Fiat 500 Jolly je zpět. Připomíná ho edice Spiaggina ’58 a Spiaggina by Garage Italia

  • Plážové vozítko Fiat 500 Jolly slaví 60. narozeniny

  • Tuto událost připomíná jak automobilka Fiat, tak společnost Garage Italia 

  • Fiat představil speciální edici pětistovky se stahovací střechou, lidé z Garage Italia u svého auta střechu odřízli úplně 

  • Obě speciality jdou do prodeje 

V roce 1958 se objevil Fiat 500 Jolly. Šlo o vůbec první speciální edici původní pětistovky. Dorazila hned rok poté, co Fiat tento model představil. Vůz se jmenoval 500 Jolly, ale znám byl také jako „Spiaggina“ nebo prostě „beach buggy“. Pětistovka tehdy díky Carrozzeria Gia přišla o střechu i dveře, zbytek karoserie byl orámován chromovými trubkami. Pohon zajišťoval vzduchem chlazený dvouválec o výkonu 16 kW (22 koní). Letos tento stroj slaví 60. výročí, což připomínají hned dvě speciality.

Fiat představil další z nekonečného množství speciálních edicí novodobého modelu 500. Jmenuje se Spiaggina ’58 a na původní Jolly odkazuje zejména použitými barvami, disky s retro designem nebo starým provedením loga Fiat na volantu. Nová edice bude dostupná výhradně s plátěnou stahovací střechou a s motory 1,2 Fire (51 kW/69 k) nebo 0.9 TwinAir (63 kW/85 k). Celkem vznikne 1958 exemplářů.

Doporučujeme: Test — Abarth 595 Competizione

Zatímco Fiat se musel držet takříkajíc při zdi, společnost Garage Italia rozhodně malé projekty nedělá. Pro účel oslavy výročí Fiatu 500 Jolly se spojila s Pininfarinou a vznikl vůz, který jde ve stopách původního plážového automobilu. Druhá speciální pětistovka totiž přišla o střechu úplně, zadní sedadla byla nahrazena jakousi malou korbou a na místě těch předních najdeme jednodílnou lavici. Kromě toho bylo sníženo čelní sklo, opět se do hry dostaly disky s retro designem a světle modrá barva.

Dílo od Garage Italia má být zatím pouze „show car“, ale tisková zpráva přímo uvádí, že už i tento automobil lze objednávat. Protože půjde v podstatě o zakázkovou výrobu, mohou si zákazníci vymyslet ještě další úpravy a především může být pod kapotou jakýkoliv motor dostupný pro Fiat 500.

Fiat 500 Jolly je zpět. Připomíná ho edice Spiaggina ’58 a Spiaggina by Garage Italia
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: