Galerie: Renault připomíná 40 let přeplňovaných motorů. Prohlédněte si jeho slavné civilní i závodní modely

  • Renault připomíná 40 let vývoje přeplňovaných motorů 

  • Princip samotný je ale známý mnohem déle. Louis Renault si ho patentoval už v roce 1902

  • Před čtyřiceti lety dosáhl přeplňovaný motor Renault prvního výrazného úspěchu, když zaznamenal první vítězství v seriálu F1

Přeplňované motory jsou díky downsizingu současným fenoménem, který téměř úplně vytlačil motory atmosférické. Automobilka Renault aktuálně připomíná, že právě s těmito pohonnými jednotkami má velmi bohaté zkušenosti. Přesně řečeno je to letos 40 let od chvíle, kdy přeplňovaný motor Renault zaznamenal první výrazný úspěch.

V roce 1979 monopost Renault RS 10 poháněný přeplňovanou patnáctistovkou dosáhl v seriálu F1 vítězství. Ostatní tehdy používali třílitrové atmosférické šestiválce. Kromě toho, že šlo o první vítězství Renaultu, bylo to také vůbec první vítězství v seriálu F1, kterého dosáhl vůz s přeplňovaným motorem.

Renault kompletně představil nejrychlejší předokolku Nürburgringu. Radikálnější hatchback jinde nekoupíte

Historie přeplňovaných jednotek Renault je ale delší. Louis Renault si patentoval systém přeplňování už v roce 1902. Začátkem 70. let se pak dočkaly přeplňované motory použití u závodních strojů Alpine a vše vyvrcholilo zmíněným nasazením v seriálu F1.

Postupně se turba dostala i do běžných automobilů, kterých je v historii značky Renault celá řada. Některé z nich si můžete prohlédnout v přiložené galerii, kde najdete i některé závodní stroje:

Galerie: Renault připomíná 40 let přeplňovaných motorů. Prohlédněte si jeho slavné civilní i závodní modely
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

1 komentář

  1. Nejlepší značka běžně dostupných aut. Ne jak ty předražené SS-WV kraksny. Hlavně ŠKODA…….

PŘIDAT KOMENTÁŘ: