Ford postaví na základech elektrické Škody nejméně jeden model. K zákazníkům se dostane za čtyři roky

  • Volkswagen a Ford prohlubují spolupráci

  • Kromě společného vývoje užitkových vozidel budou obě automobilky spolupracovat také na vývoji umělé inteligence a elektromobilů 

  • Ford tak jako první značka mimo koncern VW dostane nejméně pro jeden masově vyráběný model k dispozici techniku MEB 

Automobilky Volkswagen a Ford začátkem letošního roku oznámily spolupráci týkající se užitkových automobilů. Zároveň se dohodly na tom, že budou zkoumat další oblasti možné spolupráce. Ty teď dostaly jasnější obrysy. Volkswagen a Ford totiž budou společně vyvíjet také systémy založené na umělé inteligenci a navíc budou sdílet techniku MEB.

Jinak řečeno, Ford jako první značka mimo koncern Volkswagen oznámil, že v dohledné době uvede na trh vůz postavený na platformě MEB. Na seznam elektromobilů vycházejících z tohoto základu, který už dnes zahrnuje třeba Volkswagen ID.3, Seat el-Born nebo sériovou Škodu Vision iV, si tak můžeme přidat další položku. Nový elektrický Ford se začne vyrábět v roce 2023, tedy za čtyři roky, v německém Kolíně nad Rýnem.

Ford počítá s tím, že během šesti let dodá svým zákazníkům přibližně 600 tisíc exemplářů svého elektromobilu založeného na platformě MEB. V jednání je ještě možnost postavit na MEB také druhý Ford. Pro zajímavost, Volkswagen pracuje na nové elektrické platformě už od roku 2016, kdy do vývoje investoval na sedm miliard dolarů. V průběhu další dekády by mělo na této platformě vzniknout v rámci koncernu VW 15 milionů aut. Pro Ford jde v případě této spolupráce o část investice do elektromobilů. Její výše je naplánovaná na 11,5 miliardy dolarů.

Automobilky VW a Ford oznámily spolupráci. Prvním výsledkem by mohl být společný pick-up

Další oblast spolupráce automobilek Ford a Volkswagen se týká umělé inteligence, respektive vývoje autonomního řízení. Ford už před několika lety získal majoritní podíl v americkém startupu Argo AI. Volkswagen do Argo AI investuje celkem 2,6 miliard dolarů a obě automobilky budou mít nově ve společnosti stejně velký podíl.

Podle dřívějších informací bychom se měli dočkat prvního hmatatelného výsledku spolupráce automobilek Ford a Volkswagen v roce 2022, na který je naplánován příchod zbrusu nového pick-upu. Podle všeho půjde o novou generaci modelu Ranger, ze které bude vycházet také nástupce Volkswagenu Amarok. Ford pro obě značky rovněž obstará velké dodávky, zatímco Volkswagen by měl vyvinout malou městskou dodávku.

Ford postaví na základech elektrické Škody nejméně jeden model. K zákazníkům se dostane za čtyři roky
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: