Joe Biden si na summit G7 nemůže vzít Bestii. Prý by se nevešla na okolní silnice

Zdroj: Archiv
  • Až v červnu Joe Biden vyrazí na summit zemí G7 do Cornwallu, jeho limuzíny musí zůstat doma

  • Aktuální verze oficiální limuzíny prezidenta Spojených států měří na délku pět a půl metru a váží devět tun

  • Bidena bude pravděpodobně převážet o něco menší SUV, jako v podobných případech z nedávné minulosti

Kromě velkých témat domácí i zahraniční politiky musí tým nového amerického prezidenta řešit i různé provozní lapálie – včetně dopravních. Až v červnu Joe Biden vyrazí na summit zemí G7 do anglického Cornwallu, oficiální prezidentské limuzíny musí zůstat doma. Na úzké klikaté silničky lemované živými ploty, jež jsou pro anglický venkov typické, by se totiž nevešly, tvrdí s odkazem na americké zdroje britský Daily Mail.

Obava přitom není neopodstatněná. V roce 2009 se při návštěvě Baracka Obamy v Downing Street jeho limuzína otáčela napětkrát, o dva roky později uvízla ve výjezdu z ambasády v irském Dublinu.

Aktuální verze oficiální limuzíny prezidenta Spojených států, jíž se přezdívá „The Beast“, měří na délku pět a půl metru, tedy méně než Rolls-Royce Phantom EWB. Který je shodou okolností v Británii doma, přičemž není známo, že by na tamních silnicích často vznikaly zácpy kvůli uvízlým miliardářům. To naznačuje, že skutečné důvody mohou být jiné než uváděná skutečnost, že limuzína se na úzké silničky „nevejde“. Ochranná služba prezidenta může být obavy z nemožnosti zabezpečit při jízdě bezprostřední okolí vozu nebo rychle vymanévrovat z nestandardní situace.

The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál

Pravdou nicméně je, že limuzína má enormní rozvor a omezený rejd. Stojí totiž – navzdory logu Cadillac – na modifikované konstrukci užitkového vozu se žebřinovým rámem. Běžná samonosná platforma by se stěží vypořádala s gargantuovskou hmotností devíti tun.

Vedle samotné balistické ochrany je příčinou vysoké hmotnosti i různá speciální výbava od rozstřikovačů slzného plynu přes utěsnění interiéru a hasicí systém až třeba po zásoby kyslíku a krve s prezidentovou krevní skupinou. Daily Mail zmiňuje rovněž možnost elektrického šoku při neoprávěném sáhnutí na kliku dveří. Veškeré informace tohoto typu jsou nicméně neoficiální, Bilý dům specifikaci a ochranné prvky prezidentské limuzíny nekomentuje.

Aktuální verze vládní limuzíny, respektive limuzín (s prezidentem jich obvykle cestuje víc) byla dokončena v roce 2018. Skupina General Motors získala kontrakt na 12 kusů, přičemž cena jednoho činí přibližně 1,5 milionu dolarů (32 mil. Kč). Neobvyklou publicistu zajistil svému „služebáku“ Donald Trump, když s ním v loňském roce objel zaváděcí kolo věhlasného závodu Daytona 500.

Joe Biden si na summit G7 nemůže vzít Bestii. Prý by se nevešla na okolní silnice
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: