Hyundai Kona má po premiéře. Těšte se na nevšední design a nálož asistenčních systémů

  • Malý crossover Hyundai Kona má po premiéře 

  • Technický základ je shodný s Kiou Stonic 

  • Pohon všech kol nechybí, stejně jako vznětové motory a přeplňovaný tříválec 

  • Do prodeje dorazí Kona ještě letos 

Nedlouho po Citroënu C3 Aircross a týden před oficiálním odhalením nového modelu Kia Stonic představil svůj malý crossover Hyundai.  Jak už bylo dříve oznámeno, novinka nese jméno Kona. Má to být odkaz na havajské město, ale v některých jazycích znamená slovo Kona přeneseně něco úplně jiného. Každopádně do prodeje se korejská novinka dostane ještě letos.

Doporučujeme: Kia Stonic je nové kompaktní SUV. Prodávat se začne už na podzim

Kona je vůz dlouhý 4165 mm, široký 1800 mm a vysoký 1550 mm. Ve srovnání se včerejším Citroënem C3 Aircross je tedy nepatrně delší, širší a nižší. Rozvor náprav má hodnotu 2,6 m, stejně jako tomu je u nového Citroënu.

Hyundai Kona se už v minulosti několikrát ukázal na neoficiálních fotkách, takže jeho nevšední design (který mimochodem následuje právě Citroën) už není příliš velkým překvapením. Uvidíme, jak bude vypadat naživo. Citroën také nejprve schytal kritiku, ale následně se ukázalo, že se design s rozdělenými světly líbí. V interiéru ovšem podobně výrazné tvary nečekejte. Kabina je téměř identická s novou i30.

Doporučujeme: Test ojetiny — Hyundai i30 (GD) stojí za úvahu i s dieselem

Nabídka motorizací pro evropské trhy zahrnuje přeplňovaný litrový tříválec o výkonu 88 kW (120 k) a točivém momentu 172 Nm. Tyto parametry stačí korejskému crossoveru ke zrychlení z nuly na 100 km/h za 12 sekund. Silnější alternativou je přeplňovaná šestnáctistovka, známá třeba z Tucsonu. Má výkon 130 kW (177 k) a spojena je s automatickou sedmistupňovou převodovkou. Právě tento motor také dostane pohon všech kol. Hyundai nabídne ještě atmosférický dvoulitr, je ale otázka, zde se tato jednotka objeví v Evropě. Jisté ovšem je, že evropští zákazníci budou mít k dispozici i vznětový motor.

Podobně jako i30 nabídne i Kona řadu bezpečnostních asistentů. Řeč je například o přednárazovém systému, asistentu pro jízdu v pruzích, hlídání mrtvých úhlů nebo automatickém přepínání dálkových světel. Myslelo se samozřejmě rovněž na multimédia a konektivitu. Hyundai Kona si bude rozumět se systémy Android Auto, Apple CarPlay, nabídne dotykové displeje o velikosti 5, 7 a 8 palců a řidič může využít dokonce i head-up displej.

Doporučujeme: Chystaný Hyundai i30 TCR se ukázal na prvních fotkách. Hotovo má být do konce roku

Jako první se dočkají domácí korejští zákazníci, v průběhu roku pak Kona dorazí také do Evropy. Hyundai zároveň slíbil speciální edici Iron Man, která bude ještě o čtyři centimetry širší. Navíc dostane i devatenáctipalcová litá kola a matnou šedou kapotu.

V průběhu dnešního dne Hyundai zveřejní další podrobnosti. Jakmile se k nám dostanou, vše do tohoto článku doplníme.

Hyundai Kona má po premiéře. Těšte se na nevšední design a nálož asistenčních systémů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: