Elemental RP1 míří na absolutní rekord Nürburgringu. Pomoci má extrémní přítlak

  • Britský Elemental RP1 chce získat absolutní rekord Nürburgringu mezi produkčními automobily 

  • Kromě velmi nízké hmotnosti má pomoci také extrémní aerodynamika

  • Cílem je přítlak 1200 kg 

  • Stávajícím držitelem rekordu je Radical SR8LM, který zdolal slavnou trať za 6 minut a 48 sekund 

Elemental RP1 je nový anglický sportovní vůz nabízející opravdu zajímavé základní údaje. Otevřená dvoumístná motokára váží pouze 540 kg, ale může mít motor o výkonu 224 kW (305 k). Sprint z nuly na 161 km/h proto zvládne za 6,4 s a zájemci se nepochybně mohou těšit také na vynikající jízdní vlastnosti. Evidentně jde o dobrý základ k zajetí velmi rychlého času na Nürburgringu, což chce také společnost Elemental dokázat.

Doporučujeme: Video — Alfa Romeo Giulia QV zajela Nürburgring rychleji než Porsche Panamera Turbo

Cíl má ten nejvyšší. Model RP1 má totiž získat titul nejrychlejšího produkčního automobilu. Jen připomeneme, že zatím je v této kategorii nejrychlejší Radical SR8LM s časem 6 minut a 48 sekund (video z jeho rekordní jízdy najdete níže). Než se ale Elemental vydá na trať, ještě chvíli to potrvá. Jak píše Autocar, zatím se hledá vhodný jezdec a navíc probíhá další vývoj. Je zaměřený zejména na aerodynamiku.

Základní konstrukce generuje při rychlosti 240 km/h přítlak zhruba 400 kg. Už v létě však Elemental oznámil, že dokončil vývoj úprav, díky kterým získá RP1 při stejné rychlosti přítlak 1000 kg. Pořád ale údajně existují rezervy, takže je prý reálné dostat se nakonec na 1200 kg. Tedy na trojnásobek původní hodnoty, respektive na více než dvojnásobek hmotnosti této motokáry.

Doporučujeme: Chevrolet Camaro ZL1 zvládne Nürburgring rychleji než supersporty Porsche či Koenigsegg

Elemental RP1 se vyrábí ve dvou variantách. Obě pohánějí zážehové přeplňované motory Ford. Slabší sází na litrový tříválec EcoBoost a právě k ní se vztahuje hmotnost od 540 kg. Na Ring se ale vypraví silnější varianta, poháněná dvoulitrovým čtyřválcem EcoBoost. Ta je o zanedbatelných 40 kg těžší.

Základní cena modelu Elemental RP1 je 82 250 liber (v přepočtu přibližně 2,6 milionu korun). První zákazníci se dočkali svého exempláře začátkem prosince.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: