Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů

  • Nový Ford Focus bude „vyhlazovat“ rozbitou silnici

  • Využívá k tomu systém příplatkového adaptivního podvozku

  • Systém má nejen zvyšovat komfort, ale také chránit zavěšení

Nový Ford Focus může být vybavený jedním neobvyklým, ale potenciálně velmi užitečným pomocníkem. Alespoň na našich silnicích. Adaptivní podvozek nového Focusu (pokud si za něj zákazník připlatí) je vybaven funkcí detekce výmolů, která upraví charakteristiku tlumiče tak, aby kolo do výmolu naspadlo celou vahou a nehrozilo jeho poškození.

Systém vyhodnocuje údaje každé dvě milisekundy, takže sbírá data od každého tlumiče 500x za sekundu. Jakmile pozná, že se kolo začíná propadat do nerovnosti, přitvrdí tlumič, aby se do díry neprověsil. Kolo tak vlastně nerovnost „přeletí“ a nejen kolo, ale celé zavěšení nedostane takovou ránu, když pneumatika najede na protější hranu výmolu.

Doporučujeme: Tenhle vynález okamžitě „opraví“ všechny silnice. V autech bude už za rok

Ještě učinnější je systém na zadní nápravě, protože zadní tlumiče reagují na ty přední a dovedou se na díru připravit s větším předstihem. Ford neslibuje jen komfortnější jízdu, ale také prodloužení životnosti pneumatik, kol, podvozku a zavěšení.

Systém detekce výmolů bude standardní součástí adaptivního podvozku, který je buď v příplatcích, nebo v závislosti na výbavovém stupni v základu. Nás každopádně překvapilo, že Ford pro testování odolnosti podvozků vybudoval speciální „rozbitou“ testovací dráhu v Belgii. Přitom stačilo jezdit s prototypy po středočeských silnicích.

Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: