V roce 2015 se ve Studénce stala tragická nehoda, když polský řidič kamionu zůstal stát za zavřenými závorami na přejezdu, kde ho následně smetlo Pendolino. Nehoda si vyžádala tři lidské životy a vyvolala debatu na téma bezpečnosti železničních přejezdů a chování řidičů na nich. Co se změnilo?
Dnes ráno se v Uhříněvsi, na železniční trati vedoucí z Prahy do Českých Budějovic, stala naprosto identická nehoda. Kamion zůstal opět stát na přejezdu, opět za zavřenými závorami. Opět nikdo nic nedělal. Všichni jen pokojně čekali, až se stane zázrak. Možná to tak nevypadá, ale ten se skutečně stal. Místo rozjetého rychlíku narazil do návěsu „jenom“ příměstský vlak CityElefant. Protože je nedaleko nádraží, nejel příliš rychle. Lidské životy si podle dostupných zdrojů tahle srážka naštěstí nevyžádala.
Každopádně z videa nehody zůstává rozum stát. Je to drsná připomínka faktu, že lidská hloupost prostě nezná mezí:
Především – téměř jistě k této situaci došlo proto, že řidič vjel na přejezd předčasně. Reagoval pouze na zvednuté závory a nesledoval (nerespektoval) světelnou signalizaci. Jenže ono se může stát, že se závory sice zvednou, ale protože se blíží druhý vlak, světla svítit nepřestanou a závory se během chvíle zase spustí. V roce 2018 na tohle téma vydalo video Centrum dopravního výzkumu. Má téměř dva miliony shlédnutí, ale pořád to je, zdá se, málo. Podívejte se na něj:
Když už taková situace nastane, zdravý rozum říká, že je cokoliv lepší než zůstat na trati a čekat, až přijede vlak. Tenhle konkrétní CityElefant váží zhruba 160 tun. I když by se mohlo podle přezdívek „ešus“ nebo „hliník“ zdát, že bude lehký, je fakt těžký a opravdu nezastaví. Hodí se tedy znovu připomenout, že závory jsou z logických důvodů zkonstruované tak, aby se snadno zlomily, pokud je potřeba jimi projet. Nízké osobní auto je v podstatě nadzvedne a podjede, kamion je prostě zlomí. Jistá škoda vznikne, ale bude násobně menší než v případě střetu s vlakem.
A konečně, prosím vás, když uvidíte na přejezdu stát kamion (tenhle tam údajně stál dvě minuty), alespoň na řidiče zamávejte, hoďte mu do okna kámen, udělejte něco, ať se probere. Je opravdu neuvěřitelné, že autor videa sedí v autě s mobilem v ruce a pokorně čeká, až získá záběr, ze kterého bude na Facebooku zaručený hit.
Jak neuvíznout na přejezdu a nezpůsobit nehodu:
1) Na přejezd se vjíždí až potom, co světelná signalizace zhasne. I když se závory zvedly, mohou se za okamžik zase spustit
2) Závory neslouží k tomu, aby řidiče držely na kolejích proti jejich vůli. Jsou zkonstruované tak, aby se daly snadno nadzvednout nebo zlomit
3) Používejme více rozum a méně chytré telefony
Případně si můžete ještě připomenout přestupky a sankce týkající se železničních přejezdů: