechybí ani další označení, například hodnota oktanového čísla. To už je ale na každém prodejci.

U benzinu se lze setkat také s označením E10 nebo E85, nafta může mít rovněž další značení podle podílu biosložky, například B10, B20, B30 nebo i B100. Pokud jde o další obchodní názvy paliva, například Verva, V-Power a jiné, ty zůstávají. Pravdou je, že u některých čerpacích stanic, na které není řidič zvyklý, může být značení matoucí a zavádějící.

Více o povinném značení paliv u čerpacích stanic se dočtete v přiložené tiskové zprávě:

Otevřít tiskovou zprávu

Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Ohodnoťte tento článek!
3 (59.24%) 79 hlas/ů

11 KOMENTÁŘE

 1. Ano značení může být matoucí a zavádějící ale to je u norem EU tak njak běžné ne? Teď jen pár let počkat a pak to s velkou slávou a pompou přejmenovat nevím třeba bych zkusil benzín a nafta to bude fakt revoluční počin přesně ve stylu EU.

 2. Podle debylni EU se musi cela Europa podridit tem magorum co vymysli jenom same blbosti a narizuji same hlouposti a my se musime podridit jak oslove diky nasim ritolezum.EU je totalitni instituce jeste horsi nez pred revoluci.Dekujeme,ale skonceme to co nejdrive ……..

 3. Chtěl bych být taky placen za takové “rádoby dobré” a určitě potřebné nápady. Hlavně že je o čem jednat, je potřeba vykázat činnost.

 4. Mohlo to být horší. Inteligenty v EU mohli přejmenovat benzin na olej “O 100 000″ a naftu na benzin extra” B 1 000 000″
  Tím by se vyřešil zákaz vjezdu naftových vozidel do některých měst. protože už by nejezdili na naftu.

 5. Dostává mě ta cedulka Free Wi-Fi, přitom se na benzínce nesmí používat mobil, ale free wifi se hodí fakt!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: