Škoda Vision iV je elektromobil s výkonem 306 koní, dojezdem 500 kilometrů a autonomním řízením

4 nové názory
  • Škoda odhalila koncept Vision iV

  • Elektrický crossover s karoserií kupé naznačuje, jak bude vypadat první sériový elektromobil Škoda na platformě MEB

  • Škoda Vision iV má výkon 306 koní, akceleraci z nuly na 100 km/h zvládne za 5,9 s a na jedno nabití ujede 500 km

  • Sériové provedení přijde příští rok

Autosalon v Ženevě oficiálně startuje zítra, některé automobilky ale tradičně prezentují své novinky v předvečer zahájení. Což platí třeba o koncernu Volkswagen. Také Škoda tedy dnes večer oficiálně odhalila svůj nový koncept Vision iV, který předznamenává příchod prvního mladoboleslavského elektromobilu. Ten dorazí příští rok.

Škoda Vision iV navazuje na studii Vision E, takže jde opět o corssover s karoserií připomínající kupé. Novinka je dlouhá 4665 mm, široká 1926 mm a vysoká 1613 mm. Délka nemá daleko k modelu Kodiaq (4697 mm), Vision iV je ovšem širší a samozřejmě nižší. Dynamický design doplňují světlomety s technologií LED-Matrix nebo kamery nahrazující zpětná zrcátka. Interiér slibuje recyklované materiály, rozměrné displeje a spoustu prostoru. Volant je nově dvouramenný. Zavazadelník nabízí objem 550 litrů.

Vision E není první elektrická Škoda. Přečtěte si příběh Škody Eltra a Shortcut
Přečtěte si také:

Vision E není první elektrická Škoda. Přečtěte si příběh Škody Eltra a Shortcut

Elektrický koncept značky Škoda používá dva elektromotory, jak to známe třeba z Audi e-tron nebo Jaguaru I-Pace. To zajistí dost trakce při akceleraci a zároveň schopnost účinně rekuperovat. Celkový výkon je 225 kW (306 k). Akcelerace z nuly na 100 km/h zabere jen 5,9 s. Lithium-iontové akumulátory mají kapacitu 83 kWh, podle normy WLTP zvládne Vision iV na jedno nabití přesně 500 km.

Skoda Vision iV_13 Stejně jako koncept Vision E dostala i nová studie Vision iV propojené světlomety
Skoda Vision iV_14 Crossover s karoserií podobnou kupé slibuje prostorný interiér a zavazadelník o objemu 550 litrů

Škoda na konceptu Vision iV ukazuje i další novinky, které by mohly v blízké budoucnosti dorazit do běžné výroby. Vůz například používá technologii odemykání pomocí chytrého telefonu a hlavně nabídne autonomní řízení třetí úrovně, což znamená, že dokáže jezdit v určitých typech provozu (třeba na dálnici) zcela sám. Sám umí předjíždět, vyhýbat se překážkám a komunikovat s ostatními účastníky provozu. Nechybí ani ovládání gesty nebo sledování tepu řidiče. V případě nouze automobil sám zastaví.

Jak bylo oznámeno dříve, sériový elektromobil značky Škoda postavený na platformě MEB dorazí už příští rok. Bude následovat podobný elektromobil od VW (ten přijde jako první) a elektrický Seat el-Born, který má být v rámci koncernu druhým v pořadí.

Další podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě:

Otevřít tiskovou zprávu

Vstoupit do diskuse (4 názory)
  • Našli jste v článku chybu?